Štetno zračenje

Kod plinskog zavarivanja stvara se, uglavnom, intenzivno zračenje na vidljivom području, koje se očituje bliještanjem. Štetnog ultraljubičastog ili infracrvenog zračenja ima manje kod plinskog zavarivanja. Štetnom zračenju izložen je, uglavnom, samo zavarivač, a ne i njegova okolina. Iz toga slijedi, da se zaštita može efikasno provesti osobnim zaštitnim sredstvima, i to zaštitnim naočalama s tamnim staklima takvih zasjenjenja koja odgovaraju vrsti posla. Ispred tamnog stakla stavlja se prozirno zaštitno staklo koje treba mijenjati kad se zaprlja. Zasjenjenja tamnih stakala za zaštitne naočale kod plinskog zavarivanja u odnosu na vrst posla su slijedeća:

- Zasjenjenje broj 3 za: plinsko zavarivanje aluminij­skih i magnezijskih legura, zavarivanje olova. Zaš­titne naočale s takvim staklima moraju nositi i pomoćni radnici zaposleni u okolini mjesta zavari­vanja.

- Zasjenjenje broj 4 za: strojno i ručno plinsko rezanje, skidanje skrame plamenom, lemljenje sre­brom, plinsko zavarivanje topljenjem kokilnih odljevaka od legura na bazi cinka, tvrdo lemljenje tankih bakrenih cijevi i tankih čeličnih limova.

- Zasjenjenje broj 5 za: plinsko zavarivanje toplje­njem nikla i niklenih legura, plinsko zavarivanje bakra i bakrenih legura, plinsko zavarivanje toplje­njem čeličnih ploča, elektrootporno zavarivanje, tvrdo lemljenje broncom na teškim komadima čelika i sivog lijeva bez prethodnog zagrijavanja, plinsko zavarivanje topljenjem na malim površina­ma i malim čeličnim dijelovima, sve operacije otvrđivanja plamenom.

- Zasjenjenje broj 6 za: plinsko zavarivanje teških čeličnih komada, plinsko zavarivanje teških odljevaka od sivog lijeva, elektrolučno zavarivanje do 30 Ampera.


Za zaštitu očiju kod plin­skog zavarivanja koristite zaštitne naočale s tamnim staklima različitih zasjenje­nja ovisno o vrsti zavariva­nja. Ako pri radu koristite dioptrijske naočale, zahtijevajte umjesto zaštitnih naočala poseban štitnik za oči s tamnim staklima koji se stavlja iznad naočala.


Kod elektrolučnog zavarivanja javlja se, zbog mnogo viših temperatura od tališta kovina, uz jako vidljivo zračenje također i ultraljubičasto i infracrveno zračenje. Kod promjene jačine struje za zavarivanje mijenja se uglavnom samo jačina isijavanja. Kako je zračenje vrlo jako, njemu nije izložen samo zavarivač, nego i radnici zaposleni u okolini mjesta zavarivanja (pomoćnici, okol­ni radnici). Zavarivač se zaštićuje osobnim zaštitnim sredstvima, i to štitnicima za oči i lice s tamnim staklima takvih zasjenjenja koja odgovaraju vrsti posla. Kako osim za oči postoji opasnost od zračenja i za lice, naočale nisu prikladne. Za zaštitu kože od zračenja koriste se zaštitna pregača i zaštitne rukavice koje ujedno služe za zaštitu od prskajućih čestica metala. Zasjenjenja tamnih stakala za štitnike kod elektrolučnog zavarivanja u odnosu na vrstu posla su slijedeća:

- Zasjenjenje broj 6: za elektrolučno zavarivanje s jakošću struje do 30 Ampera.

- Zasjenjenje broj 7 i 8: za teško plinsko zavarivanje i elektrolučno zavarivanje s jakošću struje od 30 do 75 Ampera.

- Zasjenjenje broj 9 i 10: za elektrolučno zavarivanje s jakošću struje od 75 do 200 Ampera.

- Zasjenjenje broj 11 i 12: za elektrolučno zavariva­nje s jakošću struje od 200 do 400 Ampera.

- Zasjenjenje broj 13 i 14: za elektrolučno zavariva­nje s jakošću struje većom od 400 Ampera.


Kod elektrolučnog zavari­vanja koristite štitnike za oči i lice s tamnim stakli­ma različitih zasjenjenja, ovisno o jakosti struje zavarivanja. Kod zavarivanja u zaštitnom plinu koristite posebne štitnike za oči i lice sa zaštitnim šljemom.

Kod elektrolučnog zavarivanja postoji opasnost od zra­čenja i za okolne radnike koji mogu biti zahvaćeni i reflektiranim zrakama. Zbog toga je potrebno oko radnog mjesta zavarivača postaviti zaštitni paravan od neprozirnog materijala koji ne gori. Pomoćnici zavariva­ča moraju, u pravilu, koristiti pri radu ista zaštitna sredstva kao i zavarivači.

