Kretanje na radu

Na radnim i prometnim površinama, kojima se kreću radnici zaposleni na održavanju motornih vozila, veoma su česti padovi radnika. Najčešći uzroci padova su oštećeni ili klizavi podovi te nezaštićeni otvori u podu. Do klizanja na podu dolazi najčešće zbog prolivenog ulja, a do padova u otvore zbog nezaštićenih montažnih jama za popravak vozila.

Zbog toga sve površine po kojima se kreću radnici moraju biti tako izrađene i održavane da ne postoji opasnost od padova. Montažne jame moraju biti ograđene ili pokrivene čvrstim daskama. Ograda se obično postavlja na one jame koje imaju uz rub postavljen štitnik za zaštitu od upadanja kotača u jamu, a treba biti izvedena tako da se može lako skidati i postavljati. Na jamama koje nemaju štitnike za vođenje kotača vozila moraju se za zaštitu od padova postavljati daske odnosno mosnice takve čvrstoće da bez ikakvih opasnosti mogu izdržati težinu i najtežeg vozila. Gornji rub dasaka mora biti uvijek u razini poda, kako ne bi dolazilo do spoticanja radnika. Za vrijeme kretanja vozila, jama mora biti pokrivena. Tek kada se vozilo zaustavi i osigura od neželjenog kretanja, otkrivaju se oni dijelovi jame koji su potrebni za rad.


- Za vrijeme dok nema vozi­la nad jamom zaštitite se od padova postavljanjem zaštitne ograde.


- Ne ostavljajte nikada jamu nezaštićenom. Kada završite s radom zatvorite sve otvore na jami.


Kako se ulje pri ispuštanju iz vozila ne bi prolijevalo po podu, potrebno ga je ispuštati u odgovarajuće posude postavljene ispod vozila. U slučaju da ipak dođe do prolijevanja, potrebno je mjesto na kojem se nalazi ulje posuti piljevinom, a kad ona nakon nekoliko minuta upije tekućinu očistiti je i pod posipati suhim pijeskom.

Prolivenu tekućinu odmah uklonite odgovarajućim priborom i sredstvima. Ako na vozilima u radionici dođe do propuštanja na pojedinim dijelovima radi lošeg brtvljenja, ispod takvih mjesta moraju se postaviti sabirne posude - tave.

Kako pri nalijevanju ulja ili vode ne bi došlo do prolijevanja, neophodno je upotrebljavati odgovarajuće posude sa suženim izljevnim otvorom.

Poslovi koji se obavljaju na povišenim mjestima, na primjer popravci sa visokom karoserijom, predstavljaju opasnost od padova. Najčešći uzroci padova u ovim slučajevima su improvizirane radne platforme od stolica i sanduka, te nepodesne ili oštećene odnosno neodgovarajuće ljestve.

Opasnosti od pada postoje također i onda, kada ljestve nisu propisno izvedene, ili su izrađene iz lošeg materijala, odnosno, ukoliko se slomi prečka, razmaknu dvostrane ljestve, ili se pak ljestve okliznu na glatkom betonskom podu. Za zaštitu od padova, kada se radovi obavljaju na povišenim mjestima koristite samo ispravne i odgovarajuće ljestve ili pomične radne platforme.

Dvostrane ljestve na sklapanje moraju imati sigurnosnu prečku za oslanjanje tijela ili ruku te dasku za odlaganje alata. Krakovi ljestava trebaju biti s obje strane povezani lancem, ili na neki drugi način koji će spriječiti njihovo razmicanje.

Jednostrane ljestve moraju biti zaštićene od klizanja i prevrtanja. Za zaštitu od klizanja postavljaju se različite vrste papučica, a za zaštitu od prevrtanja potrebno ih je postaviti pod određenim kutom na vozilo. Da bi ste spriječili prevrtanje ljestava postavljajte ih pod propisanim kutom.

