Upotrebljavamo kolačiće za poboljšanje naših usluga. Korištenjem ove stranice, pristajete na kolačiće. Informacije.
Evakuacija i spašavanje
Evakuacija je organizirano izlaženje ljudi iz nekog područja, objekta ili prostora koji je ugrožen požarom ili nekom drugom elementarnom nepogodom u situaciji kada su ugroženi ljudski životi. Kod požara u zatvorenim objektima i prostorima prvo postupno nestaje kisika, zatim nastaju otrovni plinovi, a nakon toga se od povećane temperature zagrijavaju zidovi, stropovi, prozori i stubišta i postoji mogućnost urušavanja, što dodatno ugrožava zaposlenike koji rade u tim prostorima.
Da bi se izbjegla opasnost za radnike, potrebno je da se svi evakuiraju iz ugroženog područja na sigurno mjesto. Kao putevi za evakuaciju najčešće služe hodnici i stepeništa pa se o tim prostorima mora voditi računa da nisu zakrčeni ormarima, stolovima i sličnim predmetima koji mogu otežati evakuaciju ili biti uzročnikom širenja požara. Na opasnost treba upozoriti sve zaposlenike, a samu evakuaciju i spašavanje treba provesti bez panike. Po izlasku iz ugroženih prostorija ili područja treba se smjestiti na sigurnoj udaljenosti od ugroženog područja i ne dozvoljavati nikome vraćanje u to područje. Povrijeđenim je osobama potrebno pružiti prvu pomoć.
Za evakuaciju i spašavanje potrebno je izraditi Plan evakuacije i spašavanja, s ucrtanim smjerovima kretanja, odrediti osobe koje će voditi evakuaciju i spašavanje, odrediti osobe koje će gasiti požar, osobe koje će raščišćavati ruševine, osobe koje će izvlačiti ranjenike i pružati im prvu pomoć, označiti mjesta na kojima se nalaze sredstva za gašenje, kao i ormarići prve pomoći, te odrediti mjesto sakupljanja. Prema Planu evakuacije i spašavanja treba jednom u dvije godine provesti vježbu kako bi se u normalnim uvjetima provjerila efikasnost evakuacije i spašavanja.
Organizacija osposobljavanja i praktične vježbe obavljaju se obavezno jednom u dvije godine.
Prije vježbe sve zaposlene u objektu treba podučiti:
-o planu evakuacije i spašavanja
-o zbornom mjestu na kojem se obavlja evakuacija
-o prolazima i izlazima
-o sredstvima, opremi i načinu uzbunjivanja.
Hodnici, stepenice i izlazi za nuždu moraju uvijek biti lako prohodni.
Dizala se u pravilu ne smiju koristiti kao evakuacijski put.
Ako dođe do elementarnih nepogoda (poplave, potresa, požara, eksplozije i slično), postupite prema uputama voditelja evakuacije.