Upotrebljavamo kolačiće za poboljšanje naših usluga. Korištenjem ove stranice, pristajete na kolačiće. Informacije.
Podizanje i prenošenje tereta
Ručno podizanje, prenošenje i odlaganje različitih predmeta pri radu u ugostiteljstvu i hotelijerstvu kao što su sanduci, vreće i slično, uglavnom obavijaju sami radnici koji za taj posao nisu posebno uvježbani. Zbog toga se radnici brzo umaraju, njihov radni učinak pada, a povećava se mogućnost ozljeđivanja. Najčešće se događa da radnik ozlijedi kičmu, zglobove ili mišiće. Stalnom primjenom podesne metode za podizanje i prenošenje predmeta, posao se može obaviti uz manje napore i bez ozljeda.
Za sigurno podizanje i prenošenje manjih predmeta potrebno je pridržavati se slijedećih uputa:
- Procijenite odoka težinu predmeta. Ako smatrate da je predmet pretežak za vaše mogućnosti nemojte ga podizati, već zatražite pomoć. Zatim stati uz predmet i okrenuti se prema smjeru u kome se predmet planira prenijeti.
- Zauzmite siguran položaj nogu i pravilan širok stav radi ravnoteže – stopala moraju biti širom razmaknuta s jednom nogom, lagano prema naprijed radi ravnoteže. To znači da su noge postavljene u raskorak s razmakom stopala od po prilici 20 do30 cm. Isto ako postavite stopala neposredno uz podnožje predmeta. Na taj način zaštićujete leđne mišiće od preopterećenja.
- Savijte koljena i čučnite toliko nisko da predmet možete sigurno prihvatiti. Ne saginjite se, već držite kičmu ravno i što je moguće više uspravno. Ako je potrebno, koljena raširite, ili samo jedno koljeno više približite predmetu. Zatim zahvatite rukom predmet i počnite ga podizati, i to snagom nogu, jer pri tomu koristite najsnažnije grupe mišića u tijelu. Predmet držite cijelo vrijeme potpuno uz tijelo.
- Uspravite se i podignite predmet na visinu pogodnu za prenošenje, lagano, bez trzaja, snagom nožnih mišića sve dok se noge ne isprave, a leđa pri tom moraju ostati uspravna. Pri promijeni smjera kretanja budite pažljivi, ne okrečite gornji dio tijela. Smjer kretanja mijenjajte isključivo promjenom položaja nogu.
- Prenesite predmet (po potrebi napraviti stanku).
- Odložite predmet. Kod odlaganja predmeta najprije stavite na stol samo dio predmeta, a onda ga do kraja gurnite rukama ili, ako je potrebno, tijelom. Ako predmet kojega ste nosili u visini pojasa želite spustiti na pod, postupite slično kao i kod podizanja. Uz što je moguće više uspravnu kičmu i s predmetom priljubljenim uz tijelo, savijte koljena i spuštajte predmet mišićima ruku i nogu.
Kod dizanja vreće s platforme ili rampe
- pristupite vreći okrenuti leđima
- uhvatite vreću za čvor obim rukama, zabacite je na leđa tako da zadržite ravnotežu
- kod prenošenja vreće nagnite se malo naprijed.
Kod podizanja vreće sa zemlje i prenošenja na ramenu
- pristupite vreći, razmakni
- lijevom rukom uhvatite čvor vreće, a desnu ruku podvucite ispod vreće
- zabacite vreću na rame, što bliže šiji istovremeno se uspravljajući
- tijelo nagnite malo naprijed
- desnom, ili obim rukama, držite čvor vreće; vreću lagano nagnite prema natrag, zadržavajući pri tom ravnotežu.
Pri odlaganju vreće na rampu ili platformu leđima se približite rampi ili platformi i pustite da vreća slobodno klizne dolje na rampu - platformu.
Kod odlaganja vreće na tlo odmaknite desnu nogu, nagnite tijelo naprijed, lijevom rukom povucite vreću, koja klizi po zgrčenoj desnoj ruci, ili se pak sagnite i istovremeno jednim zamahom stavite vreću na tlo.
Za transport težih sanduka, vreća ili bačava koristite ručna kolica ili rudle.
Upotrijebite uvijek onu vrst kolica, koja je namijenjena teretu što ga upravo transportirate.
Uspravni pomični prozori, koji obično služe kao šalteri za izdavanje hrane i pića, trebaju imati osigurač koji će učvrstiti prozor u podignutom položaju protivnom slučaju često se događa da prozor iznenada padne na ruke osoblja.