Siguran rad na poslovima šivača i krojača u tekstiloj industriji - Električna struja

Opasnost oe električne struje u radionicama tekstilne konfekcije pojavljuje se za radnike u onim slučajevima kada električne instalacije i pribor, strojevi, uređaji i alati, razne naprave itd. Nisu ispravni, odnosno nisu pravilno izvedeni ili dobro održavani, tako da je moguć dodir s dijelovima pod naponom. Naime, u slučaju dodira čovjeka s dijelovima pod naponom,kroz tijelo protječe struja takve jakosti da to može prouzročiti veoma teške, pa čak i smrtne posljedice.

Nezgode najčešće nastaju zbog slučajnog dodira s dijelovima pod naponom na prijenosnim električnim uređajima kao što su električni alati za krojenje, električna ručna glačala i drugo, i to zbog oštećenja izolacije na dovodnom kablu, sklopki ili kućištu, kao i zbog oštećenja utikača i priključnica. Na električnim strojevima za glačanje uz pomoć pare opasnost je povećana zbog prisutnosti vlage. Potrebno je zato voditi neprekidnu brigu ispravnom održavanju električnih instalacija i pribora te električnih strojeva, uređaja i alata. Priključni kablovi, uvodna mjesta, sklopke, utikači i ostali dijelovi moraju biti ispravni, dobro izolirani, neoštećeni, kako ne bi došlo do slučajnog dodira.

Ako primijetite da su prekidači, utikači ili priključnice oštećeni, napuknuti ili ih uopće nema, odmah na tu opasnost morate upozoriti neposrednog rukovodioca ili osobe zadužene za održavanje. Popravke ili izmjene osigurača nemojte sami obavljati. Osigurače smiju mijenjati samo ovlaštene osobe, a »krpanje« osigurača nije dozvoljeno.

Utikač izvlačite uvijek povlačenjem za tijelo, da ne oštetite izolaciju na kablu. Ako je neki priključni kabel oštećen, treba ga odmah zamijeniti ispravnim.

Osim ove opasnosti može postojati i opasnost od udara električne struje pri dodiru vanjskih metalnih dijelova električnog stroja, uređaja ili alata, tj. Onih dijelova koji se u toku rada normalno drže u ruci ili dodiruju rukom. To je opasnost od pojave tzv. Previsokog napona dodira. Pojava može biti veoma opasna, jer je opasnost skrivena i javlja se nenadano, u slučaju porboja izolacije unutar kućišta, npr. Na grijaćem elementu glačala.

Za zaštitu previsokog napona dodira poduzimaju se tehničke mjere zaštite. To je prvenstveno zaštitno uzemljenje, odnosno nulovanje, a zadaća im je da u slučaju proboja izolacije odnosno pojave napona na kućištu odmah isključe strujni krug bilo pregaranjem osigurača, bilio izbacivanjem sklopke kod električnih uređaja.

Kod korištenja prijenosnih strojeva ili alata, kod kojih je primijenjena zaštita uzemljenjem ili nulovanjem, potrebno je koristiti utikače i priključnice sa zaštitnim kontaktom, tzv. šuko utikače i šuko priključnice. Alati izvedeni sa zaštitnim izoliranjem  posebno su označeni sa dva četverokuta jedan u drugome. Takvi uređaji nemaju na utikaču zaštitni kontakt.

Na svjetiljkama za dodatnu rasvjetu, koje su pričvršćene na stroju, zaštita se najčešće provodi snižavanjem napona na 24 V, jer se taj napon smatra bezopasnim za ljudski organizam.

Sustavi zaštite od previsokog napona dodira moraju se povremeno ispitivati, kako bi u slučaju potrebe mogli ispravno i efikasno djelovati.


 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Siječanj 15, 2025

    Stručni skup: Zaštita zdravlja i sigurnost na radu

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja i sigurnost na radu“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine u 10.00 sati u velikoj dvorani Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, Zagreb. Stručni skup posvećen unapređenju znanja i razmjeni iskustava u području zaštite na radu, s posebnim naglaskom na jačanje primjene zakonskih i tehničkih mjera. Cilj ovog događanja je informirati sudionike o najnovijim promjenama, standardima i praksama koje doprinose sigurnijem i zdravijem radnom okruženju. Teme skupa uključuju: Jačanje provedbi mjera zaštite na radu - Marina Borić,…
    Nastavite čitati
  • Siječanj 13, 2025

    Razvoj stručnih i osobnih vještina u Preventi - Nova godina, novi izazovi

    U Preventi čvrsto vjerujemo da je kontinuirano učenje temeljni preduvjet za postizanje uspjeha, kako u profesionalnom tako i u osobnom razvoju. Svjesni važnosti ulaganja u znanje, svake godine tradicionalno započinjemo s nizom internih edukacija namijenjenih našim zaposlenicima. Cilj ovih edukacija nije samo osnaživanje stručnih kompetencija, uključujući područje zaštite na radu, već i razvijanje soft vještina koje su ključne za uspješno funkcioniranje u svakodnevnom poslovnom okruženju. Naš pristup razvoju zaposlenika temelji se na uvjerenju da uspjeh ne ovisi samo o tehničkoj stručnosti, već i o sposobnosti razumijevanja i upravljanja međuljudskim odnosima. Stoga značajan dio naših edukacijskih aktivnosti posvećujemo razvoju emocionalne inteligencije, unapređenju komunikacijskih vještina, te jačanju mentalne otpornosti.
    Nastavite čitati
  • Siječanj 07, 2025

    Seminar: Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotel "Diplomat" koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb i ONLINE (Teams). Znate li da loša ergonomija i izloženost buci imaju ozbiljne posljedice? Neprilagođena radna mjesta glavni su uzrok mišićno-koštanih poremećaja i smanjenja radne učinkovitosti. Prekomjerna buka može uzrokovati trajna oštećenja sluha, smanjiti koncentraciju, izazvati stres i negativno utjecati na mentalno zdravlje. Posljedice se odražavaju na radnicima i poslodavcima, uključujući češća bolovanja, veći broj ozljeda i znatne financijske gubitke za organizacije.
    Nastavite čitati
  • December 17, 2024

    Video: Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom „Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara“ u kojem ćemo Vas detaljno upoznati s ključnim koracima pružanja prve pomoći u slučaju srčanog udara, kao i s pravilnom upotrebom automatskog vanjskog defibrilatora (AVD). Osim toga, naglasak stavljamo i na važnost zaštite na radu, gdje je poznavanje ovih vještina od presudne važnosti za sigurnost zaposlenika i brzu reakciju u hitnim situacijama. Srčani udar je hitno medicinsko stanje koje zahtijeva brzu i efikasnu reakciju, a poznavanje osnovnih postupaka može značajno povećati šanse za preživljavanje. U ovom videu, uz stručna objašnjenja dr. sc. Siniše Zovka, dr. med., direktora društva Plavi tigar d.o.o.; naučit ćete kako prepoznati simptome srčanog udara,…
    Nastavite čitati
  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati