Zahtjevi koje mora ispunjavati radno mjesto s računalom

Zahtjevi vezani za radna mjesta s računalima utvrđuju se prema posebnom propisu. Radno mjesto mora biti oblikovano tako da radnik ne radi u prisilnom nefiziološkom položaju. Na radnom mjestu mora biti dovoljno slobodnog prostora da radnik može lako mijenjati svoj položaj i obavljati potrebne pokrete pri radu. Oprema radnog mjesta ne smije biti izvor opasnosti od ozljede ili oštećenja zdravlja radnika.


Zaslon

Udaljenost zaslona od očiju radnika ne smije biti manja od 500 mm, ali opet ne tolika da bi radniku stvarala teškoće pri čitanju podataka sa zaslona. Slika na zaslonu ne smije treperiti i frekvencija osvježavanja slike zaslona mora biti najmanje 75 Hz za CRT zaslone i 60 Hz za LCD zaslone. Znakovi na zaslonu moraju biti dovoljno veliki, oštri i tako oblikovani da ih se može razlikovati. Znakovi, razmaci između znakova i redova moraju biti dovoljno veliki da ih je moguće razlikovati bez napora, ali ne preveliki kako bi tekst bio pregledan.

Osvijetljenost i kontrast na zaslonu moraju biti podesivi tako da ih radnik bez teškoća može prilagođavati stanju u radnoj okolini. Zaslon mora biti pomičan tako da radnik njegov smjer i nagib može prilagoditi ergonomskim zahtjevima rada. Mora biti osigurana mogućnost prilagođavanja visine zaslona visini očiju radnika tako da oči radnika budu u visini gornjeg ruba zaslona, pravac gledanja u istoj ravnini ili ukošen prema dolje do 20°. Na zaslonu ne smije biti odsjaja jer on smanjuje čitljivost znakova i uzrokuje zamor očiju. Zaslon mora biti čist kako bi slika na zaslonu bila jasna, a tekst čitljiv.


Tipkovnica

Srednja visina tipkovnice ne smije prelaziti 30 mm, kosina joj ne smije biti veća od 15°, a ako je njezin donji rub viši od 1,5 cm, potreban je produžetak koji služi kao podloška za šaku. Tipkovnica mora biti slobodno pokretna po cijeloj radnoj površini tako da omogućuje radniku prirodno držanje tijela i ruku. Mogućnost pomicanja i prilagođavanja tipkovnice ne smije biti ograničena sredstvima za priključivanje ili dužinom kabela.

Na radnom stolu ili radnoj površini ispred tipaka mora biti najmanje 100 mm slobodne površine za smještaj ruku radnika. Tipkovnica ne smije imati sjajnu površinu. Razmještaj tipki na tipkovnici i karakteristike tipki moraju odgovarati ergonomskim zahtjevima. Tipke i simboli na tipkama moraju biti jasno označeni i moraju biti lako raspoznatljivi i čitljivi.


Radni stol ili radna površina

Radni stol ili radna površina ne smiju blještati i moraju biti izrađeni od materijala koji na dodir nije hladan. Površina stola ili radna površina moraju biti dovoljno prostrani da bude moguć primjeren razmještaj zaslona, tipkovnice, pisanih podloga i ostale opreme te da ima dovoljno prostora za rukovanje mišem. Ispod stola mora biti dovoljno slobodnog prostora za udobno sjedenje. Radni stol ili radna površina moraju biti stabilni i, ako je to moguće, podesivi po visini. Držač za predloške mora biti stabilan, podesiv i postavljen tako da ne opterećuje dodatno oči, vrat i/ili glavu.


Radni stolac

Radni stolac mora biti stabilan te mora radniku omogućiti udoban položaj i neometano pomicanje. Visina sjedala radnog stolca mora biti podesiva. Naslon mora biti oslonac za cijela leđa, podesiv po nagibu i visini. Oslonac za noge mora biti osiguran svakom radniku koji to želi. Oslonac za noge mora biti dovoljno visok i stabilan, mora omogućiti udoban položaj stopala i nagib nogu i ne smije imati sklisku površinu.

Oslonac za noge mora biti osiguran svakom radniku koji to želi. Oslonac za noge mora biti dovoljno visok i stabilan, mora omogućiti udoban položaj stopala i nagib nogu i ne smije imati sklisku površinu.

Radni stolac mora biti stabilan te mora radniku omogućiti udoban položaj i neometano pomicanje. Visina sjedala radnog stolca mora biti podesiva. Naslon mora biti oslonac za cijela leđa, podesiv po nagibu i visini.

