Kretanje na radu

Na radnim i prometnim površinama, kojima se kreću radnici zaposleni u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, veoma su česti padovi radnika. Zbog toga sve površine po kojima se kreću radnici moraju biti tako izrađene i održavane da ne postoji opasnost od padova. Najčešći su uzroci padova oštećeni i klizavi podovi, uvinuti i oštećeni sagovi, nezaštićeni otvori u podu, rad s neispravnim ljestvama i slično. Poznato je da će ozljeda od pada biti to teža, što je visina s koje pad može uslijediti veća. Međutim, pad na površini po kojoj se hoda, na ravnom podu, može također uzrokovati ozljede, često s veoma teškim posljedicama. U cilju sprečavanja ozljeda zbog padova posebnu pažnju treba posvetiti izvedbi i održavanju površina po kojima se kreću zaposleni radnici i gosti, a pri kretanju treba se pridržavati i određenih pravila sigurnosti. 

Izvedba podova mora biti takva da je onemogućeno klizanje čak ako su podovi i vlažni. U prostorijama za pripremanje hrane kao zaštita od padova koriste se i gumeni sagovi koji sprečavaju klizanje, a ne postoji mogućnost posrtanja kao što je to slučaj kod drvenih podloški. Održavanje podova mora biti besprijekorno kako bi se spriječili padovi, na primjer zbog prolivene tekućine, razbacanog materijala, zakrčenih prolaza, oštećenih podova itd. Ako se po podu prolije neka tekućina ili padnu predmeti, odmah ih odstranite ili pozovite čistačicu da to učini.

Sagovi također mogu biti opasni ako su postavljeni na glatke podove, ako se na uglovima zavrću, ako su oštećeni ili ako na stepenicama nisu pričvršćeni šipkama. 

U svim ovim slučajevima može doći do padova s težim posljedicama. Stoga sagovi moraju biti zaštićeni od klizanja odgovarajućim podlogama od mreže ili slično, a na uglovima trebaju biti pričvršćene trokutaste pločice od metala za zaštitu od uvijanja. Stare, poderane i oštećene sagove treba odmah zamijeniti novima. O svakoj neispravnosti koju primijetite na sagovima u vašoj okolini obavijestite neposrednog rukovodioca ili službu održavanja.

Otvori u podu koji služe za silaženje u podrumske prostorije gdje se obično nalaze skladišta, zatim otvori za dizala, energetske kana­le, instalacije, reviziona ok­na i slično, moraju biti zaštićeni od padova na odgovarajući način. Najčešće se oni zaštićuju čvrstim ogradama ili poklopcima.

Zaštita otvora u podu može biti izvedena i tako, da poklopac u otvorenom položaju služi kao zaštitna ograda. Svi otvori u podu moraju biti zatvoreni poklopcem ili ograđeni ogradom. Ako primijetite da to nije uči­njeno, odmah o tome obavijestite svog rukovodioca ili osobu zaduženu za održavanje. Ne dirajte privremeno po­stavljenu ogradu, ona služi za vašu zaštitu.

Kretanje stepenicama također može predstavljati opasnost od ozljeda uslijed pada, ako stepenice nisu ispravno izvedene, održavane, ili su pak slabo osvijetljene. Stepenice ne smiju biti klizave, naročito na rubovima, niti oštećene. Stepenice ni u kojem slučaju nemojte koristiti za transport bačvi i buradi guranjem, jer to predstavlja preveliki rizik. Ako su na stepenice postavljeni sagovi, oni trebaju biti dobro učvršćeni i zategnuti šipkama i to posebno na svakoj stepenici. Stepenice moraju imati og­radu s rukohvatom za za­štitu od pada.

