Zaštitne naprave na ručnom mehaniziranom alatu

S obzirom da se ručni mehanizirani alat koristi kod izvođenja svih mogućih vrsta radova, koji se obavljaju u zatvorenim i otvorenim prostorima, te pod različitim uvjetima i na različitim mjestima, zaštitne naprave ugrađene na samim alatima imaju veliku ulogu u sprječavanju nezgoda. Na pojedinim vrstama alata nije moguće postaviti zaštitne naprave (bušilica), pa je kod rada s takvim alatom potreban puni oprez.

Ručna električna brusilica je često u upotrebi, a s obzirom na stalnu opasnost koja prijeti od rada s njom, obvezno je treba upotrebljavati sa štitnikom. Štitnik mora biti dovoljne mehaničke čvrstoće da može spriječiti ispadanje dijelova brusnog kola u slučaju loma. Otvor štitnika ne smije prelaziti 180 0, a mora prekrivati, osim brusnog kola i kraja vretena, maticu i prirubnicu. U pravilu, štitnik mora prekrivati najmanje 1/2 brusnog kola.

- Ako se u okviru tehnološkog postupka rad ne može obaviti štitnikom, tada se na brusno kolo moraju postaviti posebne zaštitne prirubnice. Promjer ovih zaštitnih prirubnica, vanjske i unutarnje, mora iznositi najmanje 1/2 promjera brusnog kola.

- Pri zamjeni brusnog kola potrebno je posebnu pozornost obratiti na maksimalnu dopuštenu brzinu vrtnje kola i brzinu vrtnje brusilice

- Prijenosne električne kružne pile, za obradu drva, mogu biti izvedene s vlastitim elektromotorom ili mogu biti takve izvedbe da je na njih potrebno priključiti bušilicu. U jednom i drugom slučaju, list pile mora biti potpuno zaštićen. Dopušta se da otvor na oklopu  pile bude maksimalno 100. Veći dio oboda pile je pri tome čvrsto zaštićen oklopom, dok se donji dio koji je u zahvatu zaštićuje pomićnim oklopom. Naslon pile se jednako tako može zakretati i to radi dubine piljenja ili mijenjanja kuta zahvata pile. Smjer vrtnje mora biti jasno označen na oklopu ili listu pile.


NADZOR ZAŠTITNIH NAPRAVA

Prije svake upotrebe ručnog mehaniziranog alata, svaki korisnik alata, treba obaviti pregled ispravnosti alata. Ovaj pregled treba obuhvatiti u prvom redu, zaštitne naprave, ali i sve ostale elemente koji utječu na siguran rad. Posebnu pozornost treba kod električnih alata posvetiti priključnim vodovima, utičnicama i prekidačima, jer oni mogu biti izvor nezgoda. Jednako tako treba kod alata na tlačeni zrak, obratiti pozornost na cijevi za dovod zraka i prema potrebi ih zaštititi.

Prekidači na ručnim mehaniziranim alatima moraju biti tako izvedeni da onemogućavaju nehotično puštanje alata u pogon, a da istodobno omogućuju brzo isključenje alata u slučaju potrebe. Ti su prekidači obično postavljeni u ručicama alata ili na njihovoj donjoj strani, kako bi bili zaštićeni od mehaničkih oštećenja. Ispravnost njihovog djelovanja potrebno je često ispitivati, a u slučaju kvara treba obavijestiti neposrednog rukovoditelja.

Kod ručnog mehaniziranog alata na pogon motorima s unutarnjim sagorijevanjem, osim ispitivanja ispravnosti zaštitnih naprava, potrebno je posebnu pozornost obratiti na manipulaciju gorivom,  jer može lako doći do požara. Kod prenošenja motornih pila i njihovog odlaganja, obvezno se na vodilici lanca mora nalaziti štitnik.

Ako se prigodom ispitivanja zaštitnih naprava na motornim pilama i sličnim ručnim alatima, uoče nedostatak u funkciji naprava, treba obavijestiti neposrednog rukovoditelja, a alat treba zamijeniti ispravnim. Popravak alata treba povjeriti stručnim radnicima ili ovlaštenom stručnom servisu, koji posjeduje originalne rezervne dijelove.

