Požar

U ugostiteljskim i hotelskim objektima do požara može doći zbog neodgovarajućeg korištenja goriva ili plina pri spremanju hrane, a veoma je čest uzrok požara je i kvar na električnim instalacijama. U hotelima često izbija požar i zbog nepažnje gostiju, pušenja u krevetu, bacanja opušaka u košaru za smeće itd. Ako se prostorije u hotelima zagrijavaju pećima na kruta ili tekuća goriva, opasnost se pojavljuje i pri korištenju tih uređaja.

Pri rukovanju plinskim uređajima postoji opasnost od požara i eksplozije, do koje može doći uslijed kvara na plinskim instalacijama i plinskim uređajima. Do toga obično dolazi kada plin nekontrolirano izlazi iz uređaja ili instalacija u slabo provjetravane prostorije. Prostorija će se tada napuniti plinom koji sa zrakom stvara eksplozivnu smjesu. Upaljena šibica, upaljač ili iskra električnog prekidača uzrokovat će paljenje eksplozivne smjese, a to će uzrokovati naglo izgaranje plina, što nazivamo eksplozijom.

Da se spriječi nekontrolirano izlaženje plina iz uređaja i instalacija, uređaji moraju biti potpuno ispravni, a instalacija izvedena prema propisima. Naročito je važno redovito održavanje u ispravnom stanju, s povremenom kontrolom nepropusnosti svih spojnih mjesta. Kontrola nepropusnosti spojnih mjesta može se obavljati samo sapunicom (premazivanjem spojnih mjesta), a nikako plamenom, kao što je to ponegdje uobičajeno. Također je neobično važno da svaki uređaj, odnosno trošilo ima na instalaciji postavljen odgovarajući sigurnosni ventil (s bimetalnim osiguračem), koji automatski prekida dovod plina ako se plamen na bilo kojem plameniku ugasi. Međutim, bez obzira na kvalitetno izvedene instalacije i izgradnju modernih i sigurnih uređaja nezgode su ipak moguće, ako osoblje nepravilno njima rukuje. Zato je potrebno da svi poslužioci budu upoznati s opasnostima i da poštuju određena pravila sigurnog rukovanja plinskim uređajima, kako bi se mogućnost nastajanja nezgoda svela na najmanju moguću mjeru.

Evo nekoliko takvih pravila:

- Kada želite upaliti plamenik najprije upalite šibicu, odnosno upaljač, pa tek nakon toga otvorite plin. Ne saginjite se iznad plamenika pri paljenju.

- Prije nego ponovno želite upaliti plamenik, u slučaju da se plamen prije toga ugasio ili ga prethodno niste uspjeli upaliti, dobro provjerite pećnice i ložišta.

- Povremeno provjerite boju plamena; ako je sagorijevanje dobro, plamen je plavičast i bez čađi.

- Ako su plamičci nejednake visine na plameniku, treba ga očistiti jer je djelomično začepljen.

- Nakon završetka rada još jednom se uvjerite da su slavine zatvorene.

- Posumnjate li da nešto nije u redu, ili primijetite neke neuobičajene pojave u radu uređaja, ne čekajte ni trenutka. Zatvorite plin i zahtijevajte provjeru ispravnosti uređaja.

- Ako plinske uređaje duže vremena nećete koristiti, tada osim slavina na uređajima zatvorite i glavnu slavinu na plinskoj instalaciji.

Ukoliko se koriste boce sa ukapljenim plinovima (butan - propan) potrebno je paziti na udaljenost boce od trošila, kako ne bi došlo do zagrijavanja boce i pri tom do nenormalnog povećanja tlaka, koje najvećim dijelom završava rasprsnućem boce.

Udaljenost boce od trošila treba da iznosi najmanje 0,5 -1,5 metara. Minimalna udaljenost od 0,5 metaradozvoljena je samo u slučajevima, ako se između boce i trošila nalazi neka pregrada, u protivnom slučaju boca mora biti udaljena od trošila najmanje 1,5 metar. Pri svakoj promjeni boce potrebno je ispitati nepropusnost priključka na bocu, i to premazivanjem spojnog mjesta sapunicom.

U slučaju požara, koji obično nastaje na ventilu boce, ventil odmah zatvorite, a bocu hladite vodom. Ako se plamen ne ugasi, pokušajte ga ugasiti prekrivanjem (dekom) te aparatima za početno gašenje požara, i to aparatom CO2 ili S. Boce nikada ne postavljajte na stubišta ili na pomoćne izlaze.


Ugroženu osobu u takvim slučajevima treba:

- izvesti na čisti zrak,

- ako ne diše, primijeniti umjetno disanje i

- eventualno, pozvati liječnika.

 

Kod peći i štednjaka na tekuće gorivo uglavnom postoje opasnosti od požara uslijed nepravilnog rukovanja uređajem ili gorivom, te lošeg održavanja. Zato je potrebno, da se peći redovito održavaju, te da se osoblje pridržava uputa za rukovanje. Spremnici, koje koristite za svakodnevnu upotrebu, moraju biti od nezapaljivog materijala, a zapremine do najviše 25 litara. Zahtijevajte da takvi spremnici imaju lijevak za sigurnije i lakše ulijevanje gori­va u peć. Gorivo u peć ulijevajte samo onda kad je peć potpuno hladna. Ako pri ulijevanju gorivo prolijete po peći, odmah ga očistite, a poklopac rezervoara nakon ulijevanja dobro zatvorite.

Prije nego što peć potpali­te provjerite da u ložištu nema previše goriva. Ako se plamen ugasi, ponovno paljenje obavite tek nakon što se peć ohladila. Kod korištenja peći na kruta goriva treba naročito paziti da se ne usisava pepeo sa žarom. Sličnu opasnost predstavlja i usisava­nje neugašenih opušaka.

U slučaju izbijanja požara svaka intervencija treba biti brza i efikasna. Zbog toga se u radnim prostorijama moraju nalaziti aparati za početno gašenje požara, a radnici moraju znati njima rukovati. Pristup uređajima za gašenje, vatrogasnim aparatima, požarnim hidrantima i slično, mora biti uvijek slobodan.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 25, 2024

    Seminar: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizira seminar pod nazivom: „Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba“. Seminar će se održati 26.04.2024. godine na adresi Dvorana 10 CineStara Zagreb, Branimir Mingle mall, Ulica kneza Branimira 29, 10000 Zagreb s početkom u 10:00 sati. SADRŽAJ/PREDAVAČI: 10:00 - 10:15 Uvod u stručni skup - Moderator: Renata Krajačić - Predstavnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Nastavite čitati
  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati
  • Travanj 11, 2024

    Seminar: Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevecije - Praktični vodič za stručnjake kako preventirati psihosocijalne rizike

    Smart Biz organizira seminar pod nazivom: „Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevencije – praktični vodič za stručnjake kako prevenirati psihosocijalne rizike“. Seminar će se održati 09. svibnja 2024. godine s početkom u 09:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Seminar će pokriti sljedeće ključne teme: Razumijevanje psihosocijalnih rizika i stresa vezanog uz posao: Sudionici će naučiti prepoznavati različite psihosocijalne faktore koji doprinose stresu, sindromu izgaranja i mentalno-zdravstvenim izazovima na poslu. Osim toga, stjecat će uvide u kompleksnu psihološku, socijalnu i organizacijsku dinamiku koja ima utjecaj na dobrobit i produktivnost zaposlenih.
    Nastavite čitati
  • Travanj 09, 2024

    Video: Ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu

    U ovom edukativnom videu govorimo o ovlaštenicima poslodavca. Ovlaštenik poslodavca zaštite na radu je ključna figura u osiguravanju sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Njegova uloga obuhvaća implementaciju i nadgledanje sigurnosnih mjera, vođenje evidencija, osiguravanje pridržavanja propisa te obuku zaposlenika o sigurnosnim procedurama. Kroz edukativni video će te naučiti koje su uloge i odgovornosti ovlaštenika poslodavca. Ovaj video je nezaobilazan za sve koji su uključeni u upravljanje i provođenje zaštite na radu, od ovlaštenika do poslodavaca i zaposlenika. Video o ovlašteniku poslodavca za zaštitu na radu možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati
  • Travanj 04, 2024

    Seminar: Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.“. Seminar će se održati 24. travnja 2024. godine u 10:00 sati u hotelu „Diplomat“ Zagreb koji se nalazi na adresi Horvatova ulica 35B, 10000 Zagreb. Privremena gradilišta često su mjesta visokog rizika za ozljede, uključujući smrtne slučajeve, zbog neprimjene propisanih mjera zaštite na radu. Da bi se smanjio broj nesreća, donesen je Pravilnik o zaštiti na radu na privremenim gradilištima. Ovo usavršavanje pokriva tko mora primjenjivati Pravilnik i kako to učiniti, uključujući primjenu na različite vrste radova (npr. dogradnje, održavanje, rekonstrukcije). Objašnjavati će se kada je potrebno imenovati koordinatora za zaštitu na radu (ZNR) i izraditi plan izvođenja radova (PIR), kao i postupanje u specifičnim situacijama poput…
    Nastavite čitati