Kretanje stepenicama, na primjer u montažnoj jami, također može predstavljati opasnost od ozljeda pri padu, ako stepenice nisu ispravno izvedene, održavane, ili su pak slabo osvijetljene. Stepenice ne smiju biti klizave, naročito na rubovima, niti oštećene. Stepenice po kojima je proliveno ulje predstavljaju stalnu opasnost od padova. Zahtijevajte da stepenice budu uvijek suhe, čiste, ispravne i dobro osvijetljene.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati
  • Studeni 27, 2024

    Obavijest o suradnji: Preventa d.o.o. i Veleučilište studija sigurnosti

    S ponosom objavljujemo da je 16. listopada 2024. potpisan Sporazum o suradnji između Prevente d.o.o., tvrtke specijalizirane za provođenje zaštite na radu i za ispitivanje kemijskih čimbenika radnog okoliša, i Veleučilišta studija sigurnosti, institucije visokog obrazovanja posvećene razvoju stručnih i akademskih kompetencija studenata. U sklopu ove suradnje, Preventa d.o.o. održala je gostujuće predavanje za studente kolegija „Ispitivanje radnog okoliša“ i „Kemijske štetnosti u radnom okolišu“. Tema predavanja bila je: "Prezentacija i laboratorijske vježbe s Gasmet GT5000 uređajem za FTIR spektroskopiju". Predavanje su održali direktor Prevente d.o.o., Borivoj Žmegač, mag. ing. el., zajedno s kolegom Roginekom Tomicom, mag. ing. sec., koji su studentima predstavili:
    Nastavite čitati
  • Studeni 11, 2024

    Stručni seminar: Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; Umjetna intelegencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; Pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom

    Udruga za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, zaštitu okoliša i zaštitu od požara Regije Sjeverozapad (USOP) organizira stručni seminar pod nazivom: „Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; umjetna inteligencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom“. Seminar će se održati u petak 29. studenog 2024. godine u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin koja se nalazi na adresi Šetalište Franje Tuđmana 1, 42000 Varaždin. Seminar će sudionicima osigurati sveobuhvatnu stručnu podršku, detaljne informacije i personalizirane konzultacije, čime će im značajno olakšati obavljanje svakodnevnih radnih zadataka u području zaštite na radu. Pored toga, seminar je osmišljen tako da omogućuje polaznicima ispunjavanje zakonske obaveze kontinuiranog…
    Nastavite čitati
  • Studeni 04, 2024

    Stručni skup: Zaštita zdravlja na radu - Propisi, novosti, primjeri dobre prakse

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja na radu- propisi, novosti, primjeri dobre prakse“. Skup će se održati u četvrtak 28. studenog 2024. s početkom u 10 sati u velikoj dvorani Kraš, koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10 000 Zagreb. Cilj stručnog skupa je  informirati sudionike o novostima u području regulative radnog vremena, o programima osposobljavanja i vođenju ZNR poslova kod poslodavca, izradi procjene rizika, o savjetima i preporukama u svezi gripe na radnom mjestu, o aktivnostima u HT Grupi u području poboljšavanja zdravlja na radu, o primjerima dobre prakse, o požarima u željezničkom prometu te korištenju hidrantske mreže, o primjeni umjetne inteligencije, i sl. Skup…
    Nastavite čitati
  • Listopda 29, 2024

    Forum: Sigurnost i zdravlje na radu

    Zavod za istraživanje i razvoj i Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ organiziraju forum pod nazivom „Sigurnost i zdravlje na radu“. Forum će se održati 05. studenog 2024. s početkom u 10:00 sati u Kongresnom centru Antunović koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, 10090 Zagreb. Program foruma namijenjen je stručnjacima iz područja zaštite na radu i poslodavcima koji su odgovorni za organizaciju i provedbu mjera sigurnosti i zaštite zdravlja zaposlenika. U okviru Foruma razmatrat će se nekoliko aktualnih i važnih tema: - Izazovi koje stručne osobe susreću u radu s migrantima, posebno u kontekstu zaštite…
    Nastavite čitati