Opasnosti i mjere zaštite pri radu s ručnim alatom i napravama

Danas je na mjestu rada, kao i u svakodnevnom životu, svakom čovjeku dostupan razni ručni alat i naprave. Za svaki posao postoji određeni ručni alat, tako da je područje primjene jako široko od najjednostavnijih do najkompliciranijih poslova. Baš zbog na prvi pogled jednostavne upotrebe ručnog alata i svestranosti primjene, često dolazi i do nezgoda.

RUČNI ALAT KAO UZROK NEZGODA

Ručni alati i naprave obično su dostupnI svim zaposlenicima pa, s obzirom da se drži da je rad s njima jednostavan i bezopasan, i da za njihovu upotrebu ne treba posebna znanja, često dolazi do nezgoda. Posljedice nezgoda su materijalne štete ili ozljede zaposlenika sa manjim ili većim posljedicama. Nezgode u elektroprivredi mogu biti uzrokom zastoja u proizvodnji ili isporuci električne energije, što stvara nepotrebne gubitke ekonomske naravi, a ozljede gubitak za zaposlenika i njegovu obitelj.

Upotrebom neispravnog alata, najčešće odvijača i kombiniranih kliješta s oštećenom izolacijom, ključeva s oštećenim ili proširenim čeljustima, rasklimanim kliještima, slabo nasađenim čekićima, turpijama i probijačima, tupim pilama, tupi sjekačima i sličnim, dovode do nezgoda. Premda se u elektroprivredi ovakav alat ili naprave ne bi smjeli upotrebljavati, često do navedenih neispravnosti dolazi zbog nekvalitetnog materijala od kojega je pojedini dio alata izrađen. Osim toga, uzrok upotrebe neispravnog alata može biti i u načinu njegove primjene ili održavanja. Da bi se izbjeglo korištenje neispravnog alata, treba uklanjati navedene  neispravnosti odnosno nabavljati samo kvalitetne alate provjerenih proizvođača, posvetiti punu pozornost održavanju alata, kod primanja alata iz alatnice provjeriti njegovu ispravnost.

Upotrebom alata u pogrešne svrhe, zaposlenik dovodi sebe i druge u opasnost da dođe do nezgode. Često se pri izvođenju pojedinih vrsta poslova upotrebljava alat koji trenutno zaposlenik ima pri ruci, kao primjerice ključ umjesto čekića, kliješta sa većim otvorom čeljusti za manje vijke ili matice, turpije umjesto poluge, dlijeta umjesto odvijača i slično. Ovakvim se postupcima oštećuju materijalna sredstva, a ne postiže se željeni radni učinak. Štoviše, dovodi se u opasnost od nezgoda i ozljeda. Osobito je opasno s neprikladnim alatom raditi na opremi koja je u blizini napona. Radi toga je potrebno za svaki posao upotrijebiti odgovarajući alat.

Neispravnim načinom rada dolazi do nezgoda, unatoč pravilnog izbora alata. Zaposlenik zbog neznanja ili nemarnosti, radi na način da upotrebljava pravi alat za određenu vrstu posla, ali to radi na neispravan način. To se očituje kod rezanja ili skidanja izolacije nožem u smjeru tijela, udaranjem po metalnim predmetima u zoni opasnoj od nastajanja požara ili eksplozije (iskrenje), rada  s neizoliranim alatom u blizini dijelova pod naponom i nesmotrenog odlaganja u džep, što može izazvati tešku unutarnju ozljedu pri saginjanju tijela. Kod svakog rada treba predmet rada dobro učvrstiti, provjeriti uvjete na mjestu rada i namjenu prostora, posebno glede zaštite od požara i eksplozija.

Neispravno odlaganje alata osim što predstavlja opasnost za samog zaposlenika, predstavlja i stalnu opasnost za ostale zaposlenike. Naime, neispravno odložen alat na mjestu rada, koje se u elektroprivredi često nalazi na povišenim mjestima, može pasti na nekog od ostalih zaposlenika i teško ga ozlijediti. Oštri i šiljasti alat ne smije se ostavljati po radnim stolovima i kutijama, ako nisu za to posebno namijenjene. Zaposlenici neispravno odlažu alat radi toga jer ga nisu naučili ispravno odlagati ili nisu opskrbljeni posebnim kutijama, torbama ili policama. Alat se mora nakon svake upotrebe odlagati u za to namijenjene prostore, ili ga odložiti uz potrebne mjere zaštite, jer na taj način zaposlenik štiti sebe i drugoga od nezgoda.


NAJČEŠĆI UZROCI NEZGODA NA RADU KOD UPOTREBE RUČNIH ALATA

Nezgode na radu, kao posljedice neprimjerene upotrebe ručnog alata i naprava, mogu nastati iz nekoliko osnovnih i u praksi potvrđenih uzroka:

- neispravan alat,

- neispravan način rada,

- pogrešna upotreba alata i

- pogrešno odlaganje alata.

Da bi se smanjile nezgode na radu, kojima je uzrok upotreba ručnog alata, treba se na radu pridržavati sljedećih pravila:

- Uvijek treba koristiti ispravan alat,

- primjenjivati ispravan način rada,

- za svaki posao treba upotrijebiti odgovarajući alat i

- alat treba odlagati na za to određena mjesta.

Primjenom ovih pravila mogu se izbjeći nezgode na radu, koje mogu rezultirati i ozljedom na radu ili oštečenjem postrojenja, te posredo materijalnim štetama.

 

PROVOĐENJE MJERA ZAŠTITE

Nezgode na radu kod upotrebe ručnih alata i naprava, mogu se i trebaju sprječavati, a to  se postiže nadzorom i održavanjem alata, ispravnim uskladištenjem i prenošenjem alata, ispravnom upotrebom osobnih zaštitnih sredstava i stalnom edukacijom o pravilnoj upotrebi alata i naprava.

Nadzor alata mora obaviti svakodnevno korisnik alata, a za sve zajedničke alate, to obavlja alatnica. Nadzorom alata se na vrijeme mogu uočiti nedostaci i takav alat se treba izdvojiti iz upotrebe. Ako zaposlenik posjeduje neispravan alat, mora ga zamijeniti u alatnici za ispravan, a alatnica je dužna neispravan alat povući iz upotrebe i dati ga na popravak. Alat koji se ne može popraviti treba otpisati.

Održavanje alata nužno je, radi stalne upotrebe i potrebe za ispravnošču. Pod održavanjem alata smatra se na primjer brušenje svrdla, mehaničke i termičke obrade, zamjena ručki i držala, te svi nužni popravci koji se mogu obaviti u postojećim radionicama. Svrha održavanja je dovođenje alata i naprava u ispravno stanje, te odbacivanje onoga koji se ne može popraviti. Alati i naprave koje se ne mogu popraviti treba zamjeniti novima i ispravnima, kako bi zaposlenik mogao obavljati rad na ispravan način ne dovodeći u opasnost sebe ili drugoga.

Pravilno prenošenje i uskladištenje alata, važno je stoga da zaposlenik prigodom prenošenja ili dodavanja alata, ne ozlijedi sebe ili drugog zaposlenika. Alat treba uvijek davati iz ruke u ruku, a ne ga bacati, a šiljaste i oštre alate treba dodavati s drškom prema onom kome se dodaje. Kada se alat prenosi, potrebno je za tu namjenu imati posebne  torbe. Alat ne smije u kutijama ili na policama stajati razbacan, nego ga treba pravilno složiti svakoga na svoje, za to određeno mjesto. Razbacani alat uvijek pruža mogućnost da dođe do nezgode, odnosno ozljede zaposlenika.

Da bi svi zaposlenici mogli sigurno raditi, potrebno je da stariji i iskusniji učenjem i vježbanjem podučavaju u pravilnoj upotrebi alata ostale zaposlenike i posebno mlađe zaposlenike. Neposredni rukovoditelji, kao i iskusni zaposlenici, moraju u svakoj prigodi i na svakom mjestu učiti mlađe i neiskusne zaposlenike. Osim savjetima o ispravnom korištenju ručnih alata i naprava, treba redovno obavljati i nadzor zaposlenika, pridržavaju li se dobivenih uputa. S neiskusnim zaposlenicima treba imati strpljenja u učenju i vježbanju, a kada se nauče sigurno raditi, može im se povjeriti bilo koji radni zadatak.

Za svaki rad potrebna su zaštitna sredstva. Pravilna upotreba osobnih zaštitnih sredstava ima važnu ulogu u sprječavanju ozljeda na radu. Da ta sredstva zaposlenik ne shvati kao teret, potrebno ih je upozoriti na kojim mjestima, kada i kod kojih radova treba koristiti osobna zaštitna sredstva. Osim radnog odijela, cipela i zaštitne kacige koji spadaju u redovna osobna zaštitna sredstva, kožne rukavice se nose samo kada to traži priroda posla koji treba obaviti, kao i zaštitne naočale, štitnici za uši i slično. Kod rada s ručnim alatima i napravama, također treba koristiti osobna zaštitna sredstva. Zaštitna sredstva uvijek moraju biti na raspolaganju.

Zaštitne naočale ili štitnici za oči i lice, primjerice koriste se kod brušenja, rada s vapnom i sličnim materijalima, kod kovanja , lijevanja i sličnih poslova kod kojih mogu stradati oči i lice zaposlenika. Bolje je imati staklo ispred očiju, nego stakleno oko (aforizam).


SAŽETAK

- Prije svakog početka rada provjerite ispravnost alata.

- Kod podizanja alata iz alatnice obratite pozornost na ispravnost alata.

- Za svaku vrstu rada odaberite i upotrijebite pravilan alat.

- Posebnu pozornost obratite na izolaciju alata s kojim se radi u blizini napona.

- Obratite pozornost na atmosferu u kojoj radite, da alatom na izazovete požar ili eksploziju.

- Naprave i alat nemojte samoinicijativno dopunjavati polugama ili sličnim dodacima.

- Kada radite na povišenim mjestima, ne ostavljajte alat tako da može pasti.

- Prenosite alat samo u za to namijenjenim kutijama ili torbama.

- Upotrebljeni alat očistite i odložite na predviđeno mjesto.

- Ne čistite alat sa zapaljivim tekučinama u zatvorenim prostorima.

- Kod obavljanja radova zauzmite ispravan položaj tjela.

- Neispravan alat prijavite neposrednom rukovoditelju.

- Podučite neiskusne zaposlenike pravilnoj upotrebi ručnog alata i naprava.

- Uvijek nosite i upotrebljavajte osobna i druga zaštitna sredstva.

- Ako se ozlijedite, zatražite prvu pomoć, a ako se nakon toga loše osjećate obavezno zatražite lječničku pomoć.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati
  • Studeni 27, 2024

    Obavijest o suradnji: Preventa d.o.o. i Veleučilište studija sigurnosti

    S ponosom objavljujemo da je 16. listopada 2024. potpisan Sporazum o suradnji između Prevente d.o.o., tvrtke specijalizirane za provođenje zaštite na radu i za ispitivanje kemijskih čimbenika radnog okoliša, i Veleučilišta studija sigurnosti, institucije visokog obrazovanja posvećene razvoju stručnih i akademskih kompetencija studenata. U sklopu ove suradnje, Preventa d.o.o. održala je gostujuće predavanje za studente kolegija „Ispitivanje radnog okoliša“ i „Kemijske štetnosti u radnom okolišu“. Tema predavanja bila je: "Prezentacija i laboratorijske vježbe s Gasmet GT5000 uređajem za FTIR spektroskopiju". Predavanje su održali direktor Prevente d.o.o., Borivoj Žmegač, mag. ing. el., zajedno s kolegom Roginekom Tomicom, mag. ing. sec., koji su studentima predstavili:
    Nastavite čitati
  • Studeni 11, 2024

    Stručni seminar: Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; Umjetna intelegencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; Pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom

    Udruga za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, zaštitu okoliša i zaštitu od požara Regije Sjeverozapad (USOP) organizira stručni seminar pod nazivom: „Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; umjetna inteligencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom“. Seminar će se održati u petak 29. studenog 2024. godine u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin koja se nalazi na adresi Šetalište Franje Tuđmana 1, 42000 Varaždin. Seminar će sudionicima osigurati sveobuhvatnu stručnu podršku, detaljne informacije i personalizirane konzultacije, čime će im značajno olakšati obavljanje svakodnevnih radnih zadataka u području zaštite na radu. Pored toga, seminar je osmišljen tako da omogućuje polaznicima ispunjavanje zakonske obaveze kontinuiranog…
    Nastavite čitati
  • Studeni 04, 2024

    Stručni skup: Zaštita zdravlja na radu - Propisi, novosti, primjeri dobre prakse

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja na radu- propisi, novosti, primjeri dobre prakse“. Skup će se održati u četvrtak 28. studenog 2024. s početkom u 10 sati u velikoj dvorani Kraš, koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10 000 Zagreb. Cilj stručnog skupa je  informirati sudionike o novostima u području regulative radnog vremena, o programima osposobljavanja i vođenju ZNR poslova kod poslodavca, izradi procjene rizika, o savjetima i preporukama u svezi gripe na radnom mjestu, o aktivnostima u HT Grupi u području poboljšavanja zdravlja na radu, o primjerima dobre prakse, o požarima u željezničkom prometu te korištenju hidrantske mreže, o primjeni umjetne inteligencije, i sl. Skup…
    Nastavite čitati
  • Listopda 29, 2024

    Forum: Sigurnost i zdravlje na radu

    Zavod za istraživanje i razvoj i Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ organiziraju forum pod nazivom „Sigurnost i zdravlje na radu“. Forum će se održati 05. studenog 2024. s početkom u 10:00 sati u Kongresnom centru Antunović koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, 10090 Zagreb. Program foruma namijenjen je stručnjacima iz područja zaštite na radu i poslodavcima koji su odgovorni za organizaciju i provedbu mjera sigurnosti i zaštite zdravlja zaposlenika. U okviru Foruma razmatrat će se nekoliko aktualnih i važnih tema: - Izazovi koje stručne osobe susreću u radu s migrantima, posebno u kontekstu zaštite…
    Nastavite čitati