Opasnosti od požara u trgovini

Grijalice, kuhala, peći, pribor za pušenje i slično, često mogu izazvati požar u trgovinama. Najčešće se može zapaliti papir, drveni predmeti, zastori i ostala zapaljiva roba uskladištena u prostorijama i na policama. Peći se moraju održavati i koristiti prema uputama proizvođača.
Pored grijalica i peći nemojte stavljati nikakve zapaljive predmete i robu. Za potpaljivanje ne smijete upotrebljavati tekuće gorivo, a kod potpaljivanja uljanih peći postupite točno prema uputi proizvođača.

Bočice od mirisa ili lakova, doza za raspršivanje (sprej), tube od ljepila i slične predmete nemojte bacati u peć, jer mogu lako planuti, pa čak i eksplodirati.

Kuhala za kavu i električne grijalice, ako se već upotrebljavaju, moraju biti postavljene na vatrostalne podloge. U slučaju da ipak bukne požar, najučinkovitija je hitna intervencija, pri čemu treba primjenjivati odgovarajuće aparate za početno gašenje požara, koji se moraju nalaziti u svakoj prostoriji. Mogu se upotrijebiti i improvizirana sredstva za gašenje, kao što su to poklopci, deke, razne ponjave i slično. Uz ove uređaje ne odlažite u zapaljivi materijal.

- Grijalice postavite tako da nisu usmjerene u predmete - robu.

- Ne postavljajte ih nikada ispod polica ili prodajnih stolova, jer postoji opasnost da ih zaboravite isključiti.

- Upaljenu cigaretu ne stavljajte na radni stol, policu, na kutije sa cigaretama i šibicama, jer veoma lako mogu izazvati požar.

- Šibicu najprije ugasite i tek onda stavite u pepeljaru.

- Opuške ne bacajte u košaricu za smeće, već ih ugasite u pepeljari.

U slučaju izbijanja požara svaka intervencija treba biti brza i efikasna. Zbog toga se u radnim prostorijama moraju nalaziti aparati za početno gašenje požara, a radnici moraju znati njima rukovati. Pristup uređajima za gašenje, vatrogasnim aparatima, požarnim hidrantima i slično, mora biti uvijek slobodan. Ako bukne požar, budite prisebni i odmah pristupite gašenju sredstvima koja vam stoje na raspolaganju i u sklopu svojih mogućnosti i znanja. Od­mah pozovite ekipu za gašenje požara.

Prije napuštanja svojeg radnog mjesta ne zaboravite ugasiti va­tru u pećima, isključiti električne plinske grijalice, isključiti električna kuhala te pregledati košarice za otpatke da nije zaostao gorući opušak. Tek nakon toga zatvorite prostoriju.

U specijaliziranim prodavaonicama i odjelima robnih kuća, gdje se prodaju boje, lakovi, ljepila, razna otapala i slično, postoji poseban režim i pravila ponašanja kojih se morate držati, a to isto zahtijevajte i od potrošača budući da i najmanji propust (pušenje ili upotreba otvorenog plamena) može imati teške posljedice. Međutim, usprkos svim mjerama zaštite može buknuti požar.



U tom slučaju treba brzo i ispravno reagirati i postupiti na sljedeći način:

- pristupiti gašenju požara

- odstraniti zapaljivi materijal i zapaljive tekućine

- primijeniti maksimalnu osobnu zaštitu i oprez pri gašenju požara

- požar gasiti s udaljenosti od 1 do 2 metra

- spriječiti širenje požara zatvaranjem nepotrebnih otvora u prostoriji

- evakuirati kupce na otvoren prostor, kako bi se izbjegla mogućnost trovanja i eventualne eksplozije

- požar dojaviti vatrogasnoj postrojbi

- isključiti struju

- nakon gašenja raspršenim mlazom vode neutralizirati atmosferu

Da biste mogli brzo i učinkovito intervenirati, morate imati is­pravnu opremu, zato povremeno kontrolirajte sredstva za gašenje požara.


Aparati za gašenje požara:

- moraju biti smješteni na vidljivim, označenim i nezakrčenim mjestima i nadohvat ruke

- ne smiju biti izloženi oštećenju ili prevrtanju

- moraju se stalno održavati u ispravnom stanju, a datumi pregleda evidentiraju se na posebnom kartonu ovješenom o aparat


 

Zidni hidranti:

- moraju biti crveno obojeni, označeni, ispravni i zatvoreni

- moraju biti opremljeni tlačnom cijevi, spojnicama i mlaznicom sa zatvaračem

- spojke na hidrantu i cijevima moraju biti čvrsto ugrađene i osigurane osiguračem

- prostor oko hidranta mora biti slobodan zbog nesmetanog pristupa

 

Svaku primijećenu neispravnost ili kvar na sredstvima za gašenje požara odmah prijavite odgovornoj osobi, jer samo ispravna sredstva za gašenje požara jamče učinkovitu intervenciju. Prije odlaska s radnog mjesta ne zaboravite isključiti električnu struju i pregledati cijeli prostor kako biste se uvjerili da su uklonjeni svi mogući izvori gorenja - zapaljenja. Kad ste to obavili, zatvorite prostoriju. Praktična je i sigurna upotreba specijalnih ormara za skladištenje zapaljivih tekućina i materijala kapaciteta200 l. Izrađuju se za smještaj posude od200 l ili ambalaže manjeg kapaciteta.