 

Kod elektrolučnog zavarivanja u zaštitnom plinu razvija se intenzivno zračenje, kako na vidljivom tako i na ultraljubičastom i infracrvenom području. Uzrok tome su veoma visoke temperature koje se ovdje postižu. Temperatura luka iznosi kod ručnog elektrolučnog zavarivanja oko 4000-6000 °C, kod zavarivanja u CO2 kao zaštitnom plinu oko 6000-10000 °C, a kod zavarivanja kada je zaštitni plin argon, od 8000 do 15000 °C. Zbog toga se za zaštitu koriste specijalna kožna zaštitna odijela koja potpuno zaštićuju tijelo od utjecaja ultraljubičastih zraka, a za zaštitu glave koriste se zaštitni šljemovi sa štitnicima za oči, lice i vrat. Zaštitna stakla moraju odgovarati vrsti posla, pa njihovo zasjenjenje treba prema DIN-u iznositi:

- Zasjenjenje broj 10: za elektrolučno zavarivanje u zaštitnom plinu s jakošću struje od 0 do 75 Ampera.

- Zasjenjenje broj 11 i 12: za elektrolučno zavariva­nje u zaštitnom plinu s jakošću struje od 75 do 400 Ampera.

- Zasjenjenje broj 12 i 13: za elektrolučno zavariva­nje u zaštitnom plinu s jakošću struje od preko 400 Ampera.

Na zasjenjena zaštitna stakla moraju se postaviti prozirna stakla, koja će štititi od prljanja i oštećenja, ali i od štetnog utjecaja topline. Kod elektrolučnog zavarivanja u zaštitnom plinu također mora biti okolina zaštićena od zračenja paravanima, ili pak svi radnici u okolini moraju koristiti zaštitne naočale sa staklima za zaštitu od ultraljubičastog zračenja sa straničnim štitnicima. Pomoćnici zavarivača moraju koristit ista sredstva kao i zavarivači.


Mjesto rada kod zavariva­nja zaštitite odgovarajućim paravanom, kako biste okolne radnike zaštitili od utjecaja  štetnog zračenja.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati
  • Studeni 27, 2024

    Obavijest o suradnji: Preventa d.o.o. i Veleučilište studija sigurnosti

    S ponosom objavljujemo da je 16. listopada 2024. potpisan Sporazum o suradnji između Prevente d.o.o., tvrtke specijalizirane za provođenje zaštite na radu i za ispitivanje kemijskih čimbenika radnog okoliša, i Veleučilišta studija sigurnosti, institucije visokog obrazovanja posvećene razvoju stručnih i akademskih kompetencija studenata. U sklopu ove suradnje, Preventa d.o.o. održala je gostujuće predavanje za studente kolegija „Ispitivanje radnog okoliša“ i „Kemijske štetnosti u radnom okolišu“. Tema predavanja bila je: "Prezentacija i laboratorijske vježbe s Gasmet GT5000 uređajem za FTIR spektroskopiju". Predavanje su održali direktor Prevente d.o.o., Borivoj Žmegač, mag. ing. el., zajedno s kolegom Roginekom Tomicom, mag. ing. sec., koji su studentima predstavili:
    Nastavite čitati
  • Studeni 11, 2024

    Stručni seminar: Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; Umjetna intelegencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; Pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom

    Udruga za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, zaštitu okoliša i zaštitu od požara Regije Sjeverozapad (USOP) organizira stručni seminar pod nazivom: „Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; umjetna inteligencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom“. Seminar će se održati u petak 29. studenog 2024. godine u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin koja se nalazi na adresi Šetalište Franje Tuđmana 1, 42000 Varaždin. Seminar će sudionicima osigurati sveobuhvatnu stručnu podršku, detaljne informacije i personalizirane konzultacije, čime će im značajno olakšati obavljanje svakodnevnih radnih zadataka u području zaštite na radu. Pored toga, seminar je osmišljen tako da omogućuje polaznicima ispunjavanje zakonske obaveze kontinuiranog…
    Nastavite čitati
  • Studeni 04, 2024

    Stručni skup: Zaštita zdravlja na radu - Propisi, novosti, primjeri dobre prakse

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja na radu- propisi, novosti, primjeri dobre prakse“. Skup će se održati u četvrtak 28. studenog 2024. s početkom u 10 sati u velikoj dvorani Kraš, koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10 000 Zagreb. Cilj stručnog skupa je  informirati sudionike o novostima u području regulative radnog vremena, o programima osposobljavanja i vođenju ZNR poslova kod poslodavca, izradi procjene rizika, o savjetima i preporukama u svezi gripe na radnom mjestu, o aktivnostima u HT Grupi u području poboljšavanja zdravlja na radu, o primjerima dobre prakse, o požarima u željezničkom prometu te korištenju hidrantske mreže, o primjeni umjetne inteligencije, i sl. Skup…
    Nastavite čitati
  • Listopda 29, 2024

    Forum: Sigurnost i zdravlje na radu

    Zavod za istraživanje i razvoj i Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ organiziraju forum pod nazivom „Sigurnost i zdravlje na radu“. Forum će se održati 05. studenog 2024. s početkom u 10:00 sati u Kongresnom centru Antunović koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, 10090 Zagreb. Program foruma namijenjen je stručnjacima iz područja zaštite na radu i poslodavcima koji su odgovorni za organizaciju i provedbu mjera sigurnosti i zaštite zdravlja zaposlenika. U okviru Foruma razmatrat će se nekoliko aktualnih i važnih tema: - Izazovi koje stručne osobe susreću u radu s migrantima, posebno u kontekstu zaštite…
    Nastavite čitati