Siguran rad na poslovima šivača i krojača u tekstiloj industriji - Mehaničke opasnosti

Opasnosti i mjere zaštite kod strojeva

Strojevi su nužan dio svakog radnog procesa. Radnicima koji rade za strojevima, prijete različite opasnosti, a one se mogu svrstati u tri skupine:

- opasnosti od medija koji služi za pogon strojeva,
- opasnosti od mehaničkih gibanja,
- opasnost kod radnog postupka.

Zaštitne mjere koje se poduzimaju na strojevima i u radnom postupku, imaju za cilj smanjiti mogiućnost nastajanja ozljeda i pri tome koristimo:

- zaštitne naprave,
- uređaje za daljinsko upravljanje i prinošenje materijala,
- specijalne alate za prinošenje materijala i
- uređenje radnog mjesta i okoline.


Opasnosti od mehaničkih gibanja

Dijelovi strojeva koji se gibaju, kao i njihovi mehanizmi za prijenos gibanja ovisno o vrsti i namjeni prestavljaju opasnost za zaposlenika koji njima rukuje, odnosno koji ih koristi. U pravilu se dijelovi strojeva i njihovi mehanizmi gibaju kružno ili pravocrtno. Zupčanici, remeni, kovački čekić, kružne pile, brusilice, valjci za savijanje lima, mehaničke škare za lim samo su neki strojevi i uređaji ili njihovi dijelovi, čije gibanje predstavlja opasnost i od kojih se treba zaštititi. Kod odlučivanja o zaštitnim mjerama koje treba poduzeti na pojedinim strojevima ili njihovim dijelovima, potrebno je prepoznati opasnosti. 

Kod većine strojeva u radu, gibanje njihovih dijelova je kružno. Šivaći strojevi imaju rotirajuće dijelove, kao što su osovine, spojke, zupčanici, remenice i slično, koji predstavljaju stalnu opasnost za radnika. Opasnosti od ovakvih dijelova povećava se sukladno brzini njihova okretanja-rotacije. Ove se opasnosti smanjuju postavljanjem odgovarajućih zaštita na strojevima, odnosno na dijelovima strojeva koji se kružno gibaju.

Svaka osovina ili slični rotirajući dio stroja, može u trenutku neopreza, zahvatiti dio radne odjeće ili prste zaposlenika i izazvati ozljedu.

Dijelove osovina i ostalih elemenata za prijenos gibanja, koji izlaze iz osnovnih gabarita strojeva, treba dobro zaštititi. Razne vrste spojki, jako su opasni dijelovi koji mogu biti uzrokom nastajanja ozljeda.

Dijelovi strojeva koji se kružno gibaju a pri tome se dodiruju, kao primjerice dva zupčanika i slično, predstavljaju posebnu opasnost.

 

Općenito:

- Strojevi i uređaji moraju biti pravilno smješteni i postavljeni tako da su bez opasnosti da se neočekivano pomaknu ili padnu.

- Održavajte strojeve i uređaje u dobrom stanju.

- Prije početka rada za strojem obratite pažnju  natpise upozorenja koji su izvješeni na stroj.

- Kod svakog početka rada na stroju, provjerite zaštitne naprave i njihovu funkciju.

- Zaštitne naprave se ne smiju skidati, a blokade se ne smiju umrtviti.

- Ako primjetite da zaštitna naprava ne djeluje, obavjestite neposrednog rukovoditelja.

- Podešavanje stroja i njegovih elemenata, podmazivanje, čišćenje i slične radove nikada ne radite kada je stroj u pogonu (osim u slučaju kada je stroj izveden na takav način da postoji predviđen spor način rada za čišćenje valjaka i sl.)

- Kada obavljate bilo kakve radove na stroju ili njegovim elementima, osigurajte se od neželjenog uključenja stroja.

- Nikada nemojte stroj ili njegove djelove zaustavljati rukama ili nogama, već za to predviđenim tipkalima, ručicama, polugama i slično.

- Mjesto rada napustite tek onda kada ste stroj isključili i uvjerili se, da su se svi djelovi stroja zaustavili.

- Kada je stroj u pogonu nemojte se naginjati iznad njega.

- Materijal i alat koji se mora nalaziti uz stroj, držite na policama ili u kutijama.

- Teške predmete i materijale prevozite kolicima ili dizalicom.

- Uvijek kod rada na stroju nosite i koristite osobna zaštitna sredstva.

Električni šivaći strojevi

Pri radu kako običnim tako i strojevima specijalne vrste, kao što su automati ili poluautomati za izradu dijelova za konfekciju, strojevi za izradu rupica, strojevi za prošivanje revera, ovratnika i sl. najizrazitije su opasnosti povrede šivaćom iglom, te pomoćnim alatima za prošivanje, probijanje itd.

Kako razne debljine tkanine nalažu podizanje nosača igle za više od 6 mm iznad stola, to uvijek postoji mogućnost ozljede prstiju iglom, zbog toga se i na strojevima za šivanje moraju provoditi odgovarajuće mjere zaštite.

Opasni prostor između stola i vrška igle u gornjem mrtvom položaju mora biti zaštićen funkcionalnom napravom, koja spriječava pristup igli odnosno mogućnost probadanja prstiju iglom.

Zaštitna naprava mora omogućiti nesmetan rad sa strojem i normalno uvlaćenje konca, te ne smije smanjiti vidljivost radnog prostora.

Zaštitna se naprava tako postavlja, da u gornjem mrtvom položaju igle – ovisno o dužini – razmak između igle i zaštitne naprave ne bude veći od 5 mm. Kad je papučica spuštena, zaštitna naprava ne smije od nje biti udaljena više od 5 mm. 

