Opasnosti od mehaničkih gibanja

Dijelovi strojeva koji se gibaju, kao i njihovi mehanizmi za prijenos gibanja ovisno o vrsti i namjeni prestavljaju opasnost za zaposlenika koji njima rukuje, odnosno koji ih koristi. U pravilu se dijelovi strojeva i njihovi mehanizmi gibaju kružno ili pravocrtno. Zupčanici, remeni, kovački čekić, kružne pile, brusilice, valjci za savijanje lima, mehaničke škare za lim samo su neki strojevi i uređaji ili njihovi dijelovi, čije gibanje predstavlja opasnost i od kojih se treba zaštititi. Kod odlučivanja o zaštitnim mjerama koje treba poduzeti na pojedinim strojevima ili njihovim dijelovima, potrebno je prepoznati opasnosti. 

Kod većine strojeva u radu, gibanje njihovih dijelova je kružno.Tokarski stroj, stolna bušilica, glodalica, razne vrste oštrilica, kompresor i slični strojevi i uređaji imaju rotirajuće dijelove, kao što su osovine, spojke, zupčanici, remenice i slično, koji predstavljaju stalnu opasnost za zaposlenika. Opasnosti od ovakvih dijelova povećava se sukladno brzini njihova okretanja-rotacije. Ove se opasnosti smanjuju postavljanjem odgovarajućih zaštita na strojevima, odnosno na dijelovima strojeva koji se kružno gibaju.

Svaka osovina ili slični rotirajući dio stroja, može u trenutku neopreza, zahvatiti dio radne odjeće ili prste zaposlenika i izazvati ozljedu, pa čak i smrt.

Osovine u okomitom položaju, zaštićuju se na visini od 1,5 m iznad poda, a osovine u vodoravnom položaju na visini do 2 m. Zaštite se izvode žičanim mrežama ili limovima. Kada se osovna nalazi ispod radnog stola, tada se žičana ograda zavjesi za stol, a ako se nalazi iznad 2 m, ograda se zavjesi na strop.

Dijelove osovina i ostalih elemenata za prijenos gibanja, koji izlaze iz osnovnih gabarita strojeva, treba dobro zaštititi. Razne vrste spojki, jako su opasni dijelovi koji mogu biti uzrokom nastajanja ozljeda.

Krajevi osovina, koje zovemo rukavci, često su izvan osnovnih gabarita, pa se, prema propisu, oni krajevi osovina koji su dulji od ¼  promjera osovine, a nalaze se na visini manjoj od 2 m od poda, trebaju biti zaštićeni. Ove osovine, koje nisu dulje od ¼  promjera, ne trebaju zaštitu, ali moraju krajevi biti zaobljeni i glatki. Primjere dijelova osovine-rukavca koji su dulji, možemo naći na alatnim strojevima, kao i na raznim pogonskim strojevima starije proizvodnje .

Postoje strojevi i uređaji koje je nemoguće potpuno zaštititi, pa se provodi samo djelomična zaštita, kao primjerice kod vitla, gdje se mora zaštititi zahvatni dio kod kojega može doći do uklještenja. Ova, premda djelomična zaštita dovoljna je, jer opasnost prijeti samo na njihovom ulaznom djelu.

Kod radnog postupka odnosno kod rada stroja, bilo da se giba kružno ili pravocrtno, postoje opasnosti u samom postupku. Kod obrade metala skidanjem strugotina, kod klatne pile za metal, kod škara za rezanje lima, kod raznih uređaja za savijanje lima postoje opasnosti od ozljeda, uklještenja ili odsijecanja dijelova tijela. Radi toga se osim zaštite gibajućih djelova strojeva, moraju poduzimati i mjere zaštite od opasnosti koje proizlaze iz radnog postupka. U ovom slućaju načešće koristimo osobna zaštitna sredstva.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 30, 2024

    Priznanje Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike

    Dragi partneri i klijenti,   S velikim zadovoljstvom i ponosom obavještavamo vas da smo, u sklopu obilježavanja Nacionalnog dana zaštite na radu, od Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike primili priznanje za unapređenje sustava zaštite na radu, a vaše neprestano povjerenje i suradnja ključni su elementi našeg uspjeha. Tijekom proteklih 15 godina, naša misija bila je osigurati da radna okruženja za sve naše klijente budu što sigurnija. Svaki projekt na kojem smo radili pružio nam je priliku ne samo da obavljamo poslove zaštite na radu, već i da učimo i rastemo zajedno s…
    Nastavite čitati
  • Travanj 30, 2024

    Međunarodni stručno-znanstveni skup - Zaštita na radu i zaštita zdravlja

    Veleučilište u Karlovcu organizira 9. međunarodni stručno-znanstveni skup „Zaštita na radu i zaštita zdravlja”, koji će se održavati od 18. do 21. rujna 2024. godine u Resortu Borik, Zadar. Na ovom stručno-znanstvenom skupu susreću se stručnjaci i znanstvenici iz različitih područja, s fokusom na razmjenu znanja i iskustava o zaštiti na radu, zaštiti zdravlja i zaštiti okoliša. Veleučilište u Karlovcu poziva vas da svojim znanjem i iskustvom obogatite ovaj skup te se pridružite aktivnostima putem pisanih radova. Rok za slanje sažetaka produžen je do 4. svibnja 2024., dok je rok za dostavu cjelovitih radova 24. svibnja 2024.
    Nastavite čitati
  • Travanj 29, 2024

    Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu 2024.

    Na inicijativu  Međunarodne organizacije rada (ILO) , od 2003. godine Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu obilježava se svake godine 28. travnja kako bi se globalno promicala prevencija nesreća na radu i profesionalnih bolesti.Cilj je senzibilizacija i usmjeravanje međunarodne  i nacionalne  pozornosti na veličinu i značaj  problema.Promicanje i stvaranje kulture sigurnosti i zdravlja  na radu treba pomoći u smanjenju broja smrtnih slučajeva i ozljeda povezanih s radom. ILO ima za cilj podići globalnu svijest o veličini i posljedicama nesreća, ozljeda i bolesti povezanih s radom, stavljajući zdravlje i sigurnost radnika na vrh međunarodnih agendi i podržavajući djelovanje na svim razinama. Od svog osnutka, ILO je usvojio više od 40 međunarodnih standarda rada koji se…
    Nastavite čitati
  • Travanj 25, 2024

    Seminar: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizira seminar pod nazivom: „Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba“. Seminar će se održati 26.04.2024. godine na adresi Dvorana 10 CineStara Zagreb, Branimir Mingle mall, Ulica kneza Branimira 29, 10000 Zagreb s početkom u 10:00 sati. SADRŽAJ/PREDAVAČI: 10:00 - 10:15 Uvod u stručni skup - Moderator: Renata Krajačić - Predstavnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Nastavite čitati
  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati