Opasnosti i mjere zaštite pri radu s ručnim mehaniziranim alatom

Pod ručnim mehaniziranim alatom podrazumijeva se alat koje pokreče električna energija, tlačeni zrak ili motori s unutrašnjim sagorijevanjem.

ALATI NA ELEKTRIČNI POGON

Kod svakog alata kojeg pokreće električna energija postoji opasnost od električnog udara. Ručni mehanizirani alat upotrebljava se na različitim mjestima i u svim uvjetima. Tako ga zaposlenici upotrebljavaju u prašnim i vlažnim prostorijama, pri hladnom i toplom vremenu, te u različitim položajima. Tijekom rada, u unutarnjost takvih alata, kroz otvore za ventilaciju, prodire nečistoća i vlaga. Osim toga, ugljene četkice se trenjem po kolektoru troše, a njihovi sitni dijelovi u unutarnjosti stvaraju vodljivi sloj, koji smanjuje otpor izolacije. Radi toga kučište alata, ili metalni pristupačni dijelovi na alatu mogu doći pod napon i ako zaposlenik, pri korištenju takvog alata stoji na dobro vodljivom tlu ili dodiruje istovremeno neke vodljive  i uzemljene predmete (cjevovode, metalne konstrukcije i sl.), kroz njegovo tijelo može proteči električna struja i usmrtiti ga. Jednako je tako opasno, ako je oštećen dovodni kabel alata ili utikač. Također treba kod rada na većim udaljenostima od izvora električne energije (utičnice) posvetiti pozornost produžnom kabelu, da kod kretanja ljudi i vozila na dođe do njegovog oštećenja. Kod skupljanja produžnog kabela, uvijek ga treba prvo isključiti iz utičnice, a tek tada sakupljati.

Kod upotrebe ručnih mehaniziranih alata koji se u pravilu gibaju kružno, a manje pravocrtno ili kombinirano, zaposleniku prijeti opasnost od pokretnih dijelova alata. Osovina koja se giba velikom brzinom, kao i razni priključci koji se dodaju na alat, predstavljaju stalnu opasnost od zahvaćanja djelova odjeće ili tijela zaposlenika. Posebno su opasni razni priključci koji se dodaju alatima, a ne mogu se potpuno zaštititi, pa je s njima potrebno oprezno i sigurno rukovati.

Kod upotrebe ovih alata, zbog velike brzine, često dolazi do lomova dijelova materijala koji se obrađuje, pa je tijekom rada obvezna upotreba osobnih zaštitnih sredstava. Alat se može odložiti samo kad je potpuno zaustavljeno okretanje, u protivnom se može dogoditi da netko uzme taj alat i da se ozlijedi, jer se zbog velike brzine čini da alat miruje.

Opasnost od iskrenja postoji, ako se radovi s ovim alatom, obavljaju u blizini zapaljivih tekućina ili plinova. Naime, brojni ručni mehanizirani alat na pogon električnom energijom, iskri na kolektoru, a i kod radova na obradi metala dolazi do iskrenja. Kada se dvoji u postojanje smjese zapaljivih tekućina ili plinova na mjestu rada, treba obavijestiti neposrednog rukovoditelja, koji je dužan provjeriti koncentraciju smjese, te poduzeti potrebne mjere za siguran rad. Tek kada neposredni rukovoditelj odobri rad u tom prostoru, može se početi radom.

Opasnosti od neispravnog odlaganja ručnog mehaniziranog alata, posebno postoji kod radova na povišenim mjestima i podestima, gdje ovakav alat može pasti i ozlijediti druge zaposlenike. Alat se ne smije odlagati dok nije potpuno zaustavljeno njegovo okretanje i izvučen njegov utikač iz utičnice, jer to može biti uzrok nenadziranog kretanja alata po površini na koju je odložen i pri tome može nekoga ozljediti.

 

ZAŠTITNE NAPRAVE NA RUČNOM MEHANIZIRANOM ALATU

S obzirom da se ručni mehanizirani alat koristi kod izvođenja svih mogućih vrsta radova, koji se obavljaju u zatvorenim i otvorenim prostorima, te pod različitim uvjetima i na različitim mjestima, zaštitne naprave ugrađene na samim alatima imaju veliku ulogu u sprječavanju nezgoda. Na pojedinim vrstama alata nije moguće postaviti zaštitne naprave (bušilica), pa je kod rada s takvim alatom potreban puni oprez.

Ručna električna brusilica je često u upotrebi, a s obzirom na stalnu opasnost koja prijeti od rada s njom, obvezno je treba upotrebljavati sa štitnikom. Štitnik mora biti dovoljne mehaničke čvrstoće da može spriječiti ispadanje dijelova brusnog kola u slučaju loma. Otvor štitnika ne smije prelaziti 180 0, a mora prekrivati , osim brusnog kola i kraja vretena, maticu i prirubnicu. U pravilu, štitnik mora prekrivati najmanje 1/2 brusnog kola, a ako se upotrebljavaju različite velićine brusnih kola, za svaku velićinu treba upotrijebiti odgovarajući štitnik. Štitnik mora biti tako izveden da je omogućeno lako i brzo skidanje, zbog izmjene brusnog kola.

Ako se u okviru tehnološkog postupka rad ne može obaviti štitnikom, tada se na brusno kolo moraju postaviti posebne zaštitne prirubnice. Promjer ovih zaštitnih prirubnica, vanjske i unutarnje, mora iznositi najmanje ˝  promjera brusnog kola.

Prijenosne električne kružne pile, za obradu drva, mogu biti izvedene s vlastitim elektromotorom ili mogu biti takve izvedbe da je na njih potrebno priključiti bušilicu. U jednom i drugom slučaju, list pile mora biti potpuno zaštićen. Dopušta se da otvor na oklopu  pile bude maksimalno 100. Veći dio oboda pile je pri tome čvrsto zaštićen oklopom, dok se donji dio koji je u zahvatu zaštićuje pomićnim oklopom. Naslon pile se jednako tako može zakretati i to radi dubine piljenja ili mijenjanja kuta zahvata pile. Smjer vrtnje mora biti jasno označen na oklopu ili listu pile.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Listopda 05, 2024

    24. Konferencija zaštite na radu

    Znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“ i ZIRS učilište organiziraju 24. Konferenciju zaštite na radu koja će se održati 17.10.2024. godine s početkom u 10:00 sati u prostorijama ZIRS-a, na adresi ulica grada Vukovara 68, Zagreb. Ovo je izvrsna prilika za poslodavce, stručnjake, osobe zadužene za zaštitu na radu, kao i sve zainteresirane, da prošire svoja znanja i dobiju korisne savjete o tome kako učinkovito regulirati pitanja zaštite na radu u okviru svojih organizacija. Sudionici će imati priliku čuti konkretna rješenja i preporuke koje mogu odmah primijeniti u svojoj radnoj sredini, s ciljem poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika. Sudionici će naučiti kako implementirati specifične sigurnosne mjere koje nadilaze…
    Nastavite čitati
  • Listopda 02, 2024

    Edukacije: Zaštita na radu, zaštita od požara, zaštita okoliša

    U organizaciji Zitel-a održati će se tri edukacije: - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite od požara – 8.-9.10.2024. godine - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite na radu – 11.-12.10.2024. godine - Gospodarenje otpadom – zakonske obveze i propisi – 22.-23.10.2024. godine Sve edukacije će se održavati online putem platforme Teams.
    Nastavite čitati
  • Rujan 26, 2024

    Konferencija: Sigurnost 24 - Sigurnost u eri umjetne inteligencije

    Veleučilište studija sigurnosti organizira konferenciju pod nazivom „Sigurnost 24 – sigurnost u eri umjetne inteligencije“. Konferencija će se održati 01.10.2024. godine s početkom u 08:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Konferencija ima za cilj poticanje razmjene praktičnih iskustava i primjera najbolje prakse u različitim područjima sigurnosti. Istaknuti stručnjaci iz akademskih krugova i industrije, uključujući predstavnike vodećih kompanija, razgovarat će o ključnim temama poput međunarodne sigurnosti, nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske, poslovne i kibernetičke sigurnosti te sigurnosti povezane s umjetnom inteligencijom (AI). Poseban fokus bit će stavljen na izazove i mogućnosti primjene AI u sigurnosnim sustavima, uz naglasak na etičke aspekte i regulaciju ovih tehnologija.
    Nastavite čitati
  • Rujan 18, 2024

    Međunarodni seminar/webinar: Nadzor zaštite

    MEĐUNARODNI SEMINAR/WEBINAR: NADZOR ZAŠTITE Europsko društvo inženjera sigurnosti (ESSE) organizira program kontinuiranog stručnog usavršavanja u području zaštite na radu. U sklopu programa, održat će se seminar/webinar pod nazivom „Nadzor zaštite“. Seminar će se održati 18. listopada 2024. godine s početkom u 10:00 sati, u Beogradu, Srbija. Prijavu za izlaganje prezentacije potrebno je dostaviti do 30.09.2024. godine na e-mail adresu [email protected]. Prezentacija može imati najviše 15 slajdova i ne smije trajati duže od 15 minuta. Završnu verziju prezentacije potrebno je poslati najkasnije do 14.10.2024. godine.
    Nastavite čitati
  • Rujan 17, 2024

    Seminar: Provedba zaštite na radu i zaštite od požara - Obveze za poslodavce i radnike

    Seminar.hr organizira seminar pod nazivom: „Provedba zaštite na radu i zaštite od požara – obveze za poslodavce i radnike“. Seminar će se održavati 17. i 18. listopada u Hotelu Palace Bellevue Opatija, koji se nalazi na adresi ulica Maršala Tita 144-148, Opatija. Poslodavac ima zakonsku obvezu osigurati zaštitu svojih radnika od potencijalnih rizika po sigurnost i zdravlje na radnom mjestu. Kvalitetne mjere zaštite zdravlja i sigurnosti na radu ključne su za svakog poslodavca, bez obzira na broj zaposlenika, prirodu radnih procesa ili djelatnost kojom se bavi. Najvažniji izazov za poslodavce odnosi se na njihove zakonske obveze,…
    Nastavite čitati