Električna struja

Električna struja jako je opasna za čovjeka ako prolazi kroz njegovo tijelo. Izaziva teške ozljede, a može prouzročiti i smrt čovjeka.

Jedinica za mjerenje jakosti struje jest amper (A). Električna struja teče samo onda ako je strujni krug zatvoren. Električnu struju kroz žice – vodiče tjera električni napon. Jedinica za mjerenje napona je volt (V). Svaka tvar kroz koju teče električna struja pruža određeni otpor protjecanju struje. Jedinica za mjerenje električnog otpora je Ohm.

Glavne opasnosti vezane uz električnu struju:

- električni udar

- opekline nastale uslijed djelovanja električne struje

- požari i eksplozije uzrokovane električnom strujom, odnosno elektricitetom

- električni luk.

 

DJELOVANJE ELEKTRIČNE STRUJE NA ČOVJEKA

Prolazeći kroz tijelo čovjeka električna struja ostavlja posljedice:

- stvara opekline, vanjske ili unutarnje

- razara krvnu plazmu

- izaziva grčenje mišića (jača struja može izazvati grč grudnog koša i time prestanak disanja)

- izaziva treperenje srčanih mišića i prestanak rada srca

- izaziva smetnje u živčanom sustavu.

 

Kakve će posljedice nastati ovisi:

- o naponu

- o putu protjecanja struje kroz tijelo

- o trajanju

- o frekvenciji

- o individualnim osobinama čovjeka.

 

Što je jača struja,  posljedice su teže. I relativno male struje mogu izazvati teže posljedice ako struja dugo protječe kroz organizam čovjeka.

Smatra se da struja od 100 mA (miliampera) tijekom tri sekunde redovno uzrokuje smrt.

Struja opasne jakosti može proteći kroz tijelo čovjeka već kod napona od 50 V u lošim uvjetima okoline (mokra površina, stalni dodir s uzemljenim vodljivim predmetima).

Najopasnije je kada struja prolazi kroz srce i grudni koš.

Smrt od udara električne struje može nastupiti zbog prestanka disanja ili zbog prestanka rada srca. U oba slučaja uzrok je smrti pomanjkanje kisika u mozgu.


MJERE ZAŠTITE:

- Električnim uređajima i napravama na električni pogon treba brižno i oprezno rukovati.

- Prije korištenja treba se uvjeriti da je električno trošilo u ispravnom stanju. Svaka oštećena radna oprema nikako se ne smije više upotrebljavati. Pregledom uređaja prije korištenja može se izbjeći i  do 95 % nezgoda. Naročito je važno obratiti pažnju na utikač, utičnicu, priključni kabel, znakove pregrijavanja i mehanička oštećenja samog uređaja.

- Kod smetnji ili kvarova odmah se mora isključiti napon ili izvući utikač trošila iz priključnice.

- Ne smiju se dirati oštećeni prekidači, utikači i priključnice jer mogu biti pod naponom.

- Zabranjeno je krpati uloške osigurača žicom ili zamjenjivati uloške osigurača ulošcima većih nazivnih struja.

- Električna trošila i uređaji moraju se redovno održavati, a u periodičkim razmacima moraju ih pregledati i  ispitati stručno kvalificirane osobe.

- Ako se mijenja žarulja, kod svih vrsti svjetiljki potrebno je prije zamjene isključiti napon.

- Utičnice koje su tople ili vruće na dodir znak su preopterećenja ili lošeg spoja (velik prijelazni otpor) te mogu biti uzrokom požara. Takva trošila potrebno je odmah isključiti i ne upotrebljavati ih tako dugo dok ih ne pregleda stručna osoba (KV električar).

- Prostor do razvodnog strujnog ormarića treba biti slobodan i prohodan tako da se može isključiti napon u slučaju nužde.

- Prije spajanja utičnice nužno je uvjeriti se da je uređaj isključen.

- Uređaji na električni pogon ne smiju se čistiti zapaljivim sredstvima i otapalima.

- Produžne kablove treba držati podalje od izvora topline.

