Radovi u skučenom prostoru

Skučenim prostorima smatraju se kotlovi i druge zatvore­ne posude ili uređaji, prostori u brodovima i slično, kod kojih postoji opasnost od plinova, para i dimova. Isto tako, skučenim prostorima smatraju se male prostorije u zgradama, kao što su reviziona okna, podrumi itd. Radovi u skučenim uvjetima pojavljuju se kada je ograničena sloboda kretanja radnika.

 

Pri radu u skučenom prostoru postoji stalna opasnost od oštećenja zdravlja i javlja se, uglavnom, ili zbog nedostat­ka kisika, ili zbog njegove prevelike količine u zraku. U skučenim uvjetima postoji povećana opasnost od električne struje zbog stalnog dodira s površinama kovina. Zaštita od ovih opasnosti provodi se postavljanjem uređaja za odsisavanje zagađenog zraka uz istovremeno dovođenje svježeg zraka u prostor gdje se obavljaju radovi. U izuzetnim slučajevima može se za rad u skučenom prostoru koristiti cijevna maska s dovodom svježeg zraka iz vanjskog prostora. Upotreba plinske maske s filterom nije dozvoljena.

 

Čelične boce s kisikom i zapaljivim plinovima, razvijači acetilena kao i uređaji za elektrolučno zavarivanje, kao što su transformatori, generatori ili ispravljači te trans­formatori za rasvjetu, moraju pri radu uvijek stajati izvan skučenih prostora. Plamenik i gumene cijevi za dovod plinova moraju se držati u skučenim prostorima samo toliko koliko je neophodno za obavljanje posla. Za vrijeme dnevnog odmora i drugih, pa makar i sasvim kratkih prekida rada, mora ih se udaljiti iz tog prostora.

 

Napon praznog hoda kod uređaja za elektrolučno zavarivanje određen je i ne smije iznositi za istosmjernu struju više od 75 Volti, a za izmjeničnu više od 42 Volta. Kako je napon praznog hoda kod većine agregata i ispravljača ispod navedene granice, to znači da se oni mogu koristiti za rad u skučenim prostorima. Međutim, napon praznog hoda većine transformatora iznosi oko 70 Volti, što je daleko više od dozvoljenog. Zbog toga se za rad u skučenim prostorima smiju koristiti samo oni transformatori koji imaju posebnu oznaku o naponu praznog hoda od 42 Volta. Takvi transformatori imaju ugrađen posebni automatski uređaj koji povisuje napon na 70 Volti čim elektroda dotakne komad. Odmah nakon zavarivanja napon se opet vraća na 42 Volti. Ispravljači također moraju imati posebnu oznaku za rad u skučenim prostorima.

 

Osim ovih mjera, kod elektrolučnog zavarivanja u skučenim prostorima radnici moraju koristiti izolacijske ob­loge za izoliranje tijela od tla, zidova, metalnih dijelova itd. Sav pribor koji se koristi kod zavarivanja, kao što su kablovi, držači elektroda, spojnice za kablove i drugo, moraju imati besprijekornu izolaciju. Popravljeni kablovi ne smiju se upotrebljavati, a spojevi moraju biti izvedeni izoliranim spojnicama. Radno odijelo i kapa zavarivača moraju biti izrađeni od kože, na nogama radnik treba no­siti cipele s gumenim đonom, a na rukama kožne rukavi­ce s pet prstiju i dugim rukavcima.

 

Kod radova u kotlovima, cisternama, revizionim oknima ili sličnim prostorima potrebno je da na otvor takve posude ili prostora bude postavljen drugi radnik koji će stalno pratiti rad zavarivača i, u slučaju opasnosti, pružiti mu pomoć. Zavarivač mora pri tom nositi zaštitni pojas za kojega je vezano uže čiji kraj stalno drži radnik koji se nalazi na otvoru. U slučaju opasnosti radnik će zavarivača hitno pomoću užeta izvući na slobodan prostor.

 

- Ne započinjite rad u skučenom prostoru ako nije osi­gurana dobra ventilacija tog prostora. U izuzetnim prilikama možete koristiti cijevnu masku s dovodom svježeg zraka, ali nikako plinsku  masku s filterom.

- Kod plinskog zavarivanja u skučenom prostoru vodite računa o ispravnosti pribora. Plamenik, gumene cijevi, ventili i spojevi ne smiju propuštati plinove. Čelične boce, niti pribor, nikada ne držite u skučenom prostoru duže nego što je neophodno potrebno. Uređaji i pribor za elektrolučno zavarivanje u skučenom prostoru moraju biti u odgovarajućoj izvedbi zbog opasnog napona praznog hoda. Zbog toga pazite na oznake koje moraju imati takvi uređaji. Sav pribor mora biti potpuno izoliran i neoštećen. To se naročito odnosi na držač elektro­da i kablove. Osobna zaštitna sredstva koja koristite u skučenom prostoru moraju biti ispravna, cijela i suha.

 

- Prije svakog ulaska u ko­tao, cisternu i sličan pro­stor, zatražite da vas nadzi­re drugi radnik koji će se nalaziti na otvoru i držati uže vezano za vaš po­jas. To uže nemojte nikada koristiti za dodavanje materijala.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Siječanj 15, 2025

    Stručni skup: Zaštita zdravlja i sigurnost na radu

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja i sigurnost na radu“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine u 10.00 sati u velikoj dvorani Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, Zagreb. Stručni skup posvećen unapređenju znanja i razmjeni iskustava u području zaštite na radu, s posebnim naglaskom na jačanje primjene zakonskih i tehničkih mjera. Cilj ovog događanja je informirati sudionike o najnovijim promjenama, standardima i praksama koje doprinose sigurnijem i zdravijem radnom okruženju. Teme skupa uključuju: Jačanje provedbi mjera zaštite na radu - Marina Borić,…
    Nastavite čitati
  • Siječanj 13, 2025

    Razvoj stručnih i osobnih vještina u Preventi - Nova godina, novi izazovi

    U Preventi čvrsto vjerujemo da je kontinuirano učenje temeljni preduvjet za postizanje uspjeha, kako u profesionalnom tako i u osobnom razvoju. Svjesni važnosti ulaganja u znanje, svake godine tradicionalno započinjemo s nizom internih edukacija namijenjenih našim zaposlenicima. Cilj ovih edukacija nije samo osnaživanje stručnih kompetencija, uključujući područje zaštite na radu, već i razvijanje soft vještina koje su ključne za uspješno funkcioniranje u svakodnevnom poslovnom okruženju. Naš pristup razvoju zaposlenika temelji se na uvjerenju da uspjeh ne ovisi samo o tehničkoj stručnosti, već i o sposobnosti razumijevanja i upravljanja međuljudskim odnosima. Stoga značajan dio naših edukacijskih aktivnosti posvećujemo razvoju emocionalne inteligencije, unapređenju komunikacijskih vještina, te jačanju mentalne otpornosti.
    Nastavite čitati
  • Siječanj 07, 2025

    Seminar: Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotel "Diplomat" koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb i ONLINE (Teams). Znate li da loša ergonomija i izloženost buci imaju ozbiljne posljedice? Neprilagođena radna mjesta glavni su uzrok mišićno-koštanih poremećaja i smanjenja radne učinkovitosti. Prekomjerna buka može uzrokovati trajna oštećenja sluha, smanjiti koncentraciju, izazvati stres i negativno utjecati na mentalno zdravlje. Posljedice se odražavaju na radnicima i poslodavcima, uključujući češća bolovanja, veći broj ozljeda i znatne financijske gubitke za organizacije.
    Nastavite čitati
  • December 17, 2024

    Video: Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom „Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara“ u kojem ćemo Vas detaljno upoznati s ključnim koracima pružanja prve pomoći u slučaju srčanog udara, kao i s pravilnom upotrebom automatskog vanjskog defibrilatora (AVD). Osim toga, naglasak stavljamo i na važnost zaštite na radu, gdje je poznavanje ovih vještina od presudne važnosti za sigurnost zaposlenika i brzu reakciju u hitnim situacijama. Srčani udar je hitno medicinsko stanje koje zahtijeva brzu i efikasnu reakciju, a poznavanje osnovnih postupaka može značajno povećati šanse za preživljavanje. U ovom videu, uz stručna objašnjenja dr. sc. Siniše Zovka, dr. med., direktora društva Plavi tigar d.o.o.; naučit ćete kako prepoznati simptome srčanog udara,…
    Nastavite čitati
  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati