Upotrebljavamo kolačiće za poboljšanje naših usluga. Korištenjem ove stranice, pristajete na kolačiće. Informacije.
Opasnost od električne struje
Opasnost od električne struje u ugostiteljstvu i hotelijerstvu pojavljuje se za zaposleno osoblje i goste u onim slučajevima, kada električne instalacije i pribor, strojevi i uređaji, razne naprave itd. nisu ispravni, odnosno, nisu izvedeni ili održavani tako da se onemogući dodir s dijelovima koji bi u bilo kojem slučaju mogli doći pod napon. Naime, kao što je poznato, u slučaju dodira čovjeka s dijelovima pod naponom kroz tijelo može protjecati struja takve jakosti, da to može uzrokovati veoma teške, pa čak i smrtne posljedice.
Najčešće nezgode nastaju zbog slučajnog dodira s dijelovima pod naponom na prijenosnim električnim uređajima kao što su usisivači prašine, laštilice za parkete, glačala i drugo, i to zbog oštećenja izolacije na dovodnom kablu, na sklopki ili kućištu, kao i zbog oštećenja utikača i priključnice. U kuhinji, na električnom štednjaku i na raznim strojevima za pripremanje hrane također postoji opasnost od slučajnog dodira dijelova pod naponom ali je opasnost od udara električne struje povećana zbog vlage i vode koja je stalno prisutna. Zbog toga je potrebno voditi neprekidnu brigu o ispravnom održavanju električnih instalacija i pribora, te električnih strojeva, uređaja i naprava.
Električne instalacije i pribor moraju biti tako izvedene i održavane da nigdje ne postoji opasnost od slučajnog dodira s dijelovima pod naponom. Razvodne kutije, kutije s osiguračima, priključnice i slično moraju biti stalno pokrivene i zatvorene, kako ne bi došlo do slučajnog dodira. Posebnu pažnju treba posvetiti ispravnosti priključnica u sobama za goste.
Ako primijetite da su prekidači, priključnice ili utikač oštećeni, napuknuti, ili ih uopće nema, odmah na tu opasnost upozorite rukovodioca ili osobe zadužene za održavanje. Popravke ili izmjene osigurača ne obavljajte sami. Osigurače smiju mijenjati samo ovlaštene osobe, a „krpanje" osigurača je zabranjeno. Električni strojevi, uređaji i naprave moraju biti tako održavani da rad s njima bude uvijek siguran.
Priključni kablovi, uvodna mjesta, sklopke, utikači i ostali dijelovi moraju biti ispravni, dobro izolirani, neoštećeni, kako ne bi došlo do slučajnog dodira.
Ako primijetite da se neki priključni kabel oštetio, zahtijevajte da ga se izmijeni.
Utikač izvlačite uvijek povlačenjem za tijelo utikača, jer ćete na taj način sačuvati izolaciju, pa neće postojati opasnost od dodira s vodičem pod naponom.
Može se, međutim, dogoditi da dođe do dodira s dijelovima pod naponom, u slučaju da se dodirne vanjski metalni dio električnog stroja, uređaja ili naprave, to jest onaj koji se u toku rada normalno drži u ruci ili dodiruje rukom. To je opasnost od pojave takozvanog previsokog napona dodira. Ta pojava može biti veoma opasna, jer je opasnost skrivena i javlja se nenadano, i to u slučaju proboja izolacije unutar kućišta
Ako čovjek dodiruje kućište stroja ili uređaja na kojem je nastao proboj izolacije, a pritom stoji na podu ili je u dodiru s uzemljenim dijelovima (na primjer radijator), to može uzrokovati udar električne struje. Za zaštitu od previsokog napona dodira poduzimaju se tehničke mjere zaštite. To je, prvenstveno, zaštitno uzemljenje, odnosno nulovanje, a zadaća im je, da u slučaju proboja izolacije, odnosno pojave napona na kućištu, odmah isključe strujni krug bilo pregaranjem osigurača, bilo izbacivanjem sklopke kod električnih uređaja.
Zaštita se može provoditi i zaštitnim izoliranjem, čime se zapravo u normalnim radnim uvjetima onemogućava pojava napona na kućištu. Ovakvi sistemi zaštite moraju se povremeno ispitivati, kako bi, u slučaju potrebe, mogli efikasno djelovati.
Ako su električni strojevi i uređaji izvedeni tako da se zaštita od previsokog napona dodira postiže zaštitnim uzemljenjem ili nulovanjem, tada ovi uređaji moraju biti opskrbljeni utikačem sa zaštitnim kontaktom (šuko-utikač). Priključnice na koje su ti uređaji priključeni također moraju imati zaštitni kontakt (šuko-priključnice).
Za rad s električnim strojevima i uređajima, koristite samo ispravne šuko-utikače i priključnice. Zahtijevajte povremeno ispitivanje zaštite na instalacijama i uređajima.
Strojevi i uređaji izvedeni sa zaštitnim izoliranjem posebno su označeni sa dva četverokuta jedan u drugome. Takvi uređaji nemaju priključni pribor (utikač i priključnicu) sa zaštitnim kontaktom. Ako koristite uređaje sa zaštitnom izolacijom pazite na posebnu oznaku.
Prije izmjene žarulja uvijek isključite prekidač.