Kako bi se smanjilo opterećenje pri radu sa zaslonom, poslodavac mora planirati aktivnosti radnika na takav način da se rad sa zaslonom tijekom rada periodički izmjenjuje s drugim aktivnostima. Ako ne postoji mogućnost promjene aktivnosti radnika, odnosno radnik nema spontanih prekida tijekom rada, poslodavac mu ovisno o težini radnih zadataka i posljedičnog vidnog i statodinamičnog napora tijekom svakog sata rada mora osigurati odmore u trajanju od najmanje 5 minuta i organizirati vježbe rasterećenja. Način provedbe odmora i vježbi mora biti primjeren stručnim doktrinama sukladno preporukama specijalista medicine rada.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 29, 2025

    SEMINAR: Zaštita na radu - Inspekcijski nadzor i obveze poslodavca

    M.B. SEMINAR d.o.o. organizira seminar 09. svibnja pod nazivom „Zaštita na radu – inspekcijski nadzor i obveze poslodavca“. Seminar će se održati u Hotelu Central, Ul. Kneza Branimira 3, s početkom u 9.00 sati, dok je očekivano trajanje seminara do 14.00 sati. Tema seminara obuhvaća cjelovit pregled zakonskih obveza poslodavaca u vezi sa zaštitom na radu, s naglaskom na inspekcijske nadzore, najčešće nepravilnosti u praksi i propisane kazne. Sudionici će imati priliku čuti izlaganja Marine Borić, mag. ing. sec., načelnice Sektora za zaštitu na radu, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Tijekom predavanja sudionici će moći postavljati pitanja vezana uz konkretne izazove u provedbi mjera zaštite na radu, osobito u…
    Nastavite čitati
  • Travanj 24, 2025

    Stručni skup: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Svjetski i Nacionalni dan zaštite na radu, koji se obilježava 28. travnja, podsjeća nas na važnost stvaranja sigurnih i zdravih uvjeta rada za sve. Kultura sigurnosti mora biti zajednička odgovornost svih – od uprave do svakog pojedinog zaposlenika. Povodom obilježavanja Svjetskog i Nacionalnog dana zaštite na radu, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike uz potporu Europske agencije za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA), organizira stručni skup pod nazivom „Kampanja za zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba“. Skup će se održati 28.04.2025. godine s početkom u 10:00 sati u dvorani 1 CineStara Zagreb u Branimir Mingle mall-u, Ulica kneza Branimira 29 u Zagrebu. Na ovom stručnom…
    Nastavite čitati
  • Ožujak 04, 2025

    SEMINAR: Ciklus seminara Projektiranje zaštite u garažama

    Alarm automatika d.o.o. organizira seminare koji se održavaju po sljedećem rasporedu: Zagreb, 20.3.2025., Hotel Antunović, Zagrebačka Avenija 100 A Split, 28.3.2025., Hotel Mondo, Kopilica 5 Osijek, 4.4.2025., ZOO hotel, Sjevernodravska obala bb Rijeka, 10.4.2025., kongresna dvorana Alarm automatike, Dražice (Zamet) 123c Online, 10.4.2025., online praćenje seminara u Rijeci putem zoom aplikacije
    Nastavite čitati
  • Veljača 28, 2025

    VIDEO: Opasnosti na radu - nepalski jezik

    Strani radnici postali su svakodnevnica u Hrvatskoj, a često preuzimaju i najrizičnije poslove. Zato je važno osigurati im kvalitetno osposobljavanje za siguran rad. Osim jezične barijere, važno je uzeti u obzir da mnogi dolaze iz sredina gdje zaštita na radu nije na razini na koju smo mi navikli. Ono što mi smatramo standardom, njima može biti potpuno novo i nepoznato. Kako bismo unaprijedili osposobljavanje stranih radnika i povećali sigurnost na radnom mjestu, snimili smo video na nepalskom jeziku. Cilj ovog videa je omogućiti radnicima iz Nepala bolje razumijevanje sigurnosnih pravila i procedura zaštite na radu. Kvalitetna zaštita na radu ključna je za sprječavanje nesreća i ozljeda, a pravovremena edukacija i prilagođeni materijali mogu značajno smanjiti rizike na radnom mjestu.
    Nastavite čitati
  • Veljača 25, 2025

    SEMINAR: Zaštita na radu kod izvođenja građevinskih radova

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu kod izvođenja građevinskih radova“ koji će se održati 5. ožujka 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotelu "Diplomat" i Online (Teams) koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb. Radovi na gradilištima ubrajaju se među najrizičnije djelatnosti kada je riječ o sigurnosti radnika. Ozljede na radu, koje ponekad imaju teške ili smrtonosne posljedice, česta su pojava u građevinskom sektoru. Kako bi se osigurala sigurnost radnika i zakonitost poslovanja, ključno je pridržavati se načela prevencije i važećih zakonskih propisa iz područja zaštite na radu. Ključne teme seminara:
    Nastavite čitati