Podizanje i prenošenje tereta

Ručno podizanje, prenošenje i odlaganje različitih pred­meta pri radu na održavanju vozila, kao što su motor ili njegovi dijelovi, uglavnom obavijaju sami mehaničari koji za taj posao nisu posebno uvježbani. Zbog toga se radnici brzo umaraju, njihov radni učinak pada, a povećava se mogućnost ozljeđivanja. Najčešće se događa da radnik ozlijedi kičmu, zglobove ili mišiće. Stalnom primjenom podesne metode za podizanje i prenošenje predmeta, posao se može obaviti uz manje napore i bez ozljeda.

Za sigurno podizanje i prenošenje manjih predmeta potrebno je pridržavati se slijedećih uputa:

- Procijenite odoka težinu predmeta. Ako smatrate da je predmet pretežak za vaše mogućnosti nemojte ga podizati, već zatražite pomoć. Zatim stati uz predmet i okrenuti se prema smjeru u kome se predmet planira prenijeti.

- Zauzmite siguran položaj nogu i pravilan širok stav radi ravnoteže – stopala moraju biti širom razmaknuta s jednom nogom, lagano prema naprijed radi ravnoteže. To znači da su noge postavljene u raskorak s razmakom stopala od po prilici 20 do30 cm. Isto ako postavite stopala neposredno uz podnožje predmeta. Na taj način zaštićujete leđne mišiće od preopterećenja.

- Savijte koljena i čučnite toliko nisko da predmet možete sigurno prihvatiti. Ne saginjite se, već držite kičmu ravno i što je mogu­će više uspravno. Ako je potrebno, koljena raširite, ili samo jedno koljeno više približite predmetu. Zatim zahvatite rukom predmet i počnite ga podizati, i to snagom nogu, jer pri tomu koristite najsnažnije grupe mišića u tijelu. Predmet držite cijelo vrijeme potpuno uz tijelo.

- Uspravite se i podignite predmet na visinu pogodnu za prenošenje, lagano, bez trzaja, snagom nožnih mišića sve dok se noge ne isprave, a leđa pri tom moraju ostati uspravna. Pri pro­mijeni smjera kretanja budite pažljivi, ne okrečite gornji dio tijela. Smjer kretanja mijenjajte isključivo promjenom položaja nogu.

- Prenesite predmet (po potrebi napraviti stanku).

- Odložite predmet. Kod odlaganja predmeta najprije stavite na stol samo dio predmeta, a onda ga do kraja gurnite rukama ili, ako je potrebno, tijelom. Ako predmet kojega ste nosili u visini pojasa želite spustiti na pod, postupite slično kao i kod podizanja. Uz što je moguće više us­pravnu kičmu i s predmetom priljubljenim uz tijelo, savijte koljena i spuštajte predmet mišićima ruku i nogu.

Za ručni transport težih predmeta koristite ručna kolica ili rudle.

Upotrijebite uvijek onu vrstu kolica koja je namijenjena teretu što ga upravo transportirate.

Kod podizanja vozila ručnom dizalicom postoji opasnost da se vozilo naglo spusti, najčešće zbog toga, što se papuča dizalice postavi na neodgovarajuće mjesto na vozilu, ili zbog toga što papuča nije postavljena na odgovarajući način. Za podizanje vozila koristi­te samo ispravne ručne dizalice s osiguranjem protiv iznenadnog spuštanja. Pa­puču dizalice stavljajte na ona mjesta na vozilu koja su odrađena za tu svrhu.

Svi dijelovi koji su teži od 30 kgmoraju se podizati i prenositi na mehanizirani način. Takav način transporta može uzrokovati niz opasnosti, od kojih je najčešći pad predmeta na radnika. Za takvo mehanizirano podizanje uglavnom se koriste različite vrste dizalica, kao što su lančana, konzolna ili mosna dizalica. Na te dizalice teret se veže pomoću užeta i kuke za vješanje. Za zaštitu od pada pri podizanju i prenošenju, predmet mora biti dobro vezan, a užad odgovarajuća za težinu koja se podiže. Na kuki dizalice i na užadi mora se uvijek nalaziti oznaka nosivosti koja se ne smije prekoračiti. Teret uvijek vežite pravilno. Izaberite užad koja odgovara težini tereta. Dizalicu pokrećite polako i bez trzaja. Teret uvijek prevozite preko slobodnih površina, a ne iznad radnika.

