Ručni transport

Više od trećine ozljeda uzrokovane su pri rukovanju materijalima –  podizanjem i prenašanjem tereta snagom ruku ili tijela.

Kod ručnog transporta tereta naprežu se vitalni organi čovječjeg tijela, kao što su srce, kralježnica i mišići ruku i nogu.

Veličina napora kod ručnog transporta tereta, dizanja, prenošenja i spuštanja, ovisna je osim o težini samog predmeta i o obliku, volumenu i njegovoj podesnosti za transport, kao i o duljini potrebnog transporta.

Opasnost kod ručnog transporta tereta se povećava s umorom zaposlenika, precjenjivanjem vlastitih mogućnosti i nesigurnim zahvatom tereta. Uslijed umora, otupljuju refleksi, pokreti postaju sporiji, a hod nesigurniji, pa se teret nepravilno podiže i nesigurno zahvaća, što otežava sam transport.


Evo i nekoliko praktičnih naputaka – sigurnih radnih postupaka, koje trebaju uvježbati radnici koji rukuju materijalima:


Ručno podizanje i prenašanje tereta 

Terete podizati i prenositi samo na pravilan i uvježban način. Za podizanje težih tereta koristiti odgovarajuće mehaničke naprave.

Pri manipulaciji teretom potrebno je izbjegavati pokrete vučenja, nespretna podizanja i oštre predmete.

Odjeća koju nosi radnik ne smije biti preuska i nespretna.

Prije podizanja tereta potrebno je:

- potražiti pomoć ukoliko se radi o teškom i nespretnom teretu

- poznavati težinu koja se diže – razmisliti o težini tereta

- uvjeriti se da se teret može podići bez prenaprezanja

- uvjeriti se da je teret slobodan – da se može pomaknuti

- uvjeriti se da je put kojim se teret planira prenijeti slobodan i prohodan

- zagrijati mišiće

Pri podizanju potrebno je:

- stati uz teret i okrenuti se prema smjeru u kome se teret planira pomaknuti

- zauzeti pravilan širok stav radi ravnoteže – stopala moraju biti širom razmaknuta s jednom nogom  lagano prema naprijed radi ravnoteže.

- treba čučnuti toliko nisko da se predmet može sigurno prihvatiti

- biti siguran da je teret dobro zahvačen

- ramena i leđa stalno držati uspravno

- teret sigurno zahvatiti, tako da tijekom prenošenje ne postoji opasnost da sklizne, odnosno ne stvara dodatni napor tijekom nošenja

- stegnuti trbušne mišiće

- udahnuti zrak

- teret pridići uz tijelo koliko je moguće – najtežu stranu tereta potrebno je držati uz tijelo

- dizati lagano bez trzaja snagom nožnih mišića sve dok se noge ne isprave, a leđa pri tom moraju ostati uspravna

 

Ako je put prenašanja materijala dugačak, potrebno je tijekom prenašanja napraviti stanku kako bi se promijenio zahvat.

Ukoliko je teret potrebno spustiti u točno određen položaj, prvo treba spustiti teret, a tek potom se namješta pozicija.

 

- Zaposlenici koji se profesionalno bave nošenjem tereta smiju nositi terete do 50 kg.

- Muškarci koji se profesionalno ne bave nošenjem tereta, smiju nositi terete do 25 kg.

- Žene i mladež od 15 do 18 godina, ne smiju se profesionalno baviti nošenjem tereta, a smiju nositi terete do 20 kg.


Sažetak:

- Ručni transport treba izbjegavati kad god je to moguće.

- Dopušteno je nositi terete do propisane težine i ne treba se nepotrebno izlagati mogućnosti nastajanja ozljede.

- Tereti se ne smiju podizati trzajem, jer može doći do oštećenja kralježnice.

- Radnici koji obavljaju poslove transporta obolijevaju od bruha, lumbaga i drugih oboljenja, a pravilnim podizanjem tereta to mogu izbjeći.

- Prije podizanja i prenošenja tereta treba utvrditi njegovu težinu, udaljenost na koju ga treba prenjeti kao i je li put slobodan.

- Predmet treba dobro zahvatiti cijelom duljinom prstiju, kako kod prenošenja ne bi dolazilo do klizanja i dodatnog napora.

- Ako je teret previše težak za jednog zaposlenika, treba zatražiti pomoć.

- Teret koji je velikih gabarita i zaklanja vidik trebaju nositi dva zaposlenika, bez obzira na njegovu težinu.

