Mjere i normativi zaštite pri prijevozu

Svako vozilo mora biti snabdjeveno ispravnim standardnim ručnim alatom, neophodnim priborom, rezervnim dijelovima, priručnom apotekom (kutijom za prvu pomoć) i aparatom za gašenje požara, a prije polaska na put mora se provjeriti tehnička ispravnost vozila, kao i opremljenost vozila navedenim sredstvima. Vrata na kabini i na karoseriji vozila moraju se lako i sigurno zatvarati i biti izvedena tako da se ne otvaraju u toku vožnje.

Ako se vozilom prevoze opasne materije (tekuća goriva, jetke i otrovne materije i slično), vozaču, pratiocu vozača i radnicima zaposlenim na utovaru i istovaru tereta, organizacija je dužna dati potrebne upute i osigurati odgovarajuće mjere predviđene propisima o zaštiti na radu pri prijevozu opasnih materija. Organizacija je dužna prije polaska vozila na duži put upoznati vozača o osnovnim karakteristikama puta koje su od važnosti za sigurnost saobraćaja. Ako organizacija ustanovi da se vozač nalazi u pripitom stanju ili u stanju uzbuđenosti odnosno premorenosti, dužna je da mu spriječi polazak na put.

Prikačivanje prikolice za motorno vozilo trebaju vršiti, u pravilu, vozač i njegov pomoćnik. Prikačivanje mora se vršiti vožnjom unatrag, i to najmanjom mogućom brzinom. Izuzetno, vozač može i sam prikolicu prikačiti za motorno vozilo. U tom slučaju on mora prikolicu postaviti na mjesto gdje joj se može lako prići vozilom, ispod zadnjih kotača prikolice staviti podmetače i provjeriti stanje pribora za tegljenje. Prikačivanje odnosno otkačivanje prikolice može se vršiti samo na ravnom i tvrdom terenu koji nije klizav. Prednja strana i bočne strane platforme prikolice moraju pri spajanju biti uklopljene. Prije nego što prikači poluprikolicu za motorno vozilo vozač mora provjeriti da li je sedlasti uređaj za spajanje ispravan, a poluprikolica zakočena ručnom kočnicom. Prednji dio poluprikolice mora biti postavljen na takvoj visini da pri prikačivanju prednji rub lisnatog oslonca rude nalegne na žlijeb ili sedlo za spajanje. Uzdužna os tegljača i poluprikolice mora biti u pravoj liniji. Pomicanje osi ne smije premašivati 10°.

Za vrijeme utovara ili istovara tereta sa vozila vozač mora biti prisutan i prethodno provjeriti da li su poduzete sve mjere sigurnosti. Pri utovaru tereta u vozilo zabranjeno je na strane tovarnog prostora vješati lance, užad i drugu opremu za dizanje tereta. Zabranjeno je bez sigurnih podmetača postavljati vozilo na kosinu s nagibom većim od 5o.

Ako se vozilom prevoze valjkasti tereti, vozač mora u toku vožnje povremeno provjeravati stanje tereta na vozilu, kao i stanje uređaja za prikačivanje.

Prijevoz ljudi u košari teretnog vozila s automatskim istovarivanjem tereta zabranjen je. Pratioci vozača takvog vozila mogu se voziti samo u kabini. Ako se sa vozila s automatskim istovarivanjem tereta vrši utovar ili istovar tereta iznad jaruge, na obali ili na strminama, vozilo se mora prethodno poduprijeti jakim polugama. Izuzetno, istovar tereta može se vršiti bez stavljanja podmetača ako je teren tvrd i bez nagiba. U takvom slučaju vozilo mora biti najmanje 1 metar udaljeno od ruba jaruge, obale ili strmine.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Ožujak 19, 2024

    Video: Je li zaštita na radu trošak ili investicija?