- Ako se strujna zaštitna sklopka ili automatski prekidač često isklopi, to je znak kvara u instalaciji. Prije ponovnog uklapanja instalacije treba pregledati stručna osoba.

- Ako je netko povrijeđen električnom strujom, a nalazi se još uvijek u strujnom krugu, treba ga odmah osloboditi strujnog kruga uz potrebne mjere opreza za vlastitu sigurnost i sigurnost stradaloga.

- Stradaloga možemo najsigurnije osloboditi iz strujnog kruga ako prekidačem isključimo strujni krug i tek ga onda izvlačimo.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati
  • Travanj 11, 2024

    Seminar: Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevecije - Praktični vodič za stručnjake kako preventirati psihosocijalne rizike

    Smart Biz organizira seminar pod nazivom: „Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevencije – praktični vodič za stručnjake kako prevenirati psihosocijalne rizike“. Seminar će se održati 09. svibnja 2024. godine s početkom u 09:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Seminar će pokriti sljedeće ključne teme: Razumijevanje psihosocijalnih rizika i stresa vezanog uz posao: Sudionici će naučiti prepoznavati različite psihosocijalne faktore koji doprinose stresu, sindromu izgaranja i mentalno-zdravstvenim izazovima na poslu. Osim toga, stjecat će uvide u kompleksnu psihološku, socijalnu i organizacijsku dinamiku koja ima utjecaj na dobrobit i produktivnost zaposlenih.
    Nastavite čitati
  • Travanj 09, 2024

    Video: Ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu

    U ovom edukativnom videu govorimo o ovlaštenicima poslodavca. Ovlaštenik poslodavca zaštite na radu je ključna figura u osiguravanju sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Njegova uloga obuhvaća implementaciju i nadgledanje sigurnosnih mjera, vođenje evidencija, osiguravanje pridržavanja propisa te obuku zaposlenika o sigurnosnim procedurama. Kroz edukativni video će te naučiti koje su uloge i odgovornosti ovlaštenika poslodavca. Ovaj video je nezaobilazan za sve koji su uključeni u upravljanje i provođenje zaštite na radu, od ovlaštenika do poslodavaca i zaposlenika. Video o ovlašteniku poslodavca za zaštitu na radu možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati
  • Travanj 04, 2024

    Seminar: Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.“. Seminar će se održati 24. travnja 2024. godine u 10:00 sati u hotelu „Diplomat“ Zagreb koji se nalazi na adresi Horvatova ulica 35B, 10000 Zagreb. Privremena gradilišta često su mjesta visokog rizika za ozljede, uključujući smrtne slučajeve, zbog neprimjene propisanih mjera zaštite na radu. Da bi se smanjio broj nesreća, donesen je Pravilnik o zaštiti na radu na privremenim gradilištima. Ovo usavršavanje pokriva tko mora primjenjivati Pravilnik i kako to učiniti, uključujući primjenu na različite vrste radova (npr. dogradnje, održavanje, rekonstrukcije). Objašnjavati će se kada je potrebno imenovati koordinatora za zaštitu na radu (ZNR) i izraditi plan izvođenja radova (PIR), kao i postupanje u specifičnim situacijama poput…
    Nastavite čitati
  • Ožujak 29, 2024

    Video: Povjerenik radnika za zaštitu na radu

    U ovom informativnom videu istražujemo ključne uloge i odgovornosti povjerenika zaštite na radu. Saznat ćete kako povjerenik igra ključnu ulogu u identifikaciji rizika, osiguravanju pridržavanja propisa i promoviranju kulture sigurnosti na radnom mjestu. Otkrit ćemo i kako povjerenici mogu postati važni između zaposlenika i uprave, olakšavajući komunikaciju i rješavanje problema. Povjerenik zaštite na radu je ključna figura u svakoj organizaciji koja se brine o sigurnosti i dobrobiti svojih zaposlenika. Njegova uloga obuhvaća identifikaciju potencijalnih opasnosti na radnom mjestu, pružanje savjeta i smjernica za sprječavanje ozljeda i nesreća te osiguravanje pridržavanja propisa o zdravlju i sigurnosti na radu. Video o povjereniku zaštite na radu možete pogledati…
    Nastavite čitati