OBVEZE I PRAVA RADNIKA

Iako Zakon o zaštiti na radu uglavnom utvrđuje obveze poslodavca u provođenju zaštite na radu, u jednom manjem dijelu on govori o obvezama radnika u vezi sa zaštitom na radu.

Te su obveze radnika podijeljene u tri dijela:

1. obveza osposobljavanja za rad na siguran način

2. obveza rada dužnom pažnjom

3. obveza suradnje

 

Obveza osposobljavanja za rad na siguran način

Što se tiče obveze osposobljavanja za rad na siguran način, zakon je ovu obvezu radnika utvrdio vrlo kratko i jednostavno:

Radnik je obvezan osposobljavati se za rad na siguran način kad ga na osposobljavanje uputi poslodavac. Dakle, radnik nema pravo odbiti da pristupi osposobljavanju za rad na siguran način kad to od njega zatraži poslodavac.

A poslodavac je obvezan, na temelju procjene rizika, osposobiti radnika za rad na siguran način, u sljedećim slučajevima:

- prije početka rada

- kod promjena u radnom postupku

- kod uvođenja nove radne opreme ili njezine promjene

- kod uvođenja nove tehnologije

- kod upućivanja radnika na novi posao, odnosno na novo mjesto rada

- kod utvrđenog oštećenja zdravlja uzrokovanog opasnostima, štetnostima ili naporima na radu.

Poslodavac ne smije dozvoliti samostalno obavljanje poslova radniku koji prethodno nije osposobljen za rad na siguran način.

Radniku koji nije osposobljen za rad na siguran način, poslodavac je obvezan osigurati rad pod neposrednim nadzorom radnika osposobljenog za rad na siguran način, ali ne dulje od 60 dana.

Obveza rada dužnom pažnjom

Što se tiče obveze rada dužnom pažnjom, tu Zakon o zaštiti na radu određuje slijedeće:

Radnik je obvezan i odgovoran obavljati poslove dužnom pažnjom te pritom voditi računa o svojoj sigurnosti i zaštiti zdravlja, kao i sigurnosti i zaštiti zdravlja ostalih radnika, koje mogu ugroziti njegovi postupci ili propusti na radu. 

Smatra se da radnik radi dužnom pažnjom kad poslove obavlja u skladu sa znanjima i vještinama koje je stekao tijekom osposobljavanja za rad na siguran način te kad radi prema uputama poslodavca, odnosno njegova ovlaštenika, tako da:

- prije početka rada pregleda mjesto rada te o uočenim nedostatcima izvijesti poslodavca ili njegova ovlaštenika

- pravilno koristi sredstva rada, pravilno koristi propisanu osobnu zaštitnu opremu, koju je nakon korištenja obvezan vratiti na mjesto koje je za to određeno

- pravilno koristi, samovoljno ne isključuje, ne vrši preinake i ne uklanja zaštite na sredstvima rada

 - odmah obavijesti poslodavca, njegova ovlaštenika, stručnjaka zaštite na radu ili povjerenika radnika za zaštitu na radu o svakoj situaciji koju smatra značajnim i izravnim rizikom za sigurnost i zdravlje, o nepostojanju ili nedostatku uputa za takvu situaciju, kao i o bilo kojem uočenom nedostatku u organiziranju i provedbi zaštite na radu

- posao obavlja u skladu s pravilima zaštite na radu, pravilima struke te pisanim uputama poslodavca

- da prije odlaska s mjesta rada ostavi sredstva rada koja je koristio u takvom stanju da ne ugrožavaju ostale radnike ili sredstva rada

- i naposljetku, da surađuje s poslodavcem, njegovim ovlaštenikom, stručnjakom zaštite na radu, specijalistom medicine rada i povjerenikom radnika za zaštitu na radu.

 

Obveza suradnje

Šte tiče obveze suradnje, Zakon nalaže da je radnik obvezan surađivati s poslodavcem, njegovim ovlaštenikom, stručnjakom zaštite na radu, povjerenikom radnika za zaštitu na radu i specijalistom medicine rada u rješavanju svih pitanja zaštite na radu te da mora odmah izvijestiti poslodavca, njegova ovlaštenika, stručnjaka za zaštitu na radu ili povjerenika za zaštitu na radu o svakoj činjenici za koju smatra da predstavlja neposredni rizik za sigurnost i zdravlje, kao i o svakom drugom nedostatku u sustavu zaštite na radu.

Zakon o zaštiti na radu utvrđuje i da radnik ima pravo odbiti raditi i napustiti mjesto rada ako mu izravno prijeti rizik za život i zdravlje, sve dok poslodavac ne poduzme korektivne mjere te zbog takva postupanja ne smije trpjeti štetne posljedice.

Poslodavac ne smije zahtijevati od radnika da ostane na mjestu rada dok na tom mjestu postoji izravan i ozbiljan rizik za život i zdravlje radnika.

Trebamo spomenuti i da Zakon o zaštiti na radu određuje da radnik nije obvezan snositi troškove u vezi s primjenom pravila zaštite na radu i zdravstvenih mjera.

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Siječanj 15, 2025

    Stručni skup: Zaštita zdravlja i sigurnost na radu

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja i sigurnost na radu“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine u 10.00 sati u velikoj dvorani Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, Zagreb. Stručni skup posvećen unapređenju znanja i razmjeni iskustava u području zaštite na radu, s posebnim naglaskom na jačanje primjene zakonskih i tehničkih mjera. Cilj ovog događanja je informirati sudionike o najnovijim promjenama, standardima i praksama koje doprinose sigurnijem i zdravijem radnom okruženju. Teme skupa uključuju: Jačanje provedbi mjera zaštite na radu - Marina Borić,…
    Nastavite čitati
  • Siječanj 13, 2025

    Razvoj stručnih i osobnih vještina u Preventi - Nova godina, novi izazovi

    U Preventi čvrsto vjerujemo da je kontinuirano učenje temeljni preduvjet za postizanje uspjeha, kako u profesionalnom tako i u osobnom razvoju. Svjesni važnosti ulaganja u znanje, svake godine tradicionalno započinjemo s nizom internih edukacija namijenjenih našim zaposlenicima. Cilj ovih edukacija nije samo osnaživanje stručnih kompetencija, uključujući područje zaštite na radu, već i razvijanje soft vještina koje su ključne za uspješno funkcioniranje u svakodnevnom poslovnom okruženju. Naš pristup razvoju zaposlenika temelji se na uvjerenju da uspjeh ne ovisi samo o tehničkoj stručnosti, već i o sposobnosti razumijevanja i upravljanja međuljudskim odnosima. Stoga značajan dio naših edukacijskih aktivnosti posvećujemo razvoju emocionalne inteligencije, unapređenju komunikacijskih vještina, te jačanju mentalne otpornosti.
    Nastavite čitati
  • Siječanj 07, 2025

    Seminar: Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotel "Diplomat" koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb i ONLINE (Teams). Znate li da loša ergonomija i izloženost buci imaju ozbiljne posljedice? Neprilagođena radna mjesta glavni su uzrok mišićno-koštanih poremećaja i smanjenja radne učinkovitosti. Prekomjerna buka može uzrokovati trajna oštećenja sluha, smanjiti koncentraciju, izazvati stres i negativno utjecati na mentalno zdravlje. Posljedice se odražavaju na radnicima i poslodavcima, uključujući češća bolovanja, veći broj ozljeda i znatne financijske gubitke za organizacije.
    Nastavite čitati
  • December 17, 2024

    Video: Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom „Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara“ u kojem ćemo Vas detaljno upoznati s ključnim koracima pružanja prve pomoći u slučaju srčanog udara, kao i s pravilnom upotrebom automatskog vanjskog defibrilatora (AVD). Osim toga, naglasak stavljamo i na važnost zaštite na radu, gdje je poznavanje ovih vještina od presudne važnosti za sigurnost zaposlenika i brzu reakciju u hitnim situacijama. Srčani udar je hitno medicinsko stanje koje zahtijeva brzu i efikasnu reakciju, a poznavanje osnovnih postupaka može značajno povećati šanse za preživljavanje. U ovom videu, uz stručna objašnjenja dr. sc. Siniše Zovka, dr. med., direktora društva Plavi tigar d.o.o.; naučit ćete kako prepoznati simptome srčanog udara,…
    Nastavite čitati
  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati