Upotrebljavamo kolačiće za poboljšanje naših usluga. Korištenjem ove stranice, pristajete na kolačiće. Informacije.
Strojevi i uređaji pri posluživanju
Pri radu sa strojevima i uređajima, bez obzira na to o kojoj se grani djelatnosti radi, opasnosti su gotovo uvijek iste. Najopasniji su dijelovi stroja koji se brzo okreću - rotiraju te dijelovi koji se međusobno pokreću tako da mogu zahvatiti dijelove tijela osoblja koje njima rukuje.To su, na primjer, noževi rezalica na uređajima za mljevenje, bubnjevi na kućanskim strojevima, remenice i krila ventilatora i tome slično.
Nemale opasnosti predstavljaju i uređaji za kuhanje kave, pečenje sendviča te uređaji za ispitivanje tehničke robe. Nezgode pri radu s ovim uređajima mogu završiti težim opeklinama s teškim posljedicama. Sve ove opasnosti, međutim, mogu se izbjeći odgovarajućim mjerama tehničke zaštite na samom stroju ili uređaju te sigurnim postupcima pri rukovanju tim uređajima.
Kod strojeva za sječenje prostor oko noževa mora biti potpuno zatvoren odgovarajućim poklopcem na kojemu se nalazi uređaj za blokiranje. Taj uređaj ima zadaću da omogući rad sa strojem ako zaštitni poklopac nije na svom mjestu.
Kontrolirajte poklopac s uređajem za blokiranje. Uređaj je ispravan ako se stroj automatski zaustavi prilikom podizanja poklopca, odnosno, ako se ne može ponovno uključiti u rad ukoliko je poklopac podignut.
Rezalice narezaka i kruha zaštićuju se od posjekotina nožem tako, da se postavljaju štitnici noževa, proizvod se pridržava držačem s poklopcem, koji se ne može otvoriti ili odstraniti dok je stroj u pogonu. Kod strojeva većeg kapaciteta na štitnike odnosno poklopce postavlja se uređaj za blokiranje. Nemojte upotrebljavati ove rezalice i ne obavljajte rad, ako štitnici nisu na svom mjestu. Ako su na poklopcima ili štitnicima postavljeni uređaji za blokiranje, nemojte ih onesposobiti u njihovoj funkciji jer su oni postavljeni zbog vaše sigurnosti.
Uređaji za kuhanje kave u većini slučajeva predstavljaju opasnost od opeklina ako se njima pravilno ne rukuje ili ako su neispravni. Zato se treba točno držati uputa proizvođača, a o bilo kakvim promjenama u radu uređaja odmah obavijestite osobu koja se brine za održavanje. Uređaj se ne smije uključiti prije nego što učvrstite posudicu s kavom. Ležište za priključak posudice treba biti ispravno, kako bi se omogućio čvrst spoj.
Rashladni uređaji također predstavljaju određene opasnosti za osoblje. Remenski prijenos agregata može, naime, zahvatiti radnika. Ako pak uređaj propušta rashladnu tekućinu, to predstavlja opasnost po zdravlje zaposlenog osoblja. Ako se dogodi da se vrata zatvore a radnik ih ne može otvoriti s unutarnje strane komore, tada postoji opasnost od smrzavanja. Ako obavljate posao na sortiranju u rashladnoj komori, koristite propisanu odjeću, to jest zaštitno radno odijelo s uloškom za zaštitu od hladnoće. Prije ulaska u komoru provjerite, da li je ispravan uređaj za otvaranje s unutarnje strane. Ne ulazite u prostorije ili prostor gdje je smješten agregat. Tamo mogu ulaziti samo osobe zadužene za održavanje.
Ventilatori koji se, u pravilu, postavljaju na povišenim mjestima i nisu na dohvat osoblju, mogu također biti izvor ozljeda, naročito prilikom čišćenja ili slaganja robe na visoke police, ako je u blizini postavljen ventilator. Zato je potrebno ventilatore zaštititi žičanom mrežom, kako bi se spriječilo zahvaćanje prstiju i ostalih dijelova tijela rotirajućim lopaticama. Ako primijetite da ventilator nema zaštitnu mrežu, ili ako je oštećena, zatražite da se ona postavi. Kod određenih poslova mreža će spriječiti moguće ozljede.