Upotrebljavamo kolačiće za poboljšanje naših usluga. Korištenjem ove stranice, pristajete na kolačiće. Informacije.
Piljevina
Na strojevima za preradu i obradu drveta, kao što su gateri, trupčare, kružne pile i drugo, razvija se pri preradi drveta odgovarajuća količina piljevine koja može biti opasna. Sitnije čestice odlijeću od stroja na sve strane, pa mogu upasti u oko i vrlo ga teško ozlijediti. Ova opasnost karakteristična je za strojeve za sekundarnu preradu drveta. Opasnost od sitnih čestica može postojati i pri čišćenju strojeva, ako se za taj posao upotrebljava komprimirani zrak. Tada čestice mogu letjeti i do10 metaraod stroja.
Zaštita od piljevine kod strojeva za preradu i obradu drveta provodi se raznim sredstvima, ovisno o vrsti strojeva i opasnosti. Zaštita očiju provodi se odsisavanjem piljevine i prašine sa mjesta nastajanja, osobnim zaštitnim sredstvima, naočalama i štitnicima za oči i lice. Odsisni uređaji postavljaju se na strojeve za sekundarnu preradu drveta za odvođenje prašine neposredno s mjesta gdje ona nastaje. Odsisni uređaj mora biti povezan s uređajem za puštanje stroja u rad, tako da se stroj ne može pustiti u pogon bez istodobnog djelovanja uređaja za odsisivanje prašine.
Najefikasniji način je primjena odsisnih uređaja, koji se ugrađuju na svakom pojedinom stroju. Uređaji se sastoje od odsisnih cijevi i ciklona s odsisnim ventilatorom (ekshaustorom). Usisni otvor cijevi je takvog oblika i veličine da se nastala piljevina u struji usisavanog zraka usmjerava prema usisnom otvoru.
Spojevi usisne cijevi s ciklonom moraju dobro brtviti. Naročito treba paziti, kod gibljivih cijevi, da se svako oštećenje ili slabi spoj na vrijeme uoči i popravi, jer će u protivnom ventilator kroz oštećenja i procjepe usisavati čisti zrak, a pri tome smanjit će se efekt usisavanja piljevine na mjestu radnog postupka. O svakom oštećenju odsisnih uređaja i njihovih dijelova odmah obavijestite neposrednog rukovoditelja ili službu održavanja.