Podizanje i prenošenje tereta

Ručno podizanje, prenošenje i odlaganje različitih pred­meta pri radu na održavanju vozila, kao što su motor ili njegovi dijelovi, uglavnom obavijaju sami mehaničari koji za taj posao nisu posebno uvježbani. Zbog toga se radnici brzo umaraju, njihov radni učinak pada, a povećava se mogućnost ozljeđivanja. Najčešće se događa da radnik ozlijedi kičmu, zglobove ili mišiće. Stalnom primjenom podesne metode za podizanje i prenošenje predmeta, posao se može obaviti uz manje napore i bez ozljeda.

Za sigurno podizanje i prenošenje manjih predmeta potrebno je pridržavati se slijedećih uputa:

- Procijenite odoka težinu predmeta. Ako smatrate da je predmet pretežak za vaše mogućnosti nemojte ga podizati, već zatražite pomoć. Zatim stati uz predmet i okrenuti se prema smjeru u kome se predmet planira prenijeti.

- Zauzmite siguran položaj nogu i pravilan širok stav radi ravnoteže – stopala moraju biti širom razmaknuta s jednom nogom, lagano prema naprijed radi ravnoteže. To znači da su noge postavljene u raskorak s razmakom stopala od po prilici 20 do30 cm. Isto ako postavite stopala neposredno uz podnožje predmeta. Na taj način zaštićujete leđne mišiće od preopterećenja.

- Savijte koljena i čučnite toliko nisko da predmet možete sigurno prihvatiti. Ne saginjite se, već držite kičmu ravno i što je mogu­će više uspravno. Ako je potrebno, koljena raširite, ili samo jedno koljeno više približite predmetu. Zatim zahvatite rukom predmet i počnite ga podizati, i to snagom nogu, jer pri tomu koristite najsnažnije grupe mišića u tijelu. Predmet držite cijelo vrijeme potpuno uz tijelo.

- Uspravite se i podignite predmet na visinu pogodnu za prenošenje, lagano, bez trzaja, snagom nožnih mišića sve dok se noge ne isprave, a leđa pri tom moraju ostati uspravna. Pri pro­mijeni smjera kretanja budite pažljivi, ne okrečite gornji dio tijela. Smjer kretanja mijenjajte isključivo promjenom položaja nogu.

- Prenesite predmet (po potrebi napraviti stanku).

- Odložite predmet. Kod odlaganja predmeta najprije stavite na stol samo dio predmeta, a onda ga do kraja gurnite rukama ili, ako je potrebno, tijelom. Ako predmet kojega ste nosili u visini pojasa želite spustiti na pod, postupite slično kao i kod podizanja. Uz što je moguće više us­pravnu kičmu i s predmetom priljubljenim uz tijelo, savijte koljena i spuštajte predmet mišićima ruku i nogu.

Za ručni transport težih predmeta koristite ručna kolica ili rudle.

Upotrijebite uvijek onu vrstu kolica koja je namijenjena teretu što ga upravo transportirate.

Kod podizanja vozila ručnom dizalicom postoji opasnost da se vozilo naglo spusti, najčešće zbog toga, što se papuča dizalice postavi na neodgovarajuće mjesto na vozilu, ili zbog toga što papuča nije postavljena na odgovarajući način. Za podizanje vozila koristi­te samo ispravne ručne dizalice s osiguranjem protiv iznenadnog spuštanja. Pa­puču dizalice stavljajte na ona mjesta na vozilu koja su odrađena za tu svrhu.

Svi dijelovi koji su teži od 30 kgmoraju se podizati i prenositi na mehanizirani način. Takav način transporta može uzrokovati niz opasnosti, od kojih je najčešći pad predmeta na radnika. Za takvo mehanizirano podizanje uglavnom se koriste različite vrste dizalica, kao što su lančana, konzolna ili mosna dizalica. Na te dizalice teret se veže pomoću užeta i kuke za vješanje. Za zaštitu od pada pri podizanju i prenošenju, predmet mora biti dobro vezan, a užad odgovarajuća za težinu koja se podiže. Na kuki dizalice i na užadi mora se uvijek nalaziti oznaka nosivosti koja se ne smije prekoračiti. Teret uvijek vežite pravilno. Izaberite užad koja odgovara težini tereta. Dizalicu pokrećite polako i bez trzaja. Teret uvijek prevozite preko slobodnih površina, a ne iznad radnika.