- Kada teret prenose dva ili više zaposlenika, samo jedan određuje kako će se predmet podići i kako će se prenositi

- Ne postoji potpuno sigurno rukovanje materijalima. Uvijek postoji opasnost od mišićno-koštanih poremećaja. Ali ukoliko podižete terete težina u granicama kako je označeno na slici rizik je sveden na najmanju moguću mjeru:



TRANSPORT KOLICIMA


Nekoliko praktičnih stvari koje treba imati na umu kada se teret gura ili vuče kolicima za transport:

Kolica moraju imati ručku za prihvat visine između struka i ramena. Kolica moraju biti u dobrom stanju i prije upotrebe potrebno ih je pregledati. Kotači moraju lako kliziti. Pri kupnji novih kolica treba obratiti pažnju da su dobre kvalitete s kotačima po mogućnosti većeg dijametra.

Sila kojom se želi pomaknuti kolica s ravne i glatke podloge obično iznosi najmanje  2 %  mase tereta. To znači da za pomicanje 400 kg tereta treba sila od 8 kg. U slučaju da uvjeti nisu idealni (mekan teren, loša kolica) potrebna je i znatno veća sila. Uvijek je potrebno preferirati guranje tereta, a ne vučenje no pritom je potrebno biti siguran u preglednost nad situacijom.

Nagib. Pri terenu na kome postoje nagibi i li rampe, uvijek je potrebno da radnik koji teret prenosi kolicima zatraži pomoć drugog radnika. Već pri guranju kolica uz nagib od 5% potrebna je i 4 puta veća sila nego za pomicanje po ravnom terenu.

Brzina kojom se guraju kolica ne smije biti veća od brzine hoda. To sprečava preuranjen zamor.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati
  • Studeni 27, 2024

    Obavijest o suradnji: Preventa d.o.o. i Veleučilište studija sigurnosti

    S ponosom objavljujemo da je 16. listopada 2024. potpisan Sporazum o suradnji između Prevente d.o.o., tvrtke specijalizirane za provođenje zaštite na radu i za ispitivanje kemijskih čimbenika radnog okoliša, i Veleučilišta studija sigurnosti, institucije visokog obrazovanja posvećene razvoju stručnih i akademskih kompetencija studenata. U sklopu ove suradnje, Preventa d.o.o. održala je gostujuće predavanje za studente kolegija „Ispitivanje radnog okoliša“ i „Kemijske štetnosti u radnom okolišu“. Tema predavanja bila je: "Prezentacija i laboratorijske vježbe s Gasmet GT5000 uređajem za FTIR spektroskopiju". Predavanje su održali direktor Prevente d.o.o., Borivoj Žmegač, mag. ing. el., zajedno s kolegom Roginekom Tomicom, mag. ing. sec., koji su studentima predstavili:
    Nastavite čitati
  • Studeni 11, 2024

    Stručni seminar: Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; Umjetna intelegencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; Pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom

    Udruga za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, zaštitu okoliša i zaštitu od požara Regije Sjeverozapad (USOP) organizira stručni seminar pod nazivom: „Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; umjetna inteligencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom“. Seminar će se održati u petak 29. studenog 2024. godine u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin koja se nalazi na adresi Šetalište Franje Tuđmana 1, 42000 Varaždin. Seminar će sudionicima osigurati sveobuhvatnu stručnu podršku, detaljne informacije i personalizirane konzultacije, čime će im značajno olakšati obavljanje svakodnevnih radnih zadataka u području zaštite na radu. Pored toga, seminar je osmišljen tako da omogućuje polaznicima ispunjavanje zakonske obaveze kontinuiranog…
    Nastavite čitati
  • Studeni 04, 2024

    Stručni skup: Zaštita zdravlja na radu - Propisi, novosti, primjeri dobre prakse

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja na radu- propisi, novosti, primjeri dobre prakse“. Skup će se održati u četvrtak 28. studenog 2024. s početkom u 10 sati u velikoj dvorani Kraš, koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10 000 Zagreb. Cilj stručnog skupa je  informirati sudionike o novostima u području regulative radnog vremena, o programima osposobljavanja i vođenju ZNR poslova kod poslodavca, izradi procjene rizika, o savjetima i preporukama u svezi gripe na radnom mjestu, o aktivnostima u HT Grupi u području poboljšavanja zdravlja na radu, o primjerima dobre prakse, o požarima u željezničkom prometu te korištenju hidrantske mreže, o primjeni umjetne inteligencije, i sl. Skup…
    Nastavite čitati
  • Listopda 29, 2024

    Forum: Sigurnost i zdravlje na radu

    Zavod za istraživanje i razvoj i Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ organiziraju forum pod nazivom „Sigurnost i zdravlje na radu“. Forum će se održati 05. studenog 2024. s početkom u 10:00 sati u Kongresnom centru Antunović koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, 10090 Zagreb. Program foruma namijenjen je stručnjacima iz područja zaštite na radu i poslodavcima koji su odgovorni za organizaciju i provedbu mjera sigurnosti i zaštite zdravlja zaposlenika. U okviru Foruma razmatrat će se nekoliko aktualnih i važnih tema: - Izazovi koje stručne osobe susreću u radu s migrantima, posebno u kontekstu zaštite…
    Nastavite čitati