Popravak vozila

Da bi se obavio popravak na vozilu, naročito ako se radi o većem popravku, potrebno je dovesti vozilo u radionicu na odgovarajuće mjesto, koje je za tu svrhu predviđeno i opremljeno svim potrebnim uređajima i napravama, kao što su montažne jame, dizalice i slično. Uz to potrebno je na mjestu popravka predvidjeti sav potreban alat i druga sredstva za izvođenje radova. Ispunjenje ovog zahtjeva u mnogome će doprinijeti sigurnosti pri popravku vozila.


Kretanje vozila u krugu organizacije

U krugu i u radnoj prostoriji vozilom smiju upravljati samo osobe koje imaju vozačku dozvolu za upravljanje vozilom dotične kategorije, a u kojima se moraju postaviti znaci prema postojećim propisima za saobraćaj na javnim putovima. Brzina kretanja vozila u krugu ne smije biti veća od10 km/h, a u radnim prostorijama -5 km/h, osim na posebno izgrađenim pokusnim pistama i drugim saobraćajnicama, koje moraju biti snabdjevene odgovarajućom signalizacijom, a za kretanje vozila mora postojati plan kretanja vozila, sa podacima o dopuštenim i zabranjenim pravcima, ulazima, izlazima, krivinama i slično. Plan kretanja vozila mora biti istaknut na vidnom mjestu u krugu i u radnim prostorijama. Osobama koje nisu zaposlene na popravcima vozila zabranjena je vožnja na vozilu u krugu i u radnoj prostoriji.

Navoženje vozila na otvorenu montažnu jamu veo­ma je opasan posao, jer postoji stalna opasnost od pada vozila u jamu. Zbog toga je uz rubove jama potrebno izvesti čelične vodilice dovoljne visine, koje će sprečavati upada-nje vozila u jamu, a istovremeno služiti za ispravno vođenje kotača. Kad je vozilo postavljeno na mjesto gdje će se obavljati popravak, potrebno je isključiti motor, vozilo zakočiti ručnom kočnicom, a ručicu mjenjača staviti u položaj najmanjeg prijenosa. Za ci­jelo vrijeme popravka vozi­la motor mora biti isključen, a na upravljač mora biti postavljena pločica s natpisom „NE PUŠTAJ MO­TOR U POGON - LJUDI RADE". Za vrijeme radova na popravku vozila ne uključujte motor, kako ne biste doveli u opasnost sebe ili ostale radnike.


Stavljanje i skidanje guma

Stavljanje i skidanje guma smije se vršiti na suhom i čistom mjestu, a prije skidanja guma sa naplatka, zrak iz unutrašnje gume mora se potpuno ispustiti. Skidanje guma mora se vršiti odgovarajućim alatom. Gume ne smiju se postavljati na zarđao, ulubljen, napukao ili hrapav naplatak. Elastični prsten vanjske gume mora sigurno nalijegati u žlijeb naplatka po cijelom svom opsegu. Ubacivanje elastičnog prstena vanjske gume u žlijeb naplatka pri punjenju vanjske gume zrakom smije se vršiti samo za vrijeme prekida pritjecanja zraka u gumu, dok je pritisak malen. Punjenje gume na skinutom kotaču smije se vršiti samo uz upotrebu zaštitne ograde ili rešetke. Ako se pri popravcima vozila skidaju kotači, moraju se pod osovine postaviti stalci, a ako kotači ostaju na vozilu, treba ih osigurati podmetačima.


Ispitivanje kočnica vozila

Ispitivanje kočnica vozila pri radu motora, vrši se, u pravilu, uređajima za ispitivanje kočnica, a ako tog uređaja nema, ispitivanje ispravnosti kočnica vrši se na određenom mjestu u krugu. Pri podešavanju kočnica nakon ispitivanja njihove ispravnosti motor mora biti isključen, a vozilo u stanju mirovanja. Vozač ne smije pustiti motor u rad niti pokrenuti vozilo dok za to ne dobije znak od radnika koji vrši podešavanje kočnica.


Vozila s uređajem za dizanje

Teretno vozilo sa automatskim istovarivanjem tereta mora biti osigurano od spontanog podizanja i spuštanja sanduka, stranice istog moraju biti osigurane od spontanog otvaranja, a pod karoserije mora biti ravan i gladak. Pri popravcima teretnog vozila sa automatskim istovarivanjem tereta moraju se pod podignutu karoseriju postaviti sigurni podupirači. Umjesto podupirača ne smiju se upotrebljavati drugi predmeti ili različiti alati kao što su ključevi, poluge, otpadni materijal, drvene građa i slično, jer će rad biti nesiguran.

Po završenom popravku treba skinuti sa vozila sav alat i pribor koji se pri popravku koristi, eventualno udaljiti radnike, te uključiti motor. Ručica mjenjača pri tom mora biti u neutralnom položaju, lako se motor, u pravilu, uključuje pomoću električnog pokretača, mogu­će ga je uključiti i pomoću ručice. Međutim, pri takvom načinu uključivanja postoji opasnost od povratnog udara, a zbog toga ručica mora imati uređaj koji je isključi kada se motor pokrene. Veoma je važno da se ručica okreće odozdo prema gore a ne obratno. Pri zahvatu ručice svi prsti na ruci, pa i palac moraju biti s jedne strane.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Rujan 02, 2024

    Međunarodni seminar/webinar: Nadzor zaštite

    MEĐUNARODNI SEMINAR/WEBINAR: NADZOR ZAŠTITE Europsko društvo inženjera sigurnosti (ESSE) organizira program kontinuiranog stručnog usavršavanja u području zaštite na radu. U sklopu programa, održat će se seminar/webinar pod nazivom „Nadzor zaštite“. Seminar će se održati 18. listopada 2024. godine s početkom u 10:00 sati, u Beogradu, Srbija. Prijavu za izlaganje prezentacije potrebno je dostaviti do 30.09.2024. godine na e-mail adresu [email protected]. Prezentacija može imati najviše 15 slajdova i ne smije trajati duže od 15 minuta. Završnu verziju prezentacije potrebno je poslati najkasnije do 14.10.2024. godine.
    Nastavite čitati
  • Kolovoy 29, 2024

    Stručni skup - Zaštita zdravlja na radu - Propisi, standardi, primjeri dobre prakse

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja na radu – propisi, standardi, primjeri dobre prakse“. Stručni skup će se održati 28. studenog s početkom u 10:00 sati u velikoj dvorani tvornice Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10000 Zagreb. Program stručnog skupa potrebno je sastaviti do 10.09.2024. godine. Izlaganje programa može trajati do 15 minuta uz dodatnih 5 minuta za odgovore na pitanja. Sažetak za zbornik sa skupa potrebno je dostaviti do 01.11.2024. godine, a prezentaciju je potrebno dostaviti do 20.11.2024. godine. Program stručnog…
    Nastavite čitati
  • Kolovoy 26, 2024

    Seminar: Zapošljavanja stranaca i zaštita na radu

    eMarker d.o.o. organizira seminar/webinar pod nazivom „Zapošljavanje stranaca i zaštita na radu“, koji će se održati 9. listopada 2024. godine s početkom u 10:00 sati. Događaj će se održati uživo u hotelu Diplomat na adresi Horvatova ulica 35B, Zagreb, te će biti dostupan i online putem platforme Microsoft Teams. Seminar će obuhvatiti ključne teme vezane uz zapošljavanje stranih radnika i provođenje mjera zaštite na radu, pružajući sudionicima vrijedne informacije i praktične savjete. Sve veći broj stranih radnika zaposlenih u Republici Hrvatskoj rezultat je manjka domaće radne snage, što prisiljava poslodavce na njihovo zapošljavanje kako bi opstali na tržištu. Poslodavci su pritom dužni osigurati zakonitost zapošljavanja, sigurnost i zdravlje radnika, te poštivanje brojnih propisa koji su često…
    Nastavite čitati
  • Lipanj 21, 2024

    Edukacija: Zaštita na radu - obveze poslodavca online

    Self-determination theory d.o.o. organizira edukaciju pod nazivom „Zaštita na radu obveze poslodavaca“ koja će se održavati 11.07. , 24.09. i 26.11.2024. godine. Edukacija će se održavati online putem Webinar-a. Zaštita na radu i obaveze poslodavca u radnom okruženju predstavljaju ključni element ljudskih prava zaposlenika i održivog poslovnog razvoja. Webinar je usmjeren na primjenu obaveznih propisa i potencijalni inspekcijski nadzor. Namijenjen je višem i srednjem menadžmentu, predstavnicima radnika te stručnjacima za zaštitu na radu. Cilj je osigurati potpuno razumijevanje obveza, primjenu propisa, podizanje svijesti o rizicima te implementaciju mjera za zaštitu zdravlja i sigurnosti radnika. Sadržaj edukacije obuhvaća ključne aspekte…
    Nastavite čitati
  • Lipanj 04, 2024

    9. Međunarodni stručno-znanstveni skup ''Zaštita na radu i zaštita zdravlja''

    Veleučilište u Karlovcu organizira 9. međunarodni stručno-znanstveni skup pod nazivom „Zaštita na radu i zaštita zdravlja“. Skup će se održavati od 18. do 21. rujna 2024. godine u Resortu Borik koji se nalazi na adresi  Ul. Majstora Radovana 7, 23000 Zadar. Na ovom stručno-znanstvenom skupu tradicionalno se okupljaju stručnjaci i znanstvenici iz različitih područja s ciljem razmjene znanja i iskustava iz područja zaštite na radu, zaštite zdravlja i zaštite okoliša. Ovaj skup predstavlja jedinstvenu priliku za interdisciplinarnu suradnju, omogućujući sudionicima da se upoznaju s najnovijim dostignućima i inovacijama u svojim područjima, kao i da razmijene najbolje prakse i izazove s kojima se susreću u svakodnevnom radu.
    Nastavite čitati