Slaganje i sortiranje robe

Predmeti i roba odložena bez ikakvog reda na policama, prodajnim stolovima ili pultovima, na podu, ili pak u priručnom skladištu, mogu se vrlo lako prevrnuti ili pasti te kod toga prouzročiti ozljede, od neznatnih udaraca pa do teških ozljeda nogu, ruku i ostalih dijelova tijela, kako osoblja tako i potrošača. Također postoji opasnost od teških ozljeda i šteta zbog nepravilnog sortiranja i odlaganja robe, kao što su boje, lakovi i zapaljive tekućine ako se ne poštuju propisi i upute proizvođača. Zato je potrebno pokloniti određenu pozornost odlaganju, sortiranju i slaganju robe te savjesno obaviti posao da se izbjegnu ozljede i štete koje pri tom mogu nastati.


Robu uvijek sortirajte po vrstama, bez obzira na to radi li se o priručnom skladištu ili o policama u trgovini, i na način kako to preporučuje odnosno zahtijeva proizvođač.

Pri slaganju i sortiranju štetnih tvari, osim uputa proizvođača trebaju se poštovati i posebne upute za rukovanje i transport štetnih i opasnih materijala, koje su izrađene u obliku posebnih kartica. U protivnom može nastati nezgoda zbog ambalaže, pa i kemijska reakcija radi miješanja pojedinih tvari, što se manifestira požarom ili razvojem štetnih plinova i para.

Zapaljivi materijal treba držati u trgovini samo u minimalnim količinama, a sav ostali materijal mora biti smješten u odvojenoj prostoriji koja je zaštićena od požara. Pri tom treba kontrolirati je li ambalaža dobro zatvorena te jesu li propisane naljepnice, koje je stavio proizvođač, ispravne i dobro vidljive.

Prijenos jetkih, nagrizajućih, otrovnih i drugih štetnih tvari, koje su obično smještene u velikim staklenim balonima, opasan je posao ako ga obavlja samo jedan radnik. Stoga za ovaj posao treba zatražiti pomoć. U protivnom može se dogoditi da pukne staklena ambalaža i da se tekućina prolije, što može uzrokovati teške ozljede.

Kod smještanja i pretakanja štetnih tvari koristite samo takozvane "ljuljačke" ili specijalne crpke, pa će vam tako posao biti olakšan i siguran.

Nepravilno odlaganje teških i velikih predmeta također može biti opasno, kako za radnike, tako i za potrošače, ako se takvi pred­meti nalaze uz prometne površine kojima se oni kreću. Teške i velike predmete stavljajte uvijek na pod

prosto­rije, nikada ih ne slažite u visinu bez obzira na eventualno skučen prostor. Bolje će biti da stoje u skladištu nego da padnu na osobe koje se kreću trgovinom.

Rušenje visokih naslaga robe često je uzrok ozljedama radnika. Stoga robu treba slagati vezivanjem, to jest tako da redovi budu međusobno povezani. Kod ovako složene robe postoji vrlo mala vjerojatnost da će se ona srušiti. Također treba obratiti pozornost na to da se ne zauzmu površine predviđene za kretanje. Nikada ne odstupite od pravila slaganja robe vezivanjem, jer je to jedini siguran način slaganja robe. Pri tom predmete koji imaju veću površinu nalijeganja stavljajte na dno

Dugi predmeti moraju biti položeni na podu prostorije, ako su pak postavljeni okomito, treba ih složiti u posebne odjeljke i osigurati od pada pomoću lanaca ili na neki drugi sličan način. Predmeti okruglog oblika također se moraju osigurati da bi se spriječilo kotrljanje i pad, i to tako da se postave letvice s obje strane takvog predmeta. Sigurnost pri slaganju robe ne ovisi samo o načinu slaganja, već i o ispravnosti polica, regala i slično te o njihovoj nosivosti. Nipošto se oni ne smiju preopteretiti dodatnom robom. Stoga i ovom problemu treba posvetiti potrebnu pozornost. Police i regali za robu moraju biti potpuno is­pravni, neoštećeni i dobro učvršćeni te izrađeni tako da mogu izdržati teret koji se na njih odlaže. Ako primijetite napuknuta mjesta, savijanje, pomicanje ili slično, od­mah o tome obavijestite neposrednog voditelja.

