Pribor pri posluživanju

Olovke, nožići za oštrenje, škare, metar, noževi, sjekire, vilice i slično, pribor je koji se u trgovinama svakodnevno upotrebljava. Budući da je taj pribor oštrog i šiljastog oblika, on predstavlja stalnu opasnost od uboda i posjekotina za osobe koje ga upotrebljavaju, a naročito ako ga nose nezaštićenog u džepovima te se pri i sagibanju ili posrtanju mogu lako ozlijediti. Olovke, nožiće ili škare koje nosite u džepovima zaštite tuljcima ili ih uopće ne stavljajte u džepove, naročito je opasno ako se takav pribor nosi u džepovima hlača. Nakon upotrebe, škare i noževe zatvorite i odložite ih tako da ne postoji opasnost od uboda i posjekotina. Ako ovaj pribor nekome dodajete, oprezno ga uhvatite za rezni dio, a pružite stranu s drškom.

Pojedine artikle ponekad treba pričvrstiti pribadačama. Da bi se izbjegla opasnost od uboda, treba upotrebljavati odgovarajući jastučić. Na drveni metar, ako je krivo odložen ili samo naslonjen na policu ili prodajni stol, može se saplesti i pasti. Metalni metar koji se ne vraća u svoj plašt može uzrokovati i posjekotine, zato ga na vrijeme treba zamijeniti. Primjenjujte ovo praktično i sigurno rješenje za odlaganje metra i na vašem radnom mjestu.

- Najveća opasnost od posjekotina i uboda nastaje pri korištenju noževa i sjekira prilikom rezanja i sječenja mesa i mesnih prerađevina.


Najčešći razlozi su:

- prenošenje noževa bez štitnika u rukama, o pojasu ili u rukama i džepovima,

- odlaganje noževa i sjekira po stolovima, policama i na sličnim mjestima koja za to nisu predviđena,

- oštećene i rasklimane drške,

- loše naoštrena sječiva,

- nekorištenje osobne zaštitne opreme pri rezanju i sječenju,

- loša organizacija rada, na primjer kad dva radnika rade na istom komadu, ili su radna mjesta previše blizu jedno drugome.

 

Da bi se smanjila mogućnost ozljeđivanja pri radu s noževima i sjekirama, potrebno je pridržavati se određenih pravila sigurnosti pri rukovanju ovim priborom. Također treba obratiti pažnju odgovarajućoj zaštiti noževa i sjekira, sigurnom odlaganju i uskladištenju noževa, uvježbavanju i nadzoru u pogledu sigurnog načina rada pri oštrenju noževa, te upotrebi odgovaraju­će osobne zaštitne odjeće i opreme.

Noževi i sjekire moraju biti izrađeni iz kvalitetnog čelika i propisno tehnički obrađeni. Ručke trebaju imati sigurnosne upore za zaštitu od posjekotina i ujedno da omogućavaju bolji zahvat. Držak noža ili sjekire treba biti uvijek suh. Veoma je važno napomenuti, da svi principi sigurnosti moraju biti stalno i na odgovarajući način primjenjivani. Ako se bilo koja od navedenih mjera zaštite ne primijeni, smanjit će se efikasnost ostalih poduzetih mjera.

Za određene vrste poslova upotrijebite odgovarajući nož predviđen za obavlja­nje upravo tog posla, to jest nož određene veličine i oblika. Oštećene i neispravne noževe i sjekire odmah zamijenite novima.

Ako se pri radu ne krećete po prostoriji, već posao obavljate samo kod radnog stola, zahtijevajte da vam se sa strane postave nožnice, tako će vam noževi uvijek biti pri ruci, ured­no odloženi i bezopasni.

Stolovi na kojima se siječe meso također trebaju imati nožnice koje se obično postavljaju nešto niže od površine stola. Mjesta određena za ostavljanje sjekira, kada se njima ne radi, trebaju imati utor za oštricu, te bočni oslonac s vanjske strane utora na koji se sjekira oslanja.