Poslovi koji se obavljaju na povišenim mjestima kao što su pranje prozora, vješanje zavjesa, dohvaćanje namirnica ili drugih predmeta s polica i slično, predstavljaju opasnost od padova. Najčešći uzroci ozljeda u ovim slučajevima su improvizirane radne platforme od stolica i sanduka, te nepodesne ili oštećene, odnosno neodgovarajuće ljestve. Opasnosti od pada postoje također i onda ako ljestve nisu propisno izvedene ili su izrađene iz lošeg materijala, odnosno, ukoliko se slomi prečka, razmaknu dvostrane ljestve, ili se pak ljestve okliznu na glatkom betonskom podu ili parketu. Za zaštitu od padova, kada se radovi obavljaju na povišenim mjestima, koristite samo ispravne i odgovarajuće ljestve.

Ljestve su obično izvedene kao jednostrane ili dvostrane, a izbor ovisi o prirodi posla što ga treba obaviti. Da biste dohvatili predmete koji se nalaze iznad visine glave koristite kratke dvostrane ljestve. Na taj način smanjit ćete napor i izbjeći ozljede.

Ako dohvaćate predmete sa polica, vitrina i ormarića na ovakav način, rad će vam biti sigurniji i lakši. Dvostrane ljestve za sklapanje moraju imati sigurnosnu prečku za oslonac tijela ili ruke, te dasku za odlaganje predmeta koji se uzimaju ili stavljaju na po­lice. Krakovi trebaju biti s obje strane povezane lancem ili na neki drugi način, koji će spriječiti njihovo razmicanje. Koristite uvijek samo potpuno ispravne i sigurne ljestve. Prije upotrebe kontrolirajte njihovu ispravno­st.

Jednostrane ljestve za naslanjanje rjeđe se upotrebljavaju, ali su kod nekih poslova katkada neophodne, na primjer pri dekoraciji sale, ili za skidanje robe sa visokih polica. Kod toga se ljestve mogu okliznuti na glatkom parketu ili betonskom podu, a mogu se i prevrnuti zbog toga što su nepravilno postavljene.

Ne obavljajte rad na jednostranim ljestvama, ako nisu osigurane od klizanja ili prevrtanja. Za zaštitu od klizanja postavljaju se različite vrste papučica, a za zaštitu od prevrtanja potrebno ih je postaviti pod određenim kutom. Na jednostranim ljestvama moraju biti postavljene papučice koje sprečavaju klizanje, a sa gornje strane luk za učvršćenje, kako bi se izbjeglo pomicanje ljestava ili moraju nadvisivati gornju površinu za 75 cm. Da spriječite prevrtanje sa ljestvama, postavljajte ih pod propisanim kutom od oko 75º.

Za sigurno kretanje bez zapreka važna su i vrata. Najsigurnija su takozvana njihajuća vrata koja se automatski zatvaraju te, osim uštede u vremenu, smanjuju opasnost od sudara i padova. Ako su na vratima postavljene kvake ili ručke, potrebno je iza njih postaviti prečku ili traku dovoljne širine koja će spriječiti probijanje stakla i pri tom moguće posjekotine. Staklena vrata i staklene stijene moraju u visini oči­ju biti označene uočljivim znakom. Posebne oznake moraju bi­ti postavljene na visini na kojoj će ih lako zapaziti i djeca.

Prozori koji su visoko postavljeni treba da imaju napravu za otvaranje visokih prozorskih krila sa poda. Ako takva naprava ne postoji ni u kojem slučaju prozori se ne smiju otvarati penjanjem na stolice, stolove i slično. Ako se prozori ne mogu oprati ili očistiti iz same prostorije, potrebno je poduzeti posebne mjere sigurnosti. Kod ovih poslova koristite samo pomične prozorske ljestve i ne zaboravite se vezati.


 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Ožujak 19, 2024

    Video: Je li zaštita na radu trošak ili investicija?

