Upotrebljavamo kolačiće za poboljšanje naših usluga. Korištenjem ove stranice, pristajete na kolačiće. Informacije.
Štetno zračenje
Kod plinskog zavarivanja stvara se, uglavnom, intenzivno zračenje na vidljivom području, koje se očituje bliještanjem. Štetnog ultraljubičastog ili infracrvenog zračenja ima manje kod plinskog zavarivanja. Štetnom zračenju izložen je, uglavnom, samo zavarivač, a ne i njegova okolina. Iz toga slijedi, da se zaštita može efikasno provesti osobnim zaštitnim sredstvima, i to zaštitnim naočalama s tamnim staklima takvih zasjenjenja koja odgovaraju vrsti posla. Ispred tamnog stakla stavlja se prozirno zaštitno staklo koje treba mijenjati kad se zaprlja. Zasjenjenja tamnih stakala za zaštitne naočale kod plinskog zavarivanja u odnosu na vrst posla su slijedeća:
- Zasjenjenje broj 3 za: plinsko zavarivanje aluminijskih i magnezijskih legura, zavarivanje olova. Zaštitne naočale s takvim staklima moraju nositi i pomoćni radnici zaposleni u okolini mjesta zavarivanja.
- Zasjenjenje broj 4 za: strojno i ručno plinsko rezanje, skidanje skrame plamenom, lemljenje srebrom, plinsko zavarivanje topljenjem kokilnih odljevaka od legura na bazi cinka, tvrdo lemljenje tankih bakrenih cijevi i tankih čeličnih limova.
- Zasjenjenje broj 5 za: plinsko zavarivanje topljenjem nikla i niklenih legura, plinsko zavarivanje bakra i bakrenih legura, plinsko zavarivanje topljenjem čeličnih ploča, elektrootporno zavarivanje, tvrdo lemljenje broncom na teškim komadima čelika i sivog lijeva bez prethodnog zagrijavanja, plinsko zavarivanje topljenjem na malim površinama i malim čeličnim dijelovima, sve operacije otvrđivanja plamenom.
- Zasjenjenje broj 6 za: plinsko zavarivanje teških čeličnih komada, plinsko zavarivanje teških odljevaka od sivog lijeva, elektrolučno zavarivanje do 30 Ampera.
Za zaštitu očiju kod plinskog zavarivanja koristite zaštitne naočale s tamnim staklima različitih zasjenjenja ovisno o vrsti zavarivanja. Ako pri radu koristite dioptrijske naočale, zahtijevajte umjesto zaštitnih naočala poseban štitnik za oči s tamnim staklima koji se stavlja iznad naočala.
Kod elektrolučnog zavarivanja javlja se, zbog mnogo viših temperatura od tališta kovina, uz jako vidljivo zračenje također i ultraljubičasto i infracrveno zračenje. Kod promjene jačine struje za zavarivanje mijenja se uglavnom samo jačina isijavanja. Kako je zračenje vrlo jako, njemu nije izložen samo zavarivač, nego i radnici zaposleni u okolini mjesta zavarivanja (pomoćnici, okolni radnici). Zavarivač se zaštićuje osobnim zaštitnim sredstvima, i to štitnicima za oči i lice s tamnim staklima takvih zasjenjenja koja odgovaraju vrsti posla. Kako osim za oči postoji opasnost od zračenja i za lice, naočale nisu prikladne. Za zaštitu kože od zračenja koriste se zaštitna pregača i zaštitne rukavice koje ujedno služe za zaštitu od prskajućih čestica metala. Zasjenjenja tamnih stakala za štitnike kod elektrolučnog zavarivanja u odnosu na vrstu posla su slijedeća:
- Zasjenjenje broj 6: za elektrolučno zavarivanje s jakošću struje do 30 Ampera.
- Zasjenjenje broj 7 i 8: za teško plinsko zavarivanje i elektrolučno zavarivanje s jakošću struje od 30 do 75 Ampera.
- Zasjenjenje broj 9 i 10: za elektrolučno zavarivanje s jakošću struje od 75 do 200 Ampera.
- Zasjenjenje broj 11 i 12: za elektrolučno zavarivanje s jakošću struje od 200 do 400 Ampera.
- Zasjenjenje broj 13 i 14: za elektrolučno zavarivanje s jakošću struje većom od 400 Ampera.
Kod elektrolučnog zavarivanja koristite štitnike za oči i lice s tamnim staklima različitih zasjenjenja, ovisno o jakosti struje zavarivanja. Kod zavarivanja u zaštitnom plinu koristite posebne štitnike za oči i lice sa zaštitnim šljemom.
Kod elektrolučnog zavarivanja postoji opasnost od zračenja i za okolne radnike koji mogu biti zahvaćeni i reflektiranim zrakama. Zbog toga je potrebno oko radnog mjesta zavarivača postaviti zaštitni paravan od neprozirnog materijala koji ne gori. Pomoćnici zavarivača moraju, u pravilu, koristiti pri radu ista zaštitna sredstva kao i zavarivači.
Kod elektrolučnog zavarivanja u zaštitnom plinu razvija se intenzivno zračenje, kako na vidljivom tako i na ultraljubičastom i infracrvenom području. Uzrok tome su veoma visoke temperature koje se ovdje postižu. Temperatura luka iznosi kod ručnog elektrolučnog zavarivanja oko 4000-6000 °C, kod zavarivanja u CO2 kao zaštitnom plinu oko 6000-10000 °C, a kod zavarivanja kada je zaštitni plin argon, od 8000 do 15000 °C. Zbog toga se za zaštitu koriste specijalna kožna zaštitna odijela koja potpuno zaštićuju tijelo od utjecaja ultraljubičastih zraka, a za zaštitu glave koriste se zaštitni šljemovi sa štitnicima za oči, lice i vrat. Zaštitna stakla moraju odgovarati vrsti posla, pa njihovo zasjenjenje treba prema DIN-u iznositi:
- Zasjenjenje broj 10: za elektrolučno zavarivanje u zaštitnom plinu s jakošću struje od 0 do 75 Ampera.
- Zasjenjenje broj 11 i 12: za elektrolučno zavarivanje u zaštitnom plinu s jakošću struje od 75 do 400 Ampera.
- Zasjenjenje broj 12 i 13: za elektrolučno zavarivanje u zaštitnom plinu s jakošću struje od preko 400 Ampera.
Na zasjenjena zaštitna stakla moraju se postaviti prozirna stakla, koja će štititi od prljanja i oštećenja, ali i od štetnog utjecaja topline. Kod elektrolučnog zavarivanja u zaštitnom plinu također mora biti okolina zaštićena od zračenja paravanima, ili pak svi radnici u okolini moraju koristiti zaštitne naočale sa staklima za zaštitu od ultraljubičastog zračenja sa straničnim štitnicima. Pomoćnici zavarivača moraju koristit ista sredstva kao i zavarivači.
Mjesto rada kod zavarivanja zaštitite odgovarajućim paravanom, kako biste okolne radnike zaštitili od utjecaja štetnog zračenja.