Ručno prenošenje tereta

Ručno prenošenje tereta znači svaki fizički rad koji uključuje dizanje, prenošenje, spuštanje, guranje, vučenje ili nošenje tereta ljudskom snagom i druge slične radnje (npr. podupiranje, držanje).
Više od trećine ozljeda uzrokovane su pri rukovanju materijalima – podizanjem i prenašanjem tereta snagom ruku ili tijela.

Kod ručnog prenošenja tereta naprežu se vitalni organi čovječjeg tijela, kao što su srce, leđa i mišići ruku i nogu.

Veličina napora kod ručnog transporta tereta, dizanja, prenošenja i spuštanja, ovisna je osim o težini samog predmeta i o obliku, volumenu i njegovoj podesnosti za transport, kao i o duljini potrebnog transporta.

Opasnost kod ručnog transporta tereta se povećava s umorom radnika, precjenjivanjem vlastitih mogućnosti i nesigurnim zahvatom tereta. Uslijed umora, otupljuju refleksi, pokreti postaju sporiji, a hod nesigurniji, pa se teret nepravilno podiže i nesigurno zahvaća, što otežava sam transport.


Evo i nekoliko praktičnih naputaka – sigurnih radnih postupaka, koje trebaju uvježbati radnici koji rukuju materijalima:


Ručno podizanje i prenašanje tereta 

Terete podizati i prenositi samo na pravilan i uvježban način. Za podizanje težih tereta koristiti odgovarajuće mehaničke naprave.

Pri manipulaciji teretom potrebno je izbjegavati pokrete vučenja, nespretna podizanja i oštre predmete.

Odjeća koju nosi radnik ne smije biti preuska i nespretna.


Prije podizanja tereta potrebno je:

- potražiti pomoć ukoliko se radi o teškom i nespretnom teretu

- poznavati težinu koja se diže – razmisliti o težini tereta

- uvjeriti se da se teret može podići bez prenaprezanja

- uvjeriti se da je teret slobodan – da se može pomaknuti

- uvjeriti se da je put kojim se teret planira prenijeti slobodan i prohodan

- zagrijati mišiće


Pri podizanju potrebno je:

- stati uz teret i okrenuti se prema smjeru u kome se teret planira pomaknuti

- zauzeti pravilan širok stav radi ravnoteže – stopala moraju biti širom razmaknuta s jednom nogom  lagano prema naprijed radi ravnoteže

- treba čučnuti toliko nisko da se predmet može sigurno prihvatiti

- biti siguran da je teret dobro zahvačen

- ramena i leđa stalno držati uspravno

- teret sigurno zahvatiti, tako da tijekom prenošenje ne postoji opasnost da sklizne, odnosno ne stvara dodatni napor tijekom nošenja

- stegnuti trbušne mišiće

- udahnuti zrak

- teret pridići uz tijelo koliko je moguće – najtežu stranu tereta potrebno je držati uz tijelo

- dizati lagano bez trzaja snagom nožnih mišića sve dok se noge ne isprave, a leđa pri tom moraju ostati uspravna


Pravilan način dizanja i prenošenja tereta:

- Stati uz teret i okrenuti se prema smjeru u kome se teret planira pomaknuti

- Zauzeti pravilan širok stav radi ravnoteže – stopala moraju biti širom razmaknuta s jednom nogom  lagano prema naprijed radi ravnoteže

- Čučnuti toliko nisko da se predmet može sigurno prihvatiti

- Dignuti lagano bez trzaja snagom nožnih mišića sve dok se noge ne isprave, a leđa pri tom moraju ostati uspravna

- Prenijeti teret (po potrebi napraviti stanku)

- Odložiti teret


Ako je put prenašanja materijala dugačak, potrebno je tijekom prenašanja napraviti stanku kako bi se promijenio zahvat.

Ukoliko je teret potrebno spustiti u točno određen položaj, prvo treba spustiti teret, a tek potom se namješta pozicija.


Sažetak:

- Ručni transport treba izbjegavati kad god je to moguće.

- Dopušteno je nositi terete do propisane težine i ne treba se nepotrebno izlagati mogućnosti nastajanja ozljede.

- Tereti se ne smiju podizati trzajem, jer može doći do oštećenja leđa.

- Radnici koji obavljaju poslove transporta obolijevaju od bruha, lumbaga i drugih oboljenja, a pravilnim podizanjem tereta to mogu izbjeći.

- Prije podizanja i prenošenja tereta treba utvrditi njegovu težinu, udaljenost na koju ga treba prenijeti kao i je li put slobodan.

- Predmet treba dobro zahvatiti cijelom duljinom prstiju, kako kod prenošenja ne bi dolazilo do klizanja i dodatnog napora.

- Ako je teret previše težak za jednog radnika, treba zatražiti pomoć.

- Teret koji je velikih gabarita i zaklanja vidik trebaju nositi dva radnika, bez obzira na njegovu težinu.

- Kada teret prenose dva ili više radnika, samo jedan određuje kako će se predmet podići i kako će se prenositi


Najveća dozvoljena masa tereta (u kg) glede na spol i dob radnika:

Dob

Muškarci

Žene

15 do 19 godina

35

13

od 19 do 45 godina

50

15

iznad 45 godina

45

13

trudnice

 

5

Ne postoji potpuno sigurno rukovanje materijalima. Uvijek postoji opasnost od mišićno-koštanih poremećaja. 


Uređenje mjesta rada

Terete nika nemojte ostavljati na prolazima, ulazima, transportim putovima, ispred vraza, razvodnih strujnih ormara, zidnih hidranata i sl.


Pomoćna sredstva za prenošenje tereta:

Nekoliko praktičnih stvari koje treba imati na umu kada se teret gura ili vuče kolicima za transport:

- Kolica moraju imati ručku za prihvat visine između struka i ramena. Kolica moraju biti u dobrom stanju i prije upotrebe potrebno ih je pregledati. Kotači moraju lako kliziti. Pri kupnji novih kolica treba obratiti pažnju da su dobre kvalitete s kotačima po mogućnosti većeg dijametra.

- Sila kojom se želi pomaknuti kolica s ravne i glatke podloge obično iznosi najmanje  2 %  mase tereta. To znači da za pomicanje 400 kg tereta treba sila od 8 kg. U slučaju da uvjeti nisu idealni (mekan teren, loša kolica) potrebna je i znatno veća sila. Uvijek je potrebno preferirati guranje tereta, a ne vučenje no pritom je potrebno biti siguran u preglednost nad situacijom.

- Nagib. Pri terenu na kome postoje nagibi i li rampe, uvijek je potrebno da radnik koji teret prenosi kolicima zatraži pomoć drugog radnika. Već pri guranju kolica uz nagib od 5% potrebna je i 4 puta veća sila nego za pomicanje po ravnom terenu.

- Brzina kojom se guraju kolica ne smije biti veća od brzine hoda. To sprečava preuranjen zamor.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Studeni 17, 2023

    Seminar: Izvještaji o provedbi mjera zaštite i stanju sigurnosti

    Europsko društvo inženjera sigurnosti organizira seminar pod nazivom „Izvještaji o provedbi mjera zaštite i stanju sigurnosti“. Seminar će se održati 19.12.2023. godine u Termama Sveti Martin, koje se nalaze na adresi Izvorska 3, 40313 Sveti Martin na Muri. SADRŽAJ/PREDAVAČI: Zakonska regulativa izvješćivanja o zaštiti: - Međunarodna regulativa izvješćivanja o zaštiti. - Nacionalna (državna) zakonska regulativa izvješćivanja o zaštiti. - Zahtjevi izvješćivanja o zaštiti u međunarodnim normama (standardima).
    Nastavite čitati
  • Studeni 16, 2023

