Pribor pri posluživanju

Olovke, nožići za oštrenje, škare, metar, noževi, sjekire, vilice i slično, pribor je koji se u trgovinama svakodnevno upotrebljava. Budući da je taj pribor oštrog i šiljastog oblika, on predstavlja stalnu opasnost od uboda i posjekotina za osobe koje ga upotrebljavaju, a naročito ako ga nose nezaštićenog u džepovima te se pri i sagibanju ili posrtanju mogu lako ozlijediti. Olovke, nožiće ili škare koje nosite u džepovima zaštite tuljcima ili ih uopće ne stavljajte u džepove, naročito je opasno ako se takav pribor nosi u džepovima hlača. Nakon upotrebe, škare i noževe zatvorite i odložite ih tako da ne postoji opasnost od uboda i posjekotina. Ako ovaj pribor nekome dodajete, oprezno ga uhvatite za rezni dio, a pružite stranu s drškom.

Pojedine artikle ponekad treba pričvrstiti pribadačama. Da bi se izbjegla opasnost od uboda, treba upotrebljavati odgovarajući jastučić. Na drveni metar, ako je krivo odložen ili samo naslonjen na policu ili prodajni stol, može se saplesti i pasti. Metalni metar koji se ne vraća u svoj plašt može uzrokovati i posjekotine, zato ga na vrijeme treba zamijeniti. Primjenjujte ovo praktično i sigurno rješenje za odlaganje metra i na vašem radnom mjestu.

- Najveća opasnost od posjekotina i uboda nastaje pri korištenju noževa i sjekira prilikom rezanja i sječenja mesa i mesnih prerađevina.


Najčešći razlozi su:

- prenošenje noževa bez štitnika u rukama, o pojasu ili u rukama i džepovima,

- odlaganje noževa i sjekira po stolovima, policama i na sličnim mjestima koja za to nisu predviđena,

- oštećene i rasklimane drške,

- loše naoštrena sječiva,

- nekorištenje osobne zaštitne opreme pri rezanju i sječenju,

- loša organizacija rada, na primjer kad dva radnika rade na istom komadu, ili su radna mjesta previše blizu jedno drugome.

 

Da bi se smanjila mogućnost ozljeđivanja pri radu s noževima i sjekirama, potrebno je pridržavati se određenih pravila sigurnosti pri rukovanju ovim priborom. Također treba obratiti pažnju odgovarajućoj zaštiti noževa i sjekira, sigurnom odlaganju i uskladištenju noževa, uvježbavanju i nadzoru u pogledu sigurnog načina rada pri oštrenju noževa, te upotrebi odgovaraju­će osobne zaštitne odjeće i opreme.

Noževi i sjekire moraju biti izrađeni iz kvalitetnog čelika i propisno tehnički obrađeni. Ručke trebaju imati sigurnosne upore za zaštitu od posjekotina i ujedno da omogućavaju bolji zahvat. Držak noža ili sjekire treba biti uvijek suh. Veoma je važno napomenuti, da svi principi sigurnosti moraju biti stalno i na odgovarajući način primjenjivani. Ako se bilo koja od navedenih mjera zaštite ne primijeni, smanjit će se efikasnost ostalih poduzetih mjera.

Za određene vrste poslova upotrijebite odgovarajući nož predviđen za obavlja­nje upravo tog posla, to jest nož određene veličine i oblika. Oštećene i neispravne noževe i sjekire odmah zamijenite novima.

Ako se pri radu ne krećete po prostoriji, već posao obavljate samo kod radnog stola, zahtijevajte da vam se sa strane postave nožnice, tako će vam noževi uvijek biti pri ruci, ured­no odloženi i bezopasni.

Stolovi na kojima se siječe meso također trebaju imati nožnice koje se obično postavljaju nešto niže od površine stola. Mjesta određena za ostavljanje sjekira, kada se njima ne radi, trebaju imati utor za oštricu, te bočni oslonac s vanjske strane utora na koji se sjekira oslanja.

Brušenje noževa i sjekira brusnim kamenom prilično je opasna operacija. Zato kod tih poslova upotrebljavajte zaštitne rukavice od čelične mreže ili, kako ih još nazivaju, pancirne rukavice. Kod svih radnih operacija na rasijecanju mesa, odvajanju kostiju i slično, potrebno je za zaštitu od uboda i posjekotina koristiti zaštitne rukavice od čelične mreže, a da se spriječe ubodi nožem u trbuh, potrebno je koristiti pregače iz istog ili drugog pogodnog materijala. Ova osobna zaštitna sredstva vrlo su lagana, ne smanjuju mogućnost kretanja, a zaštićuju od posjekotina oštricom i od uboda vrškom noža.

Nakon završetka rada noževe i sjekire treba spremiti na mjesta predviđena za njihovo odlaganje: u pretinac za noževe ili u ormar za noževe i sjekire.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Rujan 02, 2024

    Međunarodni seminar/webinar: Nadzor zaštite

    MEĐUNARODNI SEMINAR/WEBINAR: NADZOR ZAŠTITE Europsko društvo inženjera sigurnosti (ESSE) organizira program kontinuiranog stručnog usavršavanja u području zaštite na radu. U sklopu programa, održat će se seminar/webinar pod nazivom „Nadzor zaštite“. Seminar će se održati 18. listopada 2024. godine s početkom u 10:00 sati, u Beogradu, Srbija. Prijavu za izlaganje prezentacije potrebno je dostaviti do 30.09.2024. godine na e-mail adresu [email protected]. Prezentacija može imati najviše 15 slajdova i ne smije trajati duže od 15 minuta. Završnu verziju prezentacije potrebno je poslati najkasnije do 14.10.2024. godine.
    Nastavite čitati
  • Kolovoy 29, 2024

    Stručni skup - Zaštita zdravlja na radu - Propisi, standardi, primjeri dobre prakse

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja na radu – propisi, standardi, primjeri dobre prakse“. Stručni skup će se održati 28. studenog s početkom u 10:00 sati u velikoj dvorani tvornice Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10000 Zagreb. Program stručnog skupa potrebno je sastaviti do 10.09.2024. godine. Izlaganje programa može trajati do 15 minuta uz dodatnih 5 minuta za odgovore na pitanja. Sažetak za zbornik sa skupa potrebno je dostaviti do 01.11.2024. godine, a prezentaciju je potrebno dostaviti do 20.11.2024. godine. Program stručnog…
    Nastavite čitati
  • Kolovoy 26, 2024

    Seminar: Zapošljavanja stranaca i zaštita na radu

    eMarker d.o.o. organizira seminar/webinar pod nazivom „Zapošljavanje stranaca i zaštita na radu“, koji će se održati 9. listopada 2024. godine s početkom u 10:00 sati. Događaj će se održati uživo u hotelu Diplomat na adresi Horvatova ulica 35B, Zagreb, te će biti dostupan i online putem platforme Microsoft Teams. Seminar će obuhvatiti ključne teme vezane uz zapošljavanje stranih radnika i provođenje mjera zaštite na radu, pružajući sudionicima vrijedne informacije i praktične savjete. Sve veći broj stranih radnika zaposlenih u Republici Hrvatskoj rezultat je manjka domaće radne snage, što prisiljava poslodavce na njihovo zapošljavanje kako bi opstali na tržištu. Poslodavci su pritom dužni osigurati zakonitost zapošljavanja, sigurnost i zdravlje radnika, te poštivanje brojnih propisa koji su često…
    Nastavite čitati
  • Lipanj 21, 2024

    Edukacija: Zaštita na radu - obveze poslodavca online

    Self-determination theory d.o.o. organizira edukaciju pod nazivom „Zaštita na radu obveze poslodavaca“ koja će se održavati 11.07. , 24.09. i 26.11.2024. godine. Edukacija će se održavati online putem Webinar-a. Zaštita na radu i obaveze poslodavca u radnom okruženju predstavljaju ključni element ljudskih prava zaposlenika i održivog poslovnog razvoja. Webinar je usmjeren na primjenu obaveznih propisa i potencijalni inspekcijski nadzor. Namijenjen je višem i srednjem menadžmentu, predstavnicima radnika te stručnjacima za zaštitu na radu. Cilj je osigurati potpuno razumijevanje obveza, primjenu propisa, podizanje svijesti o rizicima te implementaciju mjera za zaštitu zdravlja i sigurnosti radnika. Sadržaj edukacije obuhvaća ključne aspekte…
    Nastavite čitati
  • Lipanj 04, 2024

    9. Međunarodni stručno-znanstveni skup ''Zaštita na radu i zaštita zdravlja''

    Veleučilište u Karlovcu organizira 9. međunarodni stručno-znanstveni skup pod nazivom „Zaštita na radu i zaštita zdravlja“. Skup će se održavati od 18. do 21. rujna 2024. godine u Resortu Borik koji se nalazi na adresi  Ul. Majstora Radovana 7, 23000 Zadar. Na ovom stručno-znanstvenom skupu tradicionalno se okupljaju stručnjaci i znanstvenici iz različitih područja s ciljem razmjene znanja i iskustava iz područja zaštite na radu, zaštite zdravlja i zaštite okoliša. Ovaj skup predstavlja jedinstvenu priliku za interdisciplinarnu suradnju, omogućujući sudionicima da se upoznaju s najnovijim dostignućima i inovacijama u svojim područjima, kao i da razmijene najbolje prakse i izazove s kojima se susreću u svakodnevnom radu.
    Nastavite čitati