    Primarna svrha primjene Zakona o zaštiti na radu je osigurati da radnici ne dožive osobne tragedije zbog ozljeda na radu. Nepoštivanje sigurnosnih standarda nema nikakvog opravdanja i ne može biti tolerirano u poslovnom okruženju. Nadalje, Zakon jasno određuje da je poslodavac odgovoran za troškove zaštite na radu, a ne radnik. Pokušaj prebacivanja ovih troškova na radnika ne samo da je protuzakonit, već može rezultirati i novčanom kaznom za poslodavca. Iako se često smatra da je implementacija sigurnosnih mjera dodatno financijsko opterećenje, stvarnost je sasvim drugačija. Trošak zaštite na radu je minimalan u usporedbi s troškovima koji proizlaze iz ozljeda na radu. Posljedice ozljeda znatno premašuju ulaganja u zaštitu na radu. Svaka ozljeda na radu stavlja poslodavca pred niz posljedica koje značajno povećavaju ukupne troškove poslovanja.
    Nastavite čitati
  • Ožujak 06, 2024

    Edukacija: Zaštita na radu - Obveze poslodavaca (Kratko i jasno)

    edukacijeE.hr organizira edukaciju pod nazivom: „Zaštita na radu - obveze poslodavca (kratko i jasno)“. Edukacija će se održavati ONLINE 20. ožujka 2024. godine s početkom u 09:00 sati. Cilj edukacije je osigurati potpuno razumijevanje obveza, primjenu propisa, podizanje svijesti o rizicima te implementacija mjera zaštite zdravlja i sigurnosti radnika. Zaštita na radu i odgovornosti poslodavca u radnom okruženju predstavljaju temeljna ljudska prava zaposlenika i ključne čimbenike održivog poslovnog razvoja. Edukacijski sadržaj obuhvaća esencijalne aspekte zaštite na radu, nužne za usklađenost s zakonskim propisima te osiguranje sigurnog i zdravog radnog okruženja za zaposlene. Ovo je presudno za dugoročni uspjeh i održivost poslovanja. Nakon završene edukacije, polaznici će biti osposobljeni prepoznati interna pravila i propise iz područja zaštite na…
    Nastavite čitati
  • Ožujak 05, 2024

    Stručni skup: Trendovi i primjeri dobre prakse u zaštiti na radu

    Veleučilište studija sigurnosti organizira stručni skup pod nazivom: „Trendovi i primjeri dobra prakse u zaštiti na radu“. Skup će se održati 11. travnja 2024. godine s početkom u 09:30 sati online i uživo na adresi Borongajska cesta 83f, 10000 Zagreb. Skup će otvoriti Muhidin Omerdić, diplomirani inženjer i voditelj Uprave za rad i zaštitu na radu pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a govoriti će o važnosti osposobljavanja u području zaštite na radu. Nakon toga, dr. Darko Palačić, vodeći Katedru za zaštitu na radu na Veleučilištu studija sigurnosti, predstavit će svoje bogato akademsko i praktično iskustvo te…
    Nastavite čitati
  • Ožujak 01, 2024

    Stručni skup: Zaštita zdravlja na radu - Zdravstvena zaštita, mentalno zdravlje, ISO 45003

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom: „Zaštita zdravlja na radu – zdravstvena zaštita, mentalno zdravlje, ISO 45003“. Skup će se održati 28. ožujka 2024. godine s početkom u 10:00 sati u tvornici Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10000 Zagreb. Cilj stručnog skupa je dodatno informirati sudionike o specifičnoj zdravstvenoj zaštiti,  propisima, o mentalnom zdravlju, novoj međunarodnoj normi o sustavu upravljanja i slično.  SKUP JE PREDVIĐEN  ZA: - stručnjake zaštite zdravlja i sigurnosti
    Nastavite čitati
  • Veljača 23, 2024

    Video: Uređenje mjesta rada od kuće

    U današnje vrijeme, rad od kuće postao je standard za mnoge. Međutim, rad od kuće sa sobom nosi određene izazove u pogledu zaštite na radu. Nedostatak adekvatne radne opreme može predstavljati veliki problem. U našem najnovijem videu vodimo vas kroz sve potrebne korake za stvaranje idealnog radnog prostora kod kuće kojeg možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati