Opasne radne tvari

Radnik je pri preradi i obradi drveta izložen posebno velikoj opasnosti na poslovima u kojima se služi tekućinama, čije komponente svojim fizikalno-kemijskim djelovanjem na organizam radni­ka izazivaju poremećaje životnih funkcija odnosno trovanje.

Pri preradi i obradi drveta postupno se, prema fazama rada, upotrebljavaju ljepila i razrjeđivači, koja sadrže slijedeće komponente: benzin, toluol, aceton i etilacetat. Ovi spojevi su organska otapala koja štetno djeluju na kožu, izazivajući oboljenje zvano dermatoza. Dermatoza se ispoljava u obliku sušenja kože, pucanja i crvenila. Jednako su opasne i nastale pare ljepila. Zaštitna mjera protiv štetnog djelovanja ljepila je u hermetizaciji procesa, kojim se kontakt s ljepilom svodi na najma­nju moguću mjeru. Ovo se postiže držanjem ljepila u za njih određenim posudama koje se nakon svake upotrebe hermetički zatvaraju, te korištenjem strojeva za lijepljenje, koji također imaju zatvorene spremnike za ljepila. Za zaštitu ruku primjenjuju se zaštitne rukavice određene HRN. Pri radu s ljepilom obvezno koristite za­štitne rukavice otporne na organska otapala.

Za odvođenje nastale pare mora se ugraditi lokalna odsisna ventilacija koja će odsisavati pare već sa mjesta isparavanja. Prije početka rada provjerite funkcionalnost ventilacijskog sustava i uključite ga. Na svom radnom mjestu držite ljepila (otapala) u minimalnim količinama, samo za potrebe potrošnje u dva radna sata. Pri nanošenju ljepila pazite da se tekućina ne prosipa, a pri radu po potrebi koristite i zaštitne maske za usta i lice.

Druga, također veoma opasna vrst kemikalije koja se koristi pri preradi i obradi drveta su nitroboje za bojanje. Boja se nanosi raspršivačem (pištoljem), koji pomoću komprimiranog zraka stvara mlaz fine maglice od nitroboje. Pri tome se stvara i para, koja je u dodiru s iskrom ili plamenom eksplozivna i zapaljiva, a udisanjem je toksična. Zaštitna mjera je korištenje lokalnih odsisnih uređaja, koji se moraju redovito nadzirati i kontrolirati njihova efikasnost, kao i korištenje zaštitne maske za usta i lice.

Iz ovih opasnosti proizlazi potreba da se provodi stalna kontrola koncentracije štetnih plinova i para u atmosferi radne prostorije. Provjeravanjem stanja u atmosferi radne prostorije utvrđuje se da li su koncentracije u dozvoljenim granicama koje su određene propisima. Ako su koncentracije veće od dozvoljenih, tada je potrebno poduzeti tehničke mjere zaštite, to jest povećati odsisavanje štetnih plinova ili poboljšati hermetizaciju procesa. Zahtijevajte stalnu kontrolu vaše radne atmosfere, a svaki uočeni nedostatak na odsisnim uređajima javi te vašoj službi održavanja ili neposrednom rukovoditelju. Pri radu sa opasnim radnim tvarima vodite računa o njihovim svojstvima. Upoznajte se s njima i primijenite  sve potrebne mjere zaštite. Zahtijevajte pisane upute za rukovanje pojedinim sredstvima kao i sigurnosno tehničke listice (STL), a ako osjetite znakove trovanja odmah zatražite liječničku pomoć.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Listopda 29, 2024

    Forum: Sigurnost i zdravlje na radu

    Zavod za istraživanje i razvoj i Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ organiziraju forum pod nazivom „Sigurnost i zdravlje na radu“. Forum će se održati 05. studenog 2024. s početkom u 10:00 sati u Kongresnom centru Antunović koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, 10090 Zagreb. Program foruma namijenjen je stručnjacima iz područja zaštite na radu i poslodavcima koji su odgovorni za organizaciju i provedbu mjera sigurnosti i zaštite zdravlja zaposlenika. U okviru Foruma razmatrat će se nekoliko aktualnih i važnih tema: - Izazovi koje stručne osobe susreću u radu s migrantima, posebno u kontekstu zaštite…
    Nastavite čitati
  • Listopda 21, 2024

    Stručni skup: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Povodom obilježavanja Europskog tjedna sigurnosti i zdravlja na radu Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike organizira stručni skup pod nazivom „Kampanja za zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba“.  Skup je usmjeren na suočavanje s rastućim izazovima koje digitalizacija donosi na moderna radna mjesta. Seminar će se održavati 25.10.2024. godine s početkom u 10:00 sati na adresi 1 CineStara Zagreb u Branimir Mingle mall-u, Ulica kneza Branimira 29 u Zagrebu. Program događanja usmjeren je na poticanje temeljitih rasprava o digitalizaciji, s posebnim naglaskom na njezin utjecaj na različite sektore i prilagodbe koje su nužne kako bi radna mjesta ostala sigurna i produktivna. Od automatizacije do umjetne inteligencije (AI), digitalna rješenja sve više transformiraju način obavljanja zadataka. Ovaj događaj pružit će uvid u…
    Nastavite čitati
  • Listopda 16, 2024

    Radionica: Digitalizacija i zaštita na radu

    Hrvatska udruga poslodavaca zajedno sa EU-OSH-om organizira radionicu na temu „ Digitalizacija i zaštita na radu“. Radionica će se održati u utorak 22. listopada 2024. godine s početkom u 09:00 sati u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Digitalizacija ubrzano transformira svijet rada, donoseći sa sobom nove izazove u području sigurnosti i zdravlja na radu. Tradicionalni pristupi zaštiti radnika više nisu dovoljni, jer se radna okruženja i procesi neprestano mijenjaju pod utjecajem tehnologije. Ova radionica ima za cilj osvijestiti važnost prilagodbe mjera zaštite u digitalnom dobu, te pružiti inovativna rješenja koja će omogućiti sigurno i zdravo radno okruženje. Kroz stručne savjete i primjere dobre prakse, polaznici će imati priliku upoznati se s modernim pristupima…
    Nastavite čitati
  • Listopda 05, 2024

    24. Konferencija zaštite na radu

    Znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“ i ZIRS učilište organiziraju 24. Konferenciju zaštite na radu koja će se održati 17.10.2024. godine s početkom u 10:00 sati u prostorijama ZIRS-a, na adresi ulica grada Vukovara 68, Zagreb. Ovo je izvrsna prilika za poslodavce, stručnjake, osobe zadužene za zaštitu na radu, kao i sve zainteresirane, da prošire svoja znanja i dobiju korisne savjete o tome kako učinkovito regulirati pitanja zaštite na radu u okviru svojih organizacija. Sudionici će imati priliku čuti konkretna rješenja i preporuke koje mogu odmah primijeniti u svojoj radnoj sredini, s ciljem poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika. Sudionici će naučiti kako implementirati specifične sigurnosne mjere koje nadilaze…
    Nastavite čitati
  • Listopda 02, 2024

    Edukacije: Zaštita na radu, zaštita od požara, zaštita okoliša

    U organizaciji Zitel-a održati će se tri edukacije: - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite od požara – 8.-9.10.2024. godine - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite na radu – 11.-12.10.2024. godine - Gospodarenje otpadom – zakonske obveze i propisi – 22.-23.10.2024. godine Sve edukacije će se održavati online putem platforme Teams.
    Nastavite čitati