    Video: Osnove zaštite na radu

    Kako bismo obrazovali i osvijestili radnike o njihovim obvezama i odgovornostima u kontekstu zaštite na radu, snimili smo video pod nazivom "Osnove zaštite na radu". Ovaj video će vas educirati i upoznati s temeljima zaštite na radu. U Republici Hrvatskoj, svaki poslodavac, bez obzira na vrstu poslovanja i veličinu poduzeća, ima zakonsku obvezu organizirati i provoditi zaštitu na radu. Glavna svrha zaštite na radu jest sprečavanje ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i ostalih zdravstvenih problema povezanih s radnim aktivnostima, te sustavno unapređivanje sigurnosti i zaštite zdravlja radnika i svih osoba koje obavljaju radne zadatke. Svrha zaštite na radu nije samo reagiranje na ozljede i gašenje požara, već je primarni cilj spriječiti takve situacije kako bi se radnici sigurno, neozlijeđeni i u dobrom zdravlju vratili s radnog mjesta.
    Nastavite čitati
  • Studeni 15, 2023

    Seminar: Rad radnika na izdvojenom mjestu rada, na daljinu i korištenjem digitalnih radnih platformi

    Računovodstvo i porezi u praksi organiziraju seminar pod nazivom „Rad radnika na izdvojenom mjestu rada, na daljinu i korištenjem digitalnih radnih platformi“. Seminar će se održati 22.11.2023. godine s početkom u 09:30 sati u Kongresnom centru Antunović, koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, prvi kat,10000 Zagreb. Seminar je namijenjen za fizičke i pravne osobe koje pružaju usluge putem digitalne tehnologije na zahtjev korisnika, kao i za one koji se bave zastupanjem ili posredovanjem za digitalne radne platforme. Također, namijenjen je radnicima na digitalnim radnim platformama. Osim toga, seminar je otvoren i za ostale poduzetnike, menadžere u trgovačkim društvima, obrtnike, računovođe, pravnike, voditelje ureda i kadrovskih službi, agencije za privremeno zapošljavanje, nadzorne organe, udruge poslodavaca, sindikate, radnike, zaposlene u tijelima državne…
    Nastavite čitati
  • Studeni 14, 2023

    Stručno usavršavanje za ovlaštene osobe i ostale stručnjake

    Zirs Učilište - Ustanova za obrazovanje odraslih organizira „Stručno usavršavanje za ovlaštene osobe i ostale stručnjake“. Usavršavanje će se održati 06.12.2023. godine s početkom u 09:00 sati u Hotelu Antunović, koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100 A, 10000 Zagreb. SADRŽAJ/PREDAVAČI: - Siguran rad na gradilištu - Gordana Jakšić, dipl. ing., savjetnica za zaštitu na radu; - Ispitivanje fizikalnih i kemijskih čimbenika u radnom okolištu (mikroklima, rasvjeta, buka, vibracije, prašina) - mr. sc. Indira Aurer Jezerčić, dipl. ing. kem. teh., Ustanova za obrazovanje odraslih - ZIRS učilište Zagreb; Juraj Vdović,…
    Nastavite čitati
  • Studeni 13, 2023

    23. Konferencija: Znanjem do sigurnosti i zdravlja na radu

    Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ i ZIRS učilište u suorganizaciji s Hrvatskim društvom za medicinu rada – Ogranak Zagreb organiziraju 23. tradicionalnu godišnju nacionalnu Konferenciju pod nazivom: „Znanjem do sigurnosti i zdravlja na radu!“. Konferencija će se održati 07. prosinca 2023. godine s početkom u 09:00 sati u Kongresnom centru, Hotel Antunović na adresi Zagrebačka avenija 100 A, 10000 Zagreb. Ova manifestacija okuplja stručnjake i entuzijaste za sigurnost na radu iz cijelog svijeta te je namijenjena svima koji se bave brigu o sigurnosti i zdravlju na radu, uključujući stručnjake, poslodavce, liječnike medicine rada, studente i psihologe. Najbolji u području sigurnosti i zdravlja na radu…
    Nastavite čitati