Velike požarne opasnosti prijete i od otpadnih materijala kao što su prazne limenke boja i lakova, bočice mirisa ili lakova, tube ljepila, krpe natopljene zapaljivim materijalom i slično jer pri isparavanju ostataka nastale pare sa zrakom stvaraju eksplozivne smjese koje se mogu upaliti i s udaljenijih mjesta. Sve otpadne zapaljive materijale svakodnevno iznosite iz prodavaonice na za to određeno mjesto i odlazite u odgovarajuće posude s poklopcem. Zapaljive tekućine (benzin, razrjeđivač i slično) ne smijete upotrebljavati za čišćenje - pranje odjeće, jer statički elektricitet, koji pri tom nastaje, može izazvati požar.

Da bi se postigla što veća sigurnost i smanjila opasnost od požara, potrebno je kupce informirati postavljanjem znakova upozorenja i određenih zabrana.

Ne zaboravite, u prostorijama gdje se krećete i boravite povećana je opasnost od požara, pa je pušenje i upotreba otvorenog plamena strogo zabranjeno. Svi evakuacijski putovi i izlazi za brzo napuštanje prodajnog prostora trebaju biti označeni znakovima, kako bi u slučaju nastanka požara osoblje i potrošači brzo napustili ugroženo mjesto.

Informirajte se o planu evakuacije i spašavanja kako biste u slučaju potrebe mogli pomoći pri spašavanju osoba i imovine. Ako nemate instaliranu paničnu rasvjetu tražite da se na određenim mjestima postave aku-baterije. Tako će potrošači brže napustiti prostor, a vi ćete lakše i brže moći intervenirati.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 25, 2024

    Seminar: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizira seminar pod nazivom: „Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba“. Seminar će se održati 26.04.2024. godine na adresi Dvorana 10 CineStara Zagreb, Branimir Mingle mall, Ulica kneza Branimira 29, 10000 Zagreb s početkom u 10:00 sati. SADRŽAJ/PREDAVAČI: 10:00 - 10:15 Uvod u stručni skup - Moderator: Renata Krajačić - Predstavnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Nastavite čitati
  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati
  • Travanj 11, 2024

    Seminar: Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevecije - Praktični vodič za stručnjake kako preventirati psihosocijalne rizike

    Smart Biz organizira seminar pod nazivom: „Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevencije – praktični vodič za stručnjake kako prevenirati psihosocijalne rizike“. Seminar će se održati 09. svibnja 2024. godine s početkom u 09:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Seminar će pokriti sljedeće ključne teme: Razumijevanje psihosocijalnih rizika i stresa vezanog uz posao: Sudionici će naučiti prepoznavati različite psihosocijalne faktore koji doprinose stresu, sindromu izgaranja i mentalno-zdravstvenim izazovima na poslu. Osim toga, stjecat će uvide u kompleksnu psihološku, socijalnu i organizacijsku dinamiku koja ima utjecaj na dobrobit i produktivnost zaposlenih.
    Nastavite čitati
  • Travanj 09, 2024

    Video: Ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu

    U ovom edukativnom videu govorimo o ovlaštenicima poslodavca. Ovlaštenik poslodavca zaštite na radu je ključna figura u osiguravanju sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Njegova uloga obuhvaća implementaciju i nadgledanje sigurnosnih mjera, vođenje evidencija, osiguravanje pridržavanja propisa te obuku zaposlenika o sigurnosnim procedurama. Kroz edukativni video će te naučiti koje su uloge i odgovornosti ovlaštenika poslodavca. Ovaj video je nezaobilazan za sve koji su uključeni u upravljanje i provođenje zaštite na radu, od ovlaštenika do poslodavaca i zaposlenika. Video o ovlašteniku poslodavca za zaštitu na radu možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati
  • Travanj 04, 2024

    Seminar: Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.“. Seminar će se održati 24. travnja 2024. godine u 10:00 sati u hotelu „Diplomat“ Zagreb koji se nalazi na adresi Horvatova ulica 35B, 10000 Zagreb. Privremena gradilišta često su mjesta visokog rizika za ozljede, uključujući smrtne slučajeve, zbog neprimjene propisanih mjera zaštite na radu. Da bi se smanjio broj nesreća, donesen je Pravilnik o zaštiti na radu na privremenim gradilištima. Ovo usavršavanje pokriva tko mora primjenjivati Pravilnik i kako to učiniti, uključujući primjenu na različite vrste radova (npr. dogradnje, održavanje, rekonstrukcije). Objašnjavati će se kada je potrebno imenovati koordinatora za zaštitu na radu (ZNR) i izraditi plan izvođenja radova (PIR), kao i postupanje u specifičnim situacijama poput…
    Nastavite čitati