    Primarna svrha primjene Zakona o zaštiti na radu je osigurati da radnici ne dožive osobne tragedije zbog ozljeda na radu. Nepoštivanje sigurnosnih standarda nema nikakvog opravdanja i ne može biti tolerirano u poslovnom okruženju. Nadalje, Zakon jasno određuje da je poslodavac odgovoran za troškove zaštite na radu, a ne radnik. Pokušaj prebacivanja ovih troškova na radnika ne samo da je protuzakonit, već može rezultirati i novčanom kaznom za poslodavca. Iako se često smatra da je implementacija sigurnosnih mjera dodatno financijsko opterećenje, stvarnost je sasvim drugačija. Trošak zaštite na radu je minimalan u usporedbi s troškovima koji proizlaze iz ozljeda na radu. Posljedice ozljeda znatno premašuju ulaganja u zaštitu na radu. Svaka ozljeda na radu stavlja poslodavca pred niz posljedica koje značajno povećavaju ukupne troškove poslovanja.
    Nastavite čitati
  • Ožujak 06, 2024

    Edukacija: Zaštita na radu - Obveze poslodavaca (Kratko i jasno)

    edukacijeE.hr organizira edukaciju pod nazivom: „Zaštita na radu - obveze poslodavca (kratko i jasno)“. Edukacija će se održavati ONLINE 20. ožujka 2024. godine s početkom u 09:00 sati. Cilj edukacije je osigurati potpuno razumijevanje obveza, primjenu propisa, podizanje svijesti o rizicima te implementacija mjera zaštite zdravlja i sigurnosti radnika. Zaštita na radu i odgovornosti poslodavca u radnom okruženju predstavljaju temeljna ljudska prava zaposlenika i ključne čimbenike održivog poslovnog razvoja. Edukacijski sadržaj obuhvaća esencijalne aspekte zaštite na radu, nužne za usklađenost s zakonskim propisima te osiguranje sigurnog i zdravog radnog okruženja za zaposlene. Ovo je presudno za dugoročni uspjeh i održivost poslovanja. Nakon završene edukacije, polaznici će biti osposobljeni prepoznati interna pravila i propise iz područja zaštite na…
    Nastavite čitati
  • Ožujak 05, 2024

    Stručni skup: Trendovi i primjeri dobre prakse u zaštiti na radu

    Veleučilište studija sigurnosti organizira stručni skup pod nazivom: „Trendovi i primjeri dobra prakse u zaštiti na radu“. Skup će se održati 11. travnja 2024. godine s početkom u 09:30 sati online i uživo na adresi Borongajska cesta 83f, 10000 Zagreb. Skup će otvoriti Muhidin Omerdić, diplomirani inženjer i voditelj Uprave za rad i zaštitu na radu pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a govoriti će o važnosti osposobljavanja u području zaštite na radu. Nakon toga, dr. Darko Palačić, vodeći Katedru za zaštitu na radu na Veleučilištu studija sigurnosti, predstavit će svoje bogato akademsko i praktično iskustvo te…
    Nastavite čitati
  • Ožujak 01, 2024

    Stručni skup: Zaštita zdravlja na radu - Zdravstvena zaštita, mentalno zdravlje, ISO 45003

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom: „Zaštita zdravlja na radu – zdravstvena zaštita, mentalno zdravlje, ISO 45003“. Skup će se održati 28. ožujka 2024. godine s početkom u 10:00 sati u tvornici Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10000 Zagreb. Cilj stručnog skupa je dodatno informirati sudionike o specifičnoj zdravstvenoj zaštiti,  propisima, o mentalnom zdravlju, novoj međunarodnoj normi o sustavu upravljanja i slično.  SKUP JE PREDVIĐEN  ZA: - stručnjake zaštite zdravlja i sigurnosti
    Nastavite čitati
  • Veljača 23, 2024

    Video: Uređenje mjesta rada od kuće

    U današnje vrijeme, rad od kuće postao je standard za mnoge. Međutim, rad od kuće sa sobom nosi određene izazove u pogledu zaštite na radu. Nedostatak adekvatne radne opreme može predstavljati veliki problem. U našem najnovijem videu vodimo vas kroz sve potrebne korake za stvaranje idealnog radnog prostora kod kuće kojeg možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati