Nadzor zaštitnih naprava

Prije svake upotrebe ručnog mehaniziranog alata, svaki zaposlenik korisnik alata, treba obaviti pregled ispravnosti alata. Ovaj pregled treba obuhvatiti u prvom redu, zaštitne naprave, ali i sve ostale elemente koji utječu na siguran rad. Posebnu pozornost treba kod električnih alata posvetiti priključnim vodovima, utičnim napravama i prekidačima, jer oni mogu biti izvor nezgoda. Jednako tako treba kod alata na tlačeni zrak, obratiti pozornost na cijevi za dovod zraka i prema potrebi ih zaštititi.

Prekidači na ručnim mehaniziranim alatima moraju biti tako izvedeni da onemogućavaju nehotično puštanje alata u pogon, a da istodobno omogućuju brzo isključenje alata u slučaju potrebe. Ti su prekidači obično postavljeni u ručicama alata ili na njihovoj donjoj strani, kako bi bili zaštićeni od mehaničkih oštećenja. Ispravnost njihovog djelovanja potrebno je često ispitivati, a u slućaju kvara treba obavjestiti neposrednog rukovoditelja.

Kod ručnog mehaniziranog alata na pogon motorima s unutarnjim sagorijevanjem, osim ispitivanja ispravnosti zaštitnih naprava, potrebno je posebnu pozornost obratiti na manipulaciju gorivom, jer može lako doći do požara. Kod prenošenja motornih pila i njihovog odlaganja, obvezno se na vodilici lanca mora nalaziti štitnik.

Ako se prigodom ispitivanja zaštitnih naprava na motornim pilama i sličnim ručnim alatima, uoče nadostaci u funkciji naprava, treba obavijestiti neposrednog rukovoditelja, a alat treba zamijeniti ispravnim.

Popravak alata treba povjeriti stručnim zaposlenicima ili ovlaštenom stručnom servisu, koji posjeduje originalne rezervne djelove.


SAŽETAK

- Ručni mehanizirani alat je potrebno prije upotrebe pregledati i provjeriti ispravnost svih dijelova i zaštitnih naprava.

- Kod rada s alatom koji iskri, potrebno je prije početka provjeriti da ne prijeti opasnost od požara.

- Kabele električnih alata, kao i cijevi alata na komprimirani zrak treba kod duljih razvoda zaštititi odgovarajućim napravama.

- Nikada se ne smiju mijenjati radni nastavci na alatu koji je priključen na električnu mrežu. Prije mijenjanja radnih nastavaka treba izvaditi utikač iz utičnice.

- Ručni mehanizirani alat se ne smije ostavljati da leži u vlazi ili prašini, nego ga treba spremiti u za to predviđeno mjesto.

- Alat na električni pogon uključujte i isključujte samo pomoću sklopke koja se nalazi na alatu.

- Nemojte dodavati alat drugim osobama dok je alat u pogonu.

- Ručni mehanizirani alat se ne smije bacati, nego polako spustiti na podlogu ili dati iz ruke u ruku.

- Svaki kvar na ručnim mehaniziranim alatima, treba prijaviti neposrednom rukovoditelju, a popravak povjeriti stručnimosobama.

- Kod rada s alatima koji mogu ugroziti druge osobe, treba postaviti zaslon.

- Radno odijelo mora biti zakopčano i stegnuto uz tijelo, a ne smije se nositi kravata, nakit ili bilo koji dio odjeće kojeg može zahvatiti alat.

- Kod rada s mehaniziranim alatima treba koristiti osobna zaštitna sredstva, ovisno o vrsti rada, a obvezno zaštitnu kacigu, rukavice, odijelo, cipele, naočale i slično.

- Priključni električni vod, nakon upotrebe, treba izvući iz utičnice i namotati.

- Prije svakog rada treba provjeriti nalaze li se u blizini mjesta rada nalaze aparati za gašenje požara.

- U slučaju ozljede treba zatražiti pomoć, a kod teže ozljede liječničku pomoć.


Korištenje električnih uređaja i naprava:

- S električnim uređajima i napravama na električni pogon treba brižno i oprezno rukovati.

- Prije korištenja uvjerite se da je električni alat u ispravnom stanju.

- Za stavljanje u pogon električnog uređaja, kao i za upravljanje njegovim radom koristite u tu svrhu samo određene sklopke, tipkala i druge upravljačke elemente. Pazite na oznake za upravljanje.

- Ne koristite i ne poslužujte mokra električna trošila, a također ne radite s mokrim rukama ili nogama, niti bez obuće.

- Kod smetnji ili kvarova odmah isključite napon ili izvucite utikač trošila iz priključnice.

- Ne dotičite oštećene prekidače, utikače i priključnice - oni mogu biti pod naponom.

- Oštećene elemente električnih instalacija treba odmah popraviti ili zamijeniti. Popravak može obavljati samo stručno kvalificirano osoblje.

- Koristite samo ispravna i uredno održavana prenosiva električna trošila koja su pravilno zaštićena od indirektnog dodira.

Takva trošila su:

- trošila klase I ( sa zaštitnim vodičem )

- trošila klase II ( zaštitna izolacija )

- trošila klase III ( napajanja s malim sigurnosnim naponom )

- trošila napajana preko transformatora za odvajanje.

- Zaštitni vodič mora biti dobro spojen na kućište trošila i na zaštitni kontakt utikača.

- Utikač izvlačite iz priključnice na taj način da utikač uhvatite rukom i onda ga tek izvučete.

- Sva električna trošila moraju biti zaštićena od direktnog dodira dijelova pod naponom.

- Priključak trošila sa zaštitnim vodičem izvodi se utikačem sa zaštitnim kontaktom (šuko) u priključnicu koja također ima zaštitne kontakte (šuko).

- Kod radova u ograničenim i vodljivim prostorima upotrebljavajte samo prenosiva trošila klase III (mali sigurnosni napon) ili trošila klase II napajana iz transformatora za odvajanje.

- Trošila građena za mali sigurnosni napon moraju imati posebnu vrstu utikača i priključnica, tako da se ne mogu uključiti u ostale priključnice višeg napona.

- Utikači i priključnice ne smiju se pregrađivati.

- Prije svake upotrebe električnog trošila, potrebno je pregledati trošilo da nije oštećeno, a jednako tako i priključni vod.

- S radom na strojevima na električni pogon smije se početi tek nakon osiguranja mjesta rada.

- Vodiče za uzemljenje aparata i strojeva treba čuvati od oštećenja. Svako oštećenje mora se prijaviti neposrednom rukovoditelju.

- Upotrebljavajte samo ispravno izvedene ručne svjetiljke. Zabranjena je upotreba ručnih svjetiljki izrađenih od običnih grla, žice i žarulje, a bez izolacijskog drška i zaštitne košare.

- Prigodom zamjene žarulje, kod svih vrsti svjetiljki potrebno je prije zamjene isključiti napon.


Prijenosni alati:

- Na otvorenom prostoru može se obavljati rad samo s prijenosnim alatima klase II. i III.

- Priključivanje prijenosnog alata i električnih svjetiljki na električnu instalaciju smije se obavljati samo izoliranim vodičima sa zajedničkim oklopom ili radioničkim kabelom s presjekom vodiča 1,5 mm2.

- Zaštita od napona dodira prijenosnog alata klase I. mora se izvesti pomoću posebnog zaštitnog vodiča koji se nalazi u višežilnom priključnom kabelu.

- Nije dozvoljeno za vrijeme rada s prijenosnim alatom natezanje i presavijanje priključnih kabela kao ni križanje ovih kabela s čeličnim užadima, kabelima za zavarivanje i s crijevima za plinsko rezanje i zavarivanje.

- Pri nestanku napona za vrijeme rada s prijenosnim alatom ili pri dužem prekidu radnih operacija, kao i pri udaljavanju s mjesta rada, alat mora biti odvojen od električne instalacije.

- Zabranjena je zamjena pregorjele sijalice na prijenosnim električnim svjetiljkama u šahtu, rovu, ložištu kotla, metalnim rezervoarima i slično, ukoliko prethodno nije isključena iz utičnice.

Pri radu s prijenosnim alatom zabranjeno je:

- davati na upotrebu električni alat drugim radnicama koji nisu osposobljeni za rad na siguran način s takvim alatom,

- unositi unutar kotlova, metalnih rezervoara, valjaka i slično, prijenosne transformatore za odvajanje i pretvarače frekvencije,

- dodavati alat u uključenom (radnom) stanju.

 

Povrede i nesreće uzrokovane električnom strujom:

- Ukoliko je netko povrijeđen električnom strujom, a nalazi se još uvijek u strujnom krugu, treba ga odmah osloboditi strujnog kruga uz potrebne mjere opreza za vlastitu sigurnost i sigurnost unesrećenika.

- Najsigurnije možemo osloboditi unesrećenika iz strujnog kruga ako isključimo prekidačem strujni krug i onda izvlačimo unesrećenika.

- Nikada nemojte doticati golim rukama unesrećenika koji se nalazi u strujnom krugu, jer možete stradati. Ako unesrećeni ne diše, moramo odmah, bez gubljenja vremena, početi s umjetnim disanjem.

- Umjetno disanje ne smije se ni u kojem slučaju prekinuti tako dugo dok se unesrećenik ne povrati k svijesti ili dok liječnik ne konstatira smrt.

- Svaku osobu povrijeđenu električnom strujom, makar nema vidljivih povreda i dobro se osjeća, mora hitno pregledati liječničk.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Listopda 05, 2024

    24. Konferencija zaštite na radu

    Znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“ i ZIRS učilište organiziraju 24. Konferenciju zaštite na radu koja će se održati 17.10.2024. godine s početkom u 10:00 sati u prostorijama ZIRS-a, na adresi ulica grada Vukovara 68, Zagreb. Ovo je izvrsna prilika za poslodavce, stručnjake, osobe zadužene za zaštitu na radu, kao i sve zainteresirane, da prošire svoja znanja i dobiju korisne savjete o tome kako učinkovito regulirati pitanja zaštite na radu u okviru svojih organizacija. Sudionici će imati priliku čuti konkretna rješenja i preporuke koje mogu odmah primijeniti u svojoj radnoj sredini, s ciljem poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika. Sudionici će naučiti kako implementirati specifične sigurnosne mjere koje nadilaze…
    Nastavite čitati
  • Listopda 02, 2024

    Edukacije: Zaštita na radu, zaštita od požara, zaštita okoliša

    U organizaciji Zitel-a održati će se tri edukacije: - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite od požara – 8.-9.10.2024. godine - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite na radu – 11.-12.10.2024. godine - Gospodarenje otpadom – zakonske obveze i propisi – 22.-23.10.2024. godine Sve edukacije će se održavati online putem platforme Teams.
    Nastavite čitati
  • Rujan 26, 2024

    Konferencija: Sigurnost 24 - Sigurnost u eri umjetne inteligencije

    Veleučilište studija sigurnosti organizira konferenciju pod nazivom „Sigurnost 24 – sigurnost u eri umjetne inteligencije“. Konferencija će se održati 01.10.2024. godine s početkom u 08:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Konferencija ima za cilj poticanje razmjene praktičnih iskustava i primjera najbolje prakse u različitim područjima sigurnosti. Istaknuti stručnjaci iz akademskih krugova i industrije, uključujući predstavnike vodećih kompanija, razgovarat će o ključnim temama poput međunarodne sigurnosti, nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske, poslovne i kibernetičke sigurnosti te sigurnosti povezane s umjetnom inteligencijom (AI). Poseban fokus bit će stavljen na izazove i mogućnosti primjene AI u sigurnosnim sustavima, uz naglasak na etičke aspekte i regulaciju ovih tehnologija.
    Nastavite čitati
  • Rujan 18, 2024

    Međunarodni seminar/webinar: Nadzor zaštite

    MEĐUNARODNI SEMINAR/WEBINAR: NADZOR ZAŠTITE Europsko društvo inženjera sigurnosti (ESSE) organizira program kontinuiranog stručnog usavršavanja u području zaštite na radu. U sklopu programa, održat će se seminar/webinar pod nazivom „Nadzor zaštite“. Seminar će se održati 18. listopada 2024. godine s početkom u 10:00 sati, u Beogradu, Srbija. Prijavu za izlaganje prezentacije potrebno je dostaviti do 30.09.2024. godine na e-mail adresu [email protected]. Prezentacija može imati najviše 15 slajdova i ne smije trajati duže od 15 minuta. Završnu verziju prezentacije potrebno je poslati najkasnije do 14.10.2024. godine.
    Nastavite čitati
  • Rujan 17, 2024

    Seminar: Provedba zaštite na radu i zaštite od požara - Obveze za poslodavce i radnike

    Seminar.hr organizira seminar pod nazivom: „Provedba zaštite na radu i zaštite od požara – obveze za poslodavce i radnike“. Seminar će se održavati 17. i 18. listopada u Hotelu Palace Bellevue Opatija, koji se nalazi na adresi ulica Maršala Tita 144-148, Opatija. Poslodavac ima zakonsku obvezu osigurati zaštitu svojih radnika od potencijalnih rizika po sigurnost i zdravlje na radnom mjestu. Kvalitetne mjere zaštite zdravlja i sigurnosti na radu ključne su za svakog poslodavca, bez obzira na broj zaposlenika, prirodu radnih procesa ili djelatnost kojom se bavi. Najvažniji izazov za poslodavce odnosi se na njihove zakonske obveze,…
    Nastavite čitati