Dizalice s platformom za podizanje vozila također mogu biti veoma opasne, ako za vrijeme rada ispod vozila dođe do iznenadnog spuštanja platforme. Zbog toga sve takve dizalice moraju imati uređaje koji će sprečavati neželjeno spuštanje, a na sklopku ili ručicu za spuštanje tereta za vrijeme rada postavite ploču upozorenja s natpisom: NE DIRAJ - POD VOZILOM SU LJUDI. Prije nego započnete raditi na vozilu koje je podignuto hidrauličnom dizalicom, poduzmite odgovarajuće mjere za zaštitu od iznenadnog spuštanja dizalice.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Studeni 17, 2023

    Seminar: Izvještaji o provedbi mjera zaštite i stanju sigurnosti

    Europsko društvo inženjera sigurnosti organizira seminar pod nazivom „Izvještaji o provedbi mjera zaštite i stanju sigurnosti“. Seminar će se održati 19.12.2023. godine u Termama Sveti Martin, koje se nalaze na adresi Izvorska 3, 40313 Sveti Martin na Muri. SADRŽAJ/PREDAVAČI: Zakonska regulativa izvješćivanja o zaštiti: - Međunarodna regulativa izvješćivanja o zaštiti. - Nacionalna (državna) zakonska regulativa izvješćivanja o zaštiti. - Zahtjevi izvješćivanja o zaštiti u međunarodnim normama (standardima).
    Nastavite čitati
  • Studeni 16, 2023

    Video: Osnove zaštite na radu

    Kako bismo obrazovali i osvijestili radnike o njihovim obvezama i odgovornostima u kontekstu zaštite na radu, snimili smo video pod nazivom "Osnove zaštite na radu". Ovaj video će vas educirati i upoznati s temeljima zaštite na radu. U Republici Hrvatskoj, svaki poslodavac, bez obzira na vrstu poslovanja i veličinu poduzeća, ima zakonsku obvezu organizirati i provoditi zaštitu na radu. Glavna svrha zaštite na radu jest sprečavanje ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i ostalih zdravstvenih problema povezanih s radnim aktivnostima, te sustavno unapređivanje sigurnosti i zaštite zdravlja radnika i svih osoba koje obavljaju radne zadatke. Svrha zaštite na radu nije samo reagiranje na ozljede i gašenje požara, već je primarni cilj spriječiti takve situacije kako bi se radnici sigurno, neozlijeđeni i u dobrom zdravlju vratili s radnog mjesta.
    Nastavite čitati
  • Studeni 15, 2023

    Seminar: Rad radnika na izdvojenom mjestu rada, na daljinu i korištenjem digitalnih radnih platformi

    Računovodstvo i porezi u praksi organiziraju seminar pod nazivom „Rad radnika na izdvojenom mjestu rada, na daljinu i korištenjem digitalnih radnih platformi“. Seminar će se održati 22.11.2023. godine s početkom u 09:30 sati u Kongresnom centru Antunović, koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, prvi kat,10000 Zagreb. Seminar je namijenjen za fizičke i pravne osobe koje pružaju usluge putem digitalne tehnologije na zahtjev korisnika, kao i za one koji se bave zastupanjem ili posredovanjem za digitalne radne platforme. Također, namijenjen je radnicima na digitalnim radnim platformama. Osim toga, seminar je otvoren i za ostale poduzetnike, menadžere u trgovačkim društvima, obrtnike, računovođe, pravnike, voditelje ureda i kadrovskih službi, agencije za privremeno zapošljavanje, nadzorne organe, udruge poslodavaca, sindikate, radnike, zaposlene u tijelima državne…
    Nastavite čitati
  • Studeni 14, 2023

    Stručno usavršavanje za ovlaštene osobe i ostale stručnjake

    Zirs Učilište - Ustanova za obrazovanje odraslih organizira „Stručno usavršavanje za ovlaštene osobe i ostale stručnjake“. Usavršavanje će se održati 06.12.2023. godine s početkom u 09:00 sati u Hotelu Antunović, koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100 A, 10000 Zagreb. SADRŽAJ/PREDAVAČI: - Siguran rad na gradilištu - Gordana Jakšić, dipl. ing., savjetnica za zaštitu na radu; - Ispitivanje fizikalnih i kemijskih čimbenika u radnom okolištu (mikroklima, rasvjeta, buka, vibracije, prašina) - mr. sc. Indira Aurer Jezerčić, dipl. ing. kem. teh., Ustanova za obrazovanje odraslih - ZIRS učilište Zagreb; Juraj Vdović,…
    Nastavite čitati
  • Studeni 13, 2023

    23. Konferencija: Znanjem do sigurnosti i zdravlja na radu

    Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ i ZIRS učilište u suorganizaciji s Hrvatskim društvom za medicinu rada – Ogranak Zagreb organiziraju 23. tradicionalnu godišnju nacionalnu Konferenciju pod nazivom: „Znanjem do sigurnosti i zdravlja na radu!“. Konferencija će se održati 07. prosinca 2023. godine s početkom u 09:00 sati u Kongresnom centru, Hotel Antunović na adresi Zagrebačka avenija 100 A, 10000 Zagreb. Ova manifestacija okuplja stručnjake i entuzijaste za sigurnost na radu iz cijelog svijeta te je namijenjena svima koji se bave brigu o sigurnosti i zdravlju na radu, uključujući stručnjake, poslodavce, liječnike medicine rada, studente i psihologe. Najbolji u području sigurnosti i zdravlja na radu…
    Nastavite čitati