Upotrebljavamo kolačiće za poboljšanje naših usluga. Korištenjem ove stranice, pristajete na kolačiće. Informacije.
STANJE OZLJEDA NA RADU
Danas živimo u najsigurnijem razdoblju u ljudskoj povijesti, a razvojem društva došli smo do toga da se zaštita na radu više ne shvaća samo kao zakonska obveza, već i kao moralna obveza svakog poslodavca. Ona se danas ne provodi samo zbog ekonomskih razloga, već su tu i humanitarni motivi.
Naime, kad se zaštita na radu ne provodi, uvijek postoje osobe koje trpe bol, mogu biti unakažene, postaju invalidi ili mogu smrtno stradati.
Sve to ima negativne posljedice, ne samo za poslodavca i radnika, nego za cijele obitelji, prijatelje, kolege i društvo u cjelini pa je neprovođenje zaštite na radu danas postalo društveno neprihvatljivo.
Nije cilj zaštite na radu liječiti ozljede i gasiti požare, već je cilj zaštite na radu sve to sprječavati kako bi se radnici vraćali s posla živi, neozlijeđeni i zdravi.
Stanje zaštite na radu danas je dakako mnogo bolje nego prije 50 ili 100 godina.
Tada je broj smrtnih slučajeva na 100.000 radnika bio oko 60 godišnje, dok je danas oko 3 godišnje, dakle rizik smrti radnika postao je 20 puta manji, ali još uvijek postoji.
U brojkama, na godišnjoj se razini se u Republici Hrvatskoj dogodi oko 20.000 do 25.000 ozljeda na radu, od čega 40-ak sa smrtnim ishodom.
Ti brojčani pokazatelji upućuju na potrebu stalnog unapređivanja zaštite na radu radi očuvanja sigurnosti i zaštite zdravlja radnika.
Ne možemo biti zadovoljni sve dok svakom radniku ne bude zajamčeno sigurno i zdravo radno okruženje. To predstavlja viziju nulte stope ozljeda na radu. To je filozofija, a ne numerički cilj, i temelji se na vjerovanju da se sve ozljede na radu mogu spriječiti.
Ljudi su skloni pogreškama, ali one ne bi smjele dovoditi do ozljeda. To je jedan od razloga zbog kojeg bi pitanje sigurnosti trebalo biti naglašeno u planiranju svakog ljudskog okruženja – i životnog, i radnog.