Područje radnog postupka na specijalnim strojevima mora biti posebno zaštićeno odgovarajućim zaštitnim napravama.

Osim ove opasnosti na šivaćim strojevima moguće su i povrede remenskim prijenosom, ako on nije efikasno zaštićen, zatim mehanizmima prinošenje materijala, te radnim mehanizmima naročito kod poluautomata i automata za izradu specijalnih dijelova odjeće kao što su poklopci, rukavi itd.

Remenski prijenosnici snage moraju po čitavoj dužini biti zaštićeni odgovarajućom zaštitnom napravom.

Mehanizmi koji obavljaju dodavanje i odnošenje materijala do radnih elemenata stroja kod šivanja, obrubljivanja, obrezivanja itd. moraju biti tako konstruktivno izvedeni da ne mogu ozlijediti radnika ako je ušao rukom u opasnu zonu.

Opasni zaštićeni dijelovi šivaćih automata ili poluautomata moraju biti konstruktivno udaljeni van zone dohvata ruke ako se ne mogu zaštititi.

Za vrijeme vršenja popravaka na stroju, ne smije postojati mogućnost aktiviranja pogonskog uređaja nehotičnim uključivanjem, nenadanim dolaskom napona nakon prekida itd. Stroj se prethodno mora isključiti iz mreže na glavnoj sklopki.

Neophodna dodatna instalacija za rasvjetu mjesta rada mora biti izvedena  s naponom od 24 V. Priključivanje na mrežu mora se izvoditi isključivo utikačima predviđenim za rad sa niskim naponom, koji su posebnog oblika, tako da ne može doći do zabune, tj. Priključivanja na mrežu normalnog napona.

 

Stroj za postavljanje kopči

Rukovanje ovim strojem potpuno je sigurno i bez mogućnosti nastajanja ozljeda ako su ispravni i normalno rade elementi za posluživanje, te ako je primijenjen pravilan ravni postupak.

Postavljanje metalnih kopči u ležišta mora se obavljati izvan mjesta radnog postupka na izvučenom donjem alatu. Ovo omogućuje dobru vidljivost i rad, a za vrijeme dok je alat izvučen ne smije biti moguće aktivirati gornji alat.

Nakon namještanja kopči i vraćanja alata na predviđeno mjesto, gornji alat se može aktivirati spuštanjem prozirnog zaštitnog oklopa sa ugrađenom sklopkom.

Ako zaštitni oklop nije potpuno zatvorio mjesto radnog postupka, ne smije biti moguće aktivirati rad gornjeg alata.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 25, 2024

    Seminar: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizira seminar pod nazivom: „Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba“. Seminar će se održati 26.04.2024. godine na adresi Dvorana 10 CineStara Zagreb, Branimir Mingle mall, Ulica kneza Branimira 29, 10000 Zagreb s početkom u 10:00 sati. SADRŽAJ/PREDAVAČI: 10:00 - 10:15 Uvod u stručni skup - Moderator: Renata Krajačić - Predstavnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Nastavite čitati
  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati
  • Travanj 11, 2024

    Seminar: Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevecije - Praktični vodič za stručnjake kako preventirati psihosocijalne rizike

    Smart Biz organizira seminar pod nazivom: „Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevencije – praktični vodič za stručnjake kako prevenirati psihosocijalne rizike“. Seminar će se održati 09. svibnja 2024. godine s početkom u 09:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Seminar će pokriti sljedeće ključne teme: Razumijevanje psihosocijalnih rizika i stresa vezanog uz posao: Sudionici će naučiti prepoznavati različite psihosocijalne faktore koji doprinose stresu, sindromu izgaranja i mentalno-zdravstvenim izazovima na poslu. Osim toga, stjecat će uvide u kompleksnu psihološku, socijalnu i organizacijsku dinamiku koja ima utjecaj na dobrobit i produktivnost zaposlenih.
    Nastavite čitati
  • Travanj 09, 2024

    Video: Ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu

    U ovom edukativnom videu govorimo o ovlaštenicima poslodavca. Ovlaštenik poslodavca zaštite na radu je ključna figura u osiguravanju sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Njegova uloga obuhvaća implementaciju i nadgledanje sigurnosnih mjera, vođenje evidencija, osiguravanje pridržavanja propisa te obuku zaposlenika o sigurnosnim procedurama. Kroz edukativni video će te naučiti koje su uloge i odgovornosti ovlaštenika poslodavca. Ovaj video je nezaobilazan za sve koji su uključeni u upravljanje i provođenje zaštite na radu, od ovlaštenika do poslodavaca i zaposlenika. Video o ovlašteniku poslodavca za zaštitu na radu možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati
  • Travanj 04, 2024

    Seminar: Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.“. Seminar će se održati 24. travnja 2024. godine u 10:00 sati u hotelu „Diplomat“ Zagreb koji se nalazi na adresi Horvatova ulica 35B, 10000 Zagreb. Privremena gradilišta često su mjesta visokog rizika za ozljede, uključujući smrtne slučajeve, zbog neprimjene propisanih mjera zaštite na radu. Da bi se smanjio broj nesreća, donesen je Pravilnik o zaštiti na radu na privremenim gradilištima. Ovo usavršavanje pokriva tko mora primjenjivati Pravilnik i kako to učiniti, uključujući primjenu na različite vrste radova (npr. dogradnje, održavanje, rekonstrukcije). Objašnjavati će se kada je potrebno imenovati koordinatora za zaštitu na radu (ZNR) i izraditi plan izvođenja radova (PIR), kao i postupanje u specifičnim situacijama poput…
    Nastavite čitati