Za svaki rad potrebna su zaštitna sredstva. Pravilna upotreba osobnih zaštitnih sredstava ima važnu ulogu u sprječavanju ozljeda na radu. Osim radnog odijela i cipela koji spadaju u redovna osobna zaštitna sredstva, kožne rukavice se nose samo kada to traži priroda posla koji treba obaviti, kao i zaštitne naočale, štitnici za uši i slično. Kod rada s ručnim alatima i napravama, također treba koristiti osobna zaštitna sredstva. Zaštitna sredstva uvijek moraju biti na raspolaganju.


 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Ožujak 04, 2025

    SEMINAR: Ciklus seminara Projektiranje zaštite u garažama

    Alarm automatika d.o.o. organizira seminare koji se održavaju po sljedećem rasporedu: Zagreb, 20.3.2025., Hotel Antunović, Zagrebačka Avenija 100 A Split, 28.3.2025., Hotel Mondo, Kopilica 5 Osijek, 4.4.2025., ZOO hotel, Sjevernodravska obala bb Rijeka, 10.4.2025., kongresna dvorana Alarm automatike, Dražice (Zamet) 123c Online, 10.4.2025., online praćenje seminara u Rijeci putem zoom aplikacije
    Nastavite čitati
  • Veljača 28, 2025

    VIDEO: Opasnosti na radu - nepalski jezik

    Strani radnici postali su svakodnevnica u Hrvatskoj, a često preuzimaju i najrizičnije poslove. Zato je važno osigurati im kvalitetno osposobljavanje za siguran rad. Osim jezične barijere, važno je uzeti u obzir da mnogi dolaze iz sredina gdje zaštita na radu nije na razini na koju smo mi navikli. Ono što mi smatramo standardom, njima može biti potpuno novo i nepoznato. Kako bismo unaprijedili osposobljavanje stranih radnika i povećali sigurnost na radnom mjestu, snimili smo video na nepalskom jeziku. Cilj ovog videa je omogućiti radnicima iz Nepala bolje razumijevanje sigurnosnih pravila i procedura zaštite na radu. Kvalitetna zaštita na radu ključna je za sprječavanje nesreća i ozljeda, a pravovremena edukacija i prilagođeni materijali mogu značajno smanjiti rizike na radnom mjestu.
    Nastavite čitati
  • Veljača 25, 2025

    SEMINAR: Zaštita na radu kod izvođenja građevinskih radova

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu kod izvođenja građevinskih radova“ koji će se održati 5. ožujka 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotelu "Diplomat" i Online (Teams) koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb. Radovi na gradilištima ubrajaju se među najrizičnije djelatnosti kada je riječ o sigurnosti radnika. Ozljede na radu, koje ponekad imaju teške ili smrtonosne posljedice, česta su pojava u građevinskom sektoru. Kako bi se osigurala sigurnost radnika i zakonitost poslovanja, ključno je pridržavati se načela prevencije i važećih zakonskih propisa iz područja zaštite na radu. Ključne teme seminara:
    Nastavite čitati
  • Veljača 21, 2025

    Stručni skup: Mentalno zdravlje, prevencija bolesti i ozljeda na radu

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Mentalno zdravlje, prevencija bolesti i ozljeda na radu“ koji će se održati 13. ožujka 2025. godine u 10.00 sati u tvornici Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, Zagreb. Tijekom skupa sudionici će imati priliku upoznati se s izazovima i mogućnostima poboljšanja uvjeta rada, osobito u zdravstvenim ustanovama. Također će biti predstavljen niz primjera dobre prakse, uključujući i primjere iz farmaceutske industrije, kao i važnost planiranja i provedbe mjera zaštite na radu na gradilištima. Stručni skup namijenjen je svim dionicima u sustavu zaštite na radu, uključujući stručnjake za sigurnost i zdravlje na radu, liječnike medicine rada, medicinske sestre, psihologe, članove uprava, sindikate te…
    Nastavite čitati
  • Veljača 19, 2025

    Seminar: Zapošljavanje stranaca i zaštita na radu 25

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zapošljavanje stranaca i zaštita na radu 25“ koji će se održati 25. veljače 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotelu "Diplomat" i Online (Teams) koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb. Zaštita na radu jedna je od ključnih obaveza svakog poslodavca, a njezina pravilna primjena postaje posebno izazovna kada je riječ o zapošljavanju stranih radnika. Mnogi propisi ostavljaju prostor za nedoumice, a njihova nepravilna primjena može rezultirati pravnim posljedicama i kaznama. Ključne teme seminara: Postupak zapošljavanja stranih radnika – od izdavanja dozvola za boravak i rad do osiguravanja svih uvjeta za…
    Nastavite čitati