Dizalice s platformom za podizanje vozila također mogu biti veoma opasne, ako za vrijeme rada ispod vozila dođe do iznenadnog spuštanja platforme. Zbog toga sve takve dizalice moraju imati uređaje koji će sprečavati neželjeno spuštanje, a na sklopku ili ručicu za spuštanje tereta za vrijeme rada postavite ploču upozorenja s natpisom: NE DIRAJ - POD VOZILOM SU LJUDI. Prije nego započnete raditi na vozilu koje je podignuto hidrauličnom dizalicom, poduzmite odgovarajuće mjere za zaštitu od iznenadnog spuštanja dizalice.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Listopda 05, 2024

    24. Konferencija zaštite na radu

    Znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“ i ZIRS učilište organiziraju 24. Konferenciju zaštite na radu koja će se održati 17.10.2024. godine s početkom u 10:00 sati u prostorijama ZIRS-a, na adresi ulica grada Vukovara 68, Zagreb. Ovo je izvrsna prilika za poslodavce, stručnjake, osobe zadužene za zaštitu na radu, kao i sve zainteresirane, da prošire svoja znanja i dobiju korisne savjete o tome kako učinkovito regulirati pitanja zaštite na radu u okviru svojih organizacija. Sudionici će imati priliku čuti konkretna rješenja i preporuke koje mogu odmah primijeniti u svojoj radnoj sredini, s ciljem poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika. Sudionici će naučiti kako implementirati specifične sigurnosne mjere koje nadilaze…
    Nastavite čitati
  • Listopda 02, 2024

    Edukacije: Zaštita na radu, zaštita od požara, zaštita okoliša

    U organizaciji Zitel-a održati će se tri edukacije: - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite od požara – 8.-9.10.2024. godine - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite na radu – 11.-12.10.2024. godine - Gospodarenje otpadom – zakonske obveze i propisi – 22.-23.10.2024. godine Sve edukacije će se održavati online putem platforme Teams.
    Nastavite čitati
  • Rujan 26, 2024

    Konferencija: Sigurnost 24 - Sigurnost u eri umjetne inteligencije

    Veleučilište studija sigurnosti organizira konferenciju pod nazivom „Sigurnost 24 – sigurnost u eri umjetne inteligencije“. Konferencija će se održati 01.10.2024. godine s početkom u 08:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Konferencija ima za cilj poticanje razmjene praktičnih iskustava i primjera najbolje prakse u različitim područjima sigurnosti. Istaknuti stručnjaci iz akademskih krugova i industrije, uključujući predstavnike vodećih kompanija, razgovarat će o ključnim temama poput međunarodne sigurnosti, nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske, poslovne i kibernetičke sigurnosti te sigurnosti povezane s umjetnom inteligencijom (AI). Poseban fokus bit će stavljen na izazove i mogućnosti primjene AI u sigurnosnim sustavima, uz naglasak na etičke aspekte i regulaciju ovih tehnologija.
    Nastavite čitati
  • Rujan 18, 2024

    Međunarodni seminar/webinar: Nadzor zaštite

    MEĐUNARODNI SEMINAR/WEBINAR: NADZOR ZAŠTITE Europsko društvo inženjera sigurnosti (ESSE) organizira program kontinuiranog stručnog usavršavanja u području zaštite na radu. U sklopu programa, održat će se seminar/webinar pod nazivom „Nadzor zaštite“. Seminar će se održati 18. listopada 2024. godine s početkom u 10:00 sati, u Beogradu, Srbija. Prijavu za izlaganje prezentacije potrebno je dostaviti do 30.09.2024. godine na e-mail adresu [email protected]. Prezentacija može imati najviše 15 slajdova i ne smije trajati duže od 15 minuta. Završnu verziju prezentacije potrebno je poslati najkasnije do 14.10.2024. godine.
    Nastavite čitati
  • Rujan 17, 2024

    Seminar: Provedba zaštite na radu i zaštite od požara - Obveze za poslodavce i radnike

    Seminar.hr organizira seminar pod nazivom: „Provedba zaštite na radu i zaštite od požara – obveze za poslodavce i radnike“. Seminar će se održavati 17. i 18. listopada u Hotelu Palace Bellevue Opatija, koji se nalazi na adresi ulica Maršala Tita 144-148, Opatija. Poslodavac ima zakonsku obvezu osigurati zaštitu svojih radnika od potencijalnih rizika po sigurnost i zdravlje na radnom mjestu. Kvalitetne mjere zaštite zdravlja i sigurnosti na radu ključne su za svakog poslodavca, bez obzira na broj zaposlenika, prirodu radnih procesa ili djelatnost kojom se bavi. Najvažniji izazov za poslodavce odnosi se na njihove zakonske obveze,…
    Nastavite čitati