Kvar na motornom vozilu

Briga o ispravnosti vozila podijeljena je podjednako na radionicu za održavanje vozila organizacije i na vozača. Iako vozilo napušta radionicu gotovo uvijek ispravno, pa i ispitano, vozač je upravo ona osoba koja će odlučiti o tome može li vozilo na put. Vozač mora uvijek prije puta vozilo pregledati, ispitati sve dijelove, a naročito one koji su posebno važni za sigurnost vožnje te u slučaju kvara zahtijevati njegovo popravljanje.

Međutim, vrlo često dogodi se da na putu nastane kvar na vozilu. Kako je, pak, vozač osoba koja najbolje poznaje vozilo, jer zapravo najviše vremena provede u njemu, trebalo bi da on zapazi kvar na vozilu prije nego što nastane nezgoda u vožnji. Ako je vozač dobro upoznat s vozilom, on može upravljati njime usprkos manjih kvarova, ako to ne utječe na sigurnost. No, odmah po povratku u radionicu, ili prije ako je to potrebno, nedostaci se moraju ukloniti. To će ponekad morati učiniti i sam vozač, naročito ako se radi o manjem kvaru. Ako se kvar ne može popraviti na cesti, vozilo se mora odvući u radionicu.

Vozači, ne krećite nikada vozilom na put, a da prije toga niste ispitali sve dijelove vozila, i to naročito one koji su važni za sigurnost vožnje. Obvezno provjerite da li imate kompletnu opremu i alat za obavljanje osnovnih popravaka na vozilu (garnitura najčešće potrebnih ključeva, posebno ključ za skidanje kotača i svjećica, odvijač, dizalica s podlogom i podmetačima za kotače te crpka za pneumatike). Ako zapazite kvar, zahtijevajte da se popravi prije polaska na put. Nastane li kvar na putu, procijenite možete li ga popraviti sami ili tek uz pomoć stručne radionice. Ako popravak obavljate sami, vodite računa o sigurnosti ostalih sudionika u prometu i vlastitoj sigurnosti.

Za sigurnost prometa poduzmite sve potrebne mjere, kao što su: zaustavljanje vozila izvan kolnika, označavanje vozila, kočenje vozila itd. Pri popravku vozila upotrebljavajte alat u svrhu za koju je namijenjen, na ispravan način i uz poduzimanje svih mjera koje će vaš rad učiniti sigurnim. Posebno pazite da prije podizanja vozila, zbog popravka na kotačima, s podmetačima onemogućite pomicanje vozila, a podlogom ispod dizalice spriječite njezino tonjenje ako nije oslonjena na čvrstu podlogu.

Radove na akumulatoru obavljajte uz uporabu osobnih zaštitnih sredstava da se ne bi ozlijedili kiselinom ili njome oštetili odjeću. Polijete li se kiselinom, odmah skinite odjeću i poliveni dio tijela isperite obilnom količinom vode.

Pri vučenju neispravnih vozila poštujte postojeće propise. Teretna motorna vozila i autobusi ne smiju se vući užetom za vuču, nego isključivo pomoću krute veze (rudom), i to ako je ispravan uređaj za upravljanje. Ako taj uređaj nije ispravan, vučenje se mora obavljati posebnim vozilom i vješanjem prednjeg kraja o krak na tom vozilu. Vučenim vozilom zabranjeno je prevoziti osobe. Pazite, vučenje noću obavljajte samo ako su na vučenom vozilu ispravna stražnja svjetla za označavanje vozila ili ako vučenje obavlja vozilo sa žutim rotacijskim svjetlom. Prije vučenja trebate na vozila postaviti znak (trokut) za označavanje zaustavljenog vozila na kolniku. Trokut se na motorno vozilo koje vuče drugo vozilo postavlja s prednje, a na vučeno vozilo sa stražnje strane. Natovareno motorno vozilo smijete samo u iznimnom slučaju vući do radionice na popravak. Ono se, u pravilu, prije toga na pogodnom mjestu mora istovariti.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Siječanj 15, 2025

    Stručni skup: Zaštita zdravlja i sigurnost na radu

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja i sigurnost na radu“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine u 10.00 sati u velikoj dvorani Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, Zagreb. Stručni skup posvećen unapređenju znanja i razmjeni iskustava u području zaštite na radu, s posebnim naglaskom na jačanje primjene zakonskih i tehničkih mjera. Cilj ovog događanja je informirati sudionike o najnovijim promjenama, standardima i praksama koje doprinose sigurnijem i zdravijem radnom okruženju. Teme skupa uključuju: Jačanje provedbi mjera zaštite na radu - Marina Borić,…
    Nastavite čitati
  • Siječanj 13, 2025

    Razvoj stručnih i osobnih vještina u Preventi - Nova godina, novi izazovi

    U Preventi čvrsto vjerujemo da je kontinuirano učenje temeljni preduvjet za postizanje uspjeha, kako u profesionalnom tako i u osobnom razvoju. Svjesni važnosti ulaganja u znanje, svake godine tradicionalno započinjemo s nizom internih edukacija namijenjenih našim zaposlenicima. Cilj ovih edukacija nije samo osnaživanje stručnih kompetencija, uključujući područje zaštite na radu, već i razvijanje soft vještina koje su ključne za uspješno funkcioniranje u svakodnevnom poslovnom okruženju. Naš pristup razvoju zaposlenika temelji se na uvjerenju da uspjeh ne ovisi samo o tehničkoj stručnosti, već i o sposobnosti razumijevanja i upravljanja međuljudskim odnosima. Stoga značajan dio naših edukacijskih aktivnosti posvećujemo razvoju emocionalne inteligencije, unapređenju komunikacijskih vještina, te jačanju mentalne otpornosti.
    Nastavite čitati
  • Siječanj 07, 2025

    Seminar: Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotel "Diplomat" koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb i ONLINE (Teams). Znate li da loša ergonomija i izloženost buci imaju ozbiljne posljedice? Neprilagođena radna mjesta glavni su uzrok mišićno-koštanih poremećaja i smanjenja radne učinkovitosti. Prekomjerna buka može uzrokovati trajna oštećenja sluha, smanjiti koncentraciju, izazvati stres i negativno utjecati na mentalno zdravlje. Posljedice se odražavaju na radnicima i poslodavcima, uključujući češća bolovanja, veći broj ozljeda i znatne financijske gubitke za organizacije.
    Nastavite čitati
  • December 17, 2024

    Video: Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom „Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara“ u kojem ćemo Vas detaljno upoznati s ključnim koracima pružanja prve pomoći u slučaju srčanog udara, kao i s pravilnom upotrebom automatskog vanjskog defibrilatora (AVD). Osim toga, naglasak stavljamo i na važnost zaštite na radu, gdje je poznavanje ovih vještina od presudne važnosti za sigurnost zaposlenika i brzu reakciju u hitnim situacijama. Srčani udar je hitno medicinsko stanje koje zahtijeva brzu i efikasnu reakciju, a poznavanje osnovnih postupaka može značajno povećati šanse za preživljavanje. U ovom videu, uz stručna objašnjenja dr. sc. Siniše Zovka, dr. med., direktora društva Plavi tigar d.o.o.; naučit ćete kako prepoznati simptome srčanog udara,…
    Nastavite čitati
  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati