Požar na motornom vozilu

U dužnost vozača ubraja se svakako i zaštita od požara na vozilu, odnosno njegovo gašenje ako bukne požar. Pritom se kod tog posla trebaju poznavati određene metode i tehnike, jer u slučaju potrebe treba odmah djelovati.

Zbog sigurnosti i zaštite od požara vozač mora poznavati svojstva tereta koji prevozi te mjere zaštite koje treba poduzeti u slučaju požara.

Najčešće požar bukne zbog vožnje s praznim gumama ili gumama s premalim tlakom. Ako primijetite dim na svojim gumama, nemojte odmah zaustaviti vozilo, već nastavite vožnju smanjenom brzinom dok ne nađete mjesto gdje ima dovoljno vode. Naime, voda je bolja od bilo kakvog drugog sredstva za gašenje požara na gumama. Bit će vam potrebna velika količina vode da biste gume ohladili do te mjere da se ponovno ne upale. Gumu koja se zapalila treba skinuti što je moguće prije.Požar na vozilu može nastati i zbog prekomjerne upotrebe kočnica, kao i zbog kvara na uređajima za kočenje. Zbog toga s kočnicama treba veoma pažljivo rukovati i redovito ih kontrolirati. Kada se spuštate vozilom niz dugačku nizbrdicu, najbolje je da ručicu mjenjača držite u manjem stupnju prijenosa kako biste vozilo kočili kompresijom motora, a ne kočnicama. Kočnice treba upotrebljavati samo za zaustavljanje. To će pomoći da vam kočnice vozila budu uvijek hladne.

Požar na vozilu može se pojaviti i zbog uporabe otvorenog plamena, ili pušenja u blizini, kada se vozilo puni gorivom. Ne pušite u blizini vozila kad se ono puni gorivom i spriječite druge da to čine.

Držanje manjih količina goriva u kabini može, također, izazvati požar na vozilu. Ne držite nikada ni najmanju količinu goriva u kabini svojeg vozila. Masne krpe i pamučnjak vrlo često se zapale same od sebe, jer imaju svojstvo takozvanog samozapaljenja. Zbog toga ih se ni pod kakvim uvjetima ne smije držati nigdje u vozilu. Ne držite masne krpe ili pamučnjak u vozilu, jer se mogu zapaliti sami od sebe.

Električna instalacija na vozilu često je uzrok požara. Veoma je važno isključiti električnu struju na vozilu čim se primijeti dim ili miris paljenja. Ako primijetite dim na električnoj instalaciji ili prekomjerno zagrijavanje pojedinih njezinih di­jelova, odmah isključite akubateriju i pokušajte popraviti kvar. Pazite, električna instalacija bila je već uzrokom mnogih požara na vozilima. Vodite računa da instalacije budu uvijek u besprijekornom stanju.

Propuštanje goriva ili ulja za podmazivanje može, također, vrlo lako uzrokovati požar na vozilu. Zbog toga treba voditi računa da instalacija goriva ne propušta. Ako, pak, to nastane, kvar odmah popravite. Ne dopustite propuštanje goriva ili ulja za podmazivanje na svojem vozilu. Popravite kvar sami, ili zahtijevajte popravak u radionici.

Uzrok požara na vozilu vrlo često su neispravni uređaji za grijanje na tekuće gorivo. Zato treba voditi računa o ispravnosti svih uređaja, jer su samo ispravni uređaji sigurni od požara. Ako primijetite da uređaj za zagrijavanje ne radi kako treba, da propušta gorivo, da se teško pali i slično, ne koristite uređaj dok se ne popravi.

Ako se unatoč poduzetim mjerama požar ipak pojavi na vozilu, treba vrlo brzo djelovati - pokušati da se ugasi požar. Zbog toga na vozilu mora postojati aparat za gašenje požara, kojim vozač mora znati rukovati. Nakon upotrebe aparat treba što je moguće prije ponovno napuniti, odnosno zamijeniti novim. Ako bukne požar na vozilu, odmah upotrijebite aparat za gašenje požara i započnite s gašenjem. Udaljite sve osobe iz vozila, kako se ne bi ozlijedile. Zamolite i druge vozače da vam pomognu pri gašenju svojim aparatima, kao što biste i vi to učinili drugima. Upamtite, gašenjem morate započeti odmah, čim zamijetite požar. Kasnije, kada se požar proširi, može biti prekasno. Nakon upotrebe aparat što prije zamijenite novim, ili ga dajte na punjenje.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 25, 2024

    Seminar: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizira seminar pod nazivom: „Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba“. Seminar će se održati 26.04.2024. godine na adresi Dvorana 10 CineStara Zagreb, Branimir Mingle mall, Ulica kneza Branimira 29, 10000 Zagreb s početkom u 10:00 sati. SADRŽAJ/PREDAVAČI: 10:00 - 10:15 Uvod u stručni skup - Moderator: Renata Krajačić - Predstavnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Nastavite čitati
  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati
  • Travanj 11, 2024

    Seminar: Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevecije - Praktični vodič za stručnjake kako preventirati psihosocijalne rizike

    Smart Biz organizira seminar pod nazivom: „Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevencije – praktični vodič za stručnjake kako prevenirati psihosocijalne rizike“. Seminar će se održati 09. svibnja 2024. godine s početkom u 09:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Seminar će pokriti sljedeće ključne teme: Razumijevanje psihosocijalnih rizika i stresa vezanog uz posao: Sudionici će naučiti prepoznavati različite psihosocijalne faktore koji doprinose stresu, sindromu izgaranja i mentalno-zdravstvenim izazovima na poslu. Osim toga, stjecat će uvide u kompleksnu psihološku, socijalnu i organizacijsku dinamiku koja ima utjecaj na dobrobit i produktivnost zaposlenih.
    Nastavite čitati
  • Travanj 09, 2024

    Video: Ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu

    U ovom edukativnom videu govorimo o ovlaštenicima poslodavca. Ovlaštenik poslodavca zaštite na radu je ključna figura u osiguravanju sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Njegova uloga obuhvaća implementaciju i nadgledanje sigurnosnih mjera, vođenje evidencija, osiguravanje pridržavanja propisa te obuku zaposlenika o sigurnosnim procedurama. Kroz edukativni video će te naučiti koje su uloge i odgovornosti ovlaštenika poslodavca. Ovaj video je nezaobilazan za sve koji su uključeni u upravljanje i provođenje zaštite na radu, od ovlaštenika do poslodavaca i zaposlenika. Video o ovlašteniku poslodavca za zaštitu na radu možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati
  • Travanj 04, 2024

    Seminar: Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.“. Seminar će se održati 24. travnja 2024. godine u 10:00 sati u hotelu „Diplomat“ Zagreb koji se nalazi na adresi Horvatova ulica 35B, 10000 Zagreb. Privremena gradilišta često su mjesta visokog rizika za ozljede, uključujući smrtne slučajeve, zbog neprimjene propisanih mjera zaštite na radu. Da bi se smanjio broj nesreća, donesen je Pravilnik o zaštiti na radu na privremenim gradilištima. Ovo usavršavanje pokriva tko mora primjenjivati Pravilnik i kako to učiniti, uključujući primjenu na različite vrste radova (npr. dogradnje, održavanje, rekonstrukcije). Objašnjavati će se kada je potrebno imenovati koordinatora za zaštitu na radu (ZNR) i izraditi plan izvođenja radova (PIR), kao i postupanje u specifičnim situacijama poput…
    Nastavite čitati