Regali za šipkasti materijal ne smiju biti kraći od robe da se ne ozlijede potrošači i osoblje pri kretanju. Osim toga, moraju biti dovoljno čvrsti i stabilni kako se ne bi prevrnuli.

Ne penjite se po poli­cama i regalima da biste dohvatili robu koja je složena iznad isine vaše glave, jer postoji opasnost da padnete, ozlijedite se i oštetite robu. Za takve poslove koristite ljestve odgovarajuće visine i izvedbe. Penjanje po policama i regalima nedopustivo je i zbog estetskih i higijenskih razloga, pogotovo kada je riječ o prehrambenim proizvodima.

Nerijetko se događa da okvirno ili pokrovno staklo na pultu bude razbijeno, što predstavlja stalnu opasnost od posjekotina i za osoblje i za potrošača.

Razbijeno staklo odmah počistite i o tome obavijestite neposrednog voditelja ili osoblje službe održavanja. Ako na pultu postoje krilna vrata ili ladice, tada ta strana tezge mora biti okrenuta na suprotnu stranu od površina kojima se kreću potrošači.

Poslovi koji se obavljaju na povišenim mjestima, kao što su slaganje robe na police i regale, dekoracija prostorija te dohvaćanje robe s polica pri posluživanju potrošača, predstavljaju opasnost od padova. Najčešći uzroci ozljeda u tim slučajevima su obično improvizirane radne platforme od stolica i sanduka te oštećene, odnosno neodgovarajuće ljestve. 

Opasnost od pada postoji također i onda ako ljestve nisu propisno izvedene ili su izrađene od lošeg materijala, odnosno ako se slomi prečka, razmaknu dvostruke ljestve, ili pak ljestve okliznu na kliskom betonskom podu ili parketu. Za zaštitu od padova, kada se radovi obavljaju na povišenim mjestima, moraju se upotrebljavati samo ispravne i odgovarajuće ljestve. Ljestve su obično izvedene kao jednostrane ili dvostrane te specijalne izvedbe učvršćene na policu. Njihov izbor ovisi o prirodi posla što ga treba obaviti.

Da biste dohvatili robu koja se nalazi iznad visine glave, koristite kratke dvokrake ljestve. Na taj način smanjit ćete napor i izbjeći ozljede. Upotrebljavajte uvijek samo potpuno ispravne i sigurne ljestve. Prije upotrebe kontrolirajte njihovu ispravnost. Dvokrake ljestve za sklapanje moraju imati sigurnosnu prečku za oslonac tijela ili ruke te dasku za odlaganje robe koja se uzima ili stavlja na policu. Uzdužne prečke trebaju biti s obje strane povezane lancem ili na neki drugi način koji će spriječiti razmicanje ljestava.

Jednokrake ljestve za naslanjanje rjeđe se upotrebljavaju, ali su kod nekih poslova katkada nužne, na primjer pri dekoraciji trgovine, kod uzimanja robe s visokih polica i slično. Kod toga se ljestve mogu okliznuti na glatkom parketu ili betonskom podu, a mogu se i prevrnuti zbog toga što su nepravilno postavljene. Ne obavljajte rad na jednokrakim ljestvama ako nisu osigurane od pomicanja ili prevrtanja. Pro­vjerite stoga da li su na njima postavljene papučice koje sprečavaju klizanje, a da spriječite prevrtanje, postavljajte ljestve pod određenim kutom.


Veoma su praktične i sigurne ljestve, koje su konstruirane za­jedno s regalima kao jedna cjelina. Kod takvih je ljestava gornja strana učvršćena stalnim, čvrstim spojem, ili je pak gornji dio izveden pomoću tračnice i pomoćnih kotačića. Kod ove vrste ljestava ne postoji mogućnost prevrtanja i klizanja, odnosno pada osoblja sa ljestava, ali je ipak potrebna povremena kontrola i nadzor ispravnosti spoja s regalom te prečki za uspinjanje i silaženje. Iako su ljestve učvršćene i stabilne, krećite se po njima oprezno, a povremeno provjerite stabilnost ljestava i ispravnost prečki. Kod ljestava koje se pomiču duž regala i polica povremeno pregledajte ispravnost spoja s tračnicom. Duž polica na prostoru kojim se ljestve kreću ne odlažite nikakvu robu, čak niti Privremeno. Ne gurajte pokretne ljestve dok niste provjerili da se nitko ne nalazi na njima, niti na stazi kojom se one kreću.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 25, 2024

    Seminar: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizira seminar pod nazivom: „Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba“. Seminar će se održati 26.04.2024. godine na adresi Dvorana 10 CineStara Zagreb, Branimir Mingle mall, Ulica kneza Branimira 29, 10000 Zagreb s početkom u 10:00 sati. SADRŽAJ/PREDAVAČI: 10:00 - 10:15 Uvod u stručni skup - Moderator: Renata Krajačić - Predstavnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Nastavite čitati
  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati
  • Travanj 11, 2024

    Seminar: Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevecije - Praktični vodič za stručnjake kako preventirati psihosocijalne rizike

    Smart Biz organizira seminar pod nazivom: „Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevencije – praktični vodič za stručnjake kako prevenirati psihosocijalne rizike“. Seminar će se održati 09. svibnja 2024. godine s početkom u 09:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Seminar će pokriti sljedeće ključne teme: Razumijevanje psihosocijalnih rizika i stresa vezanog uz posao: Sudionici će naučiti prepoznavati različite psihosocijalne faktore koji doprinose stresu, sindromu izgaranja i mentalno-zdravstvenim izazovima na poslu. Osim toga, stjecat će uvide u kompleksnu psihološku, socijalnu i organizacijsku dinamiku koja ima utjecaj na dobrobit i produktivnost zaposlenih.
    Nastavite čitati
  • Travanj 09, 2024

    Video: Ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu

    U ovom edukativnom videu govorimo o ovlaštenicima poslodavca. Ovlaštenik poslodavca zaštite na radu je ključna figura u osiguravanju sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Njegova uloga obuhvaća implementaciju i nadgledanje sigurnosnih mjera, vođenje evidencija, osiguravanje pridržavanja propisa te obuku zaposlenika o sigurnosnim procedurama. Kroz edukativni video će te naučiti koje su uloge i odgovornosti ovlaštenika poslodavca. Ovaj video je nezaobilazan za sve koji su uključeni u upravljanje i provođenje zaštite na radu, od ovlaštenika do poslodavaca i zaposlenika. Video o ovlašteniku poslodavca za zaštitu na radu možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati
  • Travanj 04, 2024

    Seminar: Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.“. Seminar će se održati 24. travnja 2024. godine u 10:00 sati u hotelu „Diplomat“ Zagreb koji se nalazi na adresi Horvatova ulica 35B, 10000 Zagreb. Privremena gradilišta često su mjesta visokog rizika za ozljede, uključujući smrtne slučajeve, zbog neprimjene propisanih mjera zaštite na radu. Da bi se smanjio broj nesreća, donesen je Pravilnik o zaštiti na radu na privremenim gradilištima. Ovo usavršavanje pokriva tko mora primjenjivati Pravilnik i kako to učiniti, uključujući primjenu na različite vrste radova (npr. dogradnje, održavanje, rekonstrukcije). Objašnjavati će se kada je potrebno imenovati koordinatora za zaštitu na radu (ZNR) i izraditi plan izvođenja radova (PIR), kao i postupanje u specifičnim situacijama poput…
    Nastavite čitati