Brušenje noževa i sjekira brusnim kamenom prilično je opasna operacija. Zato kod tih poslova upotrebljavajte zaštitne rukavice od čelične mreže ili, kako ih još nazivaju, pancirne rukavice. Kod svih radnih operacija na rasijecanju mesa, odvajanju kostiju i slično, potrebno je za zaštitu od uboda i posjekotina koristiti zaštitne rukavice od čelične mreže, a da se spriječe ubodi nožem u trbuh, potrebno je koristiti pregače iz istog ili drugog pogodnog materijala. Ova osobna zaštitna sredstva vrlo su lagana, ne smanjuju mogućnost kretanja, a zaštićuju od posjekotina oštricom i od uboda vrškom noža.

Nakon završetka rada noževe i sjekire treba spremiti na mjesta predviđena za njihovo odlaganje: u pretinac za noževe ili u ormar za noževe i sjekire.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati
  • Studeni 27, 2024

    Obavijest o suradnji: Preventa d.o.o. i Veleučilište studija sigurnosti

    S ponosom objavljujemo da je 16. listopada 2024. potpisan Sporazum o suradnji između Prevente d.o.o., tvrtke specijalizirane za provođenje zaštite na radu i za ispitivanje kemijskih čimbenika radnog okoliša, i Veleučilišta studija sigurnosti, institucije visokog obrazovanja posvećene razvoju stručnih i akademskih kompetencija studenata. U sklopu ove suradnje, Preventa d.o.o. održala je gostujuće predavanje za studente kolegija „Ispitivanje radnog okoliša“ i „Kemijske štetnosti u radnom okolišu“. Tema predavanja bila je: "Prezentacija i laboratorijske vježbe s Gasmet GT5000 uređajem za FTIR spektroskopiju". Predavanje su održali direktor Prevente d.o.o., Borivoj Žmegač, mag. ing. el., zajedno s kolegom Roginekom Tomicom, mag. ing. sec., koji su studentima predstavili:
    Nastavite čitati
  • Studeni 11, 2024

    Stručni seminar: Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; Umjetna intelegencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; Pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom

    Udruga za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, zaštitu okoliša i zaštitu od požara Regije Sjeverozapad (USOP) organizira stručni seminar pod nazivom: „Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; umjetna inteligencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom“. Seminar će se održati u petak 29. studenog 2024. godine u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin koja se nalazi na adresi Šetalište Franje Tuđmana 1, 42000 Varaždin. Seminar će sudionicima osigurati sveobuhvatnu stručnu podršku, detaljne informacije i personalizirane konzultacije, čime će im značajno olakšati obavljanje svakodnevnih radnih zadataka u području zaštite na radu. Pored toga, seminar je osmišljen tako da omogućuje polaznicima ispunjavanje zakonske obaveze kontinuiranog…
    Nastavite čitati
  • Studeni 04, 2024

    Stručni skup: Zaštita zdravlja na radu - Propisi, novosti, primjeri dobre prakse

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja na radu- propisi, novosti, primjeri dobre prakse“. Skup će se održati u četvrtak 28. studenog 2024. s početkom u 10 sati u velikoj dvorani Kraš, koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10 000 Zagreb. Cilj stručnog skupa je  informirati sudionike o novostima u području regulative radnog vremena, o programima osposobljavanja i vođenju ZNR poslova kod poslodavca, izradi procjene rizika, o savjetima i preporukama u svezi gripe na radnom mjestu, o aktivnostima u HT Grupi u području poboljšavanja zdravlja na radu, o primjerima dobre prakse, o požarima u željezničkom prometu te korištenju hidrantske mreže, o primjeni umjetne inteligencije, i sl. Skup…
    Nastavite čitati
  • Listopda 29, 2024

    Forum: Sigurnost i zdravlje na radu

    Zavod za istraživanje i razvoj i Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ organiziraju forum pod nazivom „Sigurnost i zdravlje na radu“. Forum će se održati 05. studenog 2024. s početkom u 10:00 sati u Kongresnom centru Antunović koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, 10090 Zagreb. Program foruma namijenjen je stručnjacima iz područja zaštite na radu i poslodavcima koji su odgovorni za organizaciju i provedbu mjera sigurnosti i zaštite zdravlja zaposlenika. U okviru Foruma razmatrat će se nekoliko aktualnih i važnih tema: - Izazovi koje stručne osobe susreću u radu s migrantima, posebno u kontekstu zaštite…
    Nastavite čitati