Uvod u siguran rad na poslovima šivača i krojača u tekstiloj industriji

Pri obavljanju poslova šivanja radnici su svakodnevno izloženi  višestrukim opasnostima, štetnostima i naporima na svom radnom mjestu. Opasnosti uzrokuju ozljede na radu, a štetnosti i napori u radnom okolišu su faktori koji nakon što im je radnik izvrgnut, u pravilu dulje vrijeme, mogu izazvati pojavu profesionalnih bolesti ili drugih bolesti u svezi s radom.

Analiza je pokazala da su prema kvalifikaciji radnih uvjeta najčešće opasnosti, štetnosti i napori šivača:

MEHANIČKE OPASNOSTI:

Alati

- ručni

- mehanizirani

Strojevi i oprema

Rukovanje predmetima

 

OPASNOSTI OD PADOVA:

- pad osoba

 

ELEKTRIČNA STRUJA

 

POŽAR:

- zapaljive tvari

 

STATODINAMIČKI NAPORI:

Statički: prisilan položaj tijela

- stalno sjedenje

Dinamički: fizički rad

- ponavljajući pokreti a i bez primjne sile

- brzi rad

- dizanje i nošenje tereta

- guranje i vučenje tereta

 

PSIHOFIZIOLOŠKI NAPORI:

- rad na normu

 

Velik broj opasnosti, štetnosti i napora može se spriječiti odnosno smanjiti na prihvatljivu razinu poduzimanjem određenih mjera kao što su:

-održavanje strojeva i uređaja, odnosno svih sredstva rada ispravnim

-propisano uređenje mjesta rada, održavanje radnih površina i prolaza nezakrčenima

-korištenjem propisanih osobnih zaštitnih sredstava

-primjena sigurnih radnih postupaka

 

Da bi radnik mogao samostalno obavavljati poslove na koje je raspoređen od presudne je važnosti da poznaje sve opasnosti, napore i štetnosti na svom radnom mjestu. Zbog toga propisi zahtjevaju da se radnici osposobe za rad na siguran način.

Prema čl.27  Zakona o zaštiti na radu poslodavac ne smije dozvoliti samostalno obavljanje poslova radnicima koji prethodno nisu osposobljeni da ih obavljaju na siguran način, osim ako iz procjene opasnosti proizlazi da ne postoje opasnosti za njihovu sigurnost i zdravlje.

Radnicima  koji još nisu osposobljeni za rad na siguran način poslodavac mora osigurati rad pod nadzorom radnika osposobljenih za rad na siguran način.

Osposobljavanje za rad na siguran način poslodavac je dužan provesti glede postojećih opasnosti i štetnosti pri radu i to prije:

- započinjanja zaposlenika s radom,

- promjena u procesu rada,

- premještanja zaposlenika na drugo radno mjesto

 

Proces osposobljavanja za rad na siguran način isključivo se odnosi na konkretno radno mjesto koje je određeno načinom obavljanja pojedinih poslova, specifičnim radnim okruženjem (radnim okolišom) i konkretnim sredstvima rada koja se koriste na dotičnom radnom mjestu.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 25, 2024

    Seminar: Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba

    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizira seminar pod nazivom: „Kampanja za zdrava mjesta rada - Siguran i zdrav rad u digitalno doba“. Seminar će se održati 26.04.2024. godine na adresi Dvorana 10 CineStara Zagreb, Branimir Mingle mall, Ulica kneza Branimira 29, 10000 Zagreb s početkom u 10:00 sati. SADRŽAJ/PREDAVAČI: 10:00 - 10:15 Uvod u stručni skup - Moderator: Renata Krajačić - Predstavnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Nastavite čitati
  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati
  • Travanj 11, 2024

    Seminar: Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevecije - Praktični vodič za stručnjake kako preventirati psihosocijalne rizike

    Smart Biz organizira seminar pod nazivom: „Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevencije – praktični vodič za stručnjake kako prevenirati psihosocijalne rizike“. Seminar će se održati 09. svibnja 2024. godine s početkom u 09:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Seminar će pokriti sljedeće ključne teme: Razumijevanje psihosocijalnih rizika i stresa vezanog uz posao: Sudionici će naučiti prepoznavati različite psihosocijalne faktore koji doprinose stresu, sindromu izgaranja i mentalno-zdravstvenim izazovima na poslu. Osim toga, stjecat će uvide u kompleksnu psihološku, socijalnu i organizacijsku dinamiku koja ima utjecaj na dobrobit i produktivnost zaposlenih.
    Nastavite čitati
  • Travanj 09, 2024

    Video: Ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu

    U ovom edukativnom videu govorimo o ovlaštenicima poslodavca. Ovlaštenik poslodavca zaštite na radu je ključna figura u osiguravanju sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Njegova uloga obuhvaća implementaciju i nadgledanje sigurnosnih mjera, vođenje evidencija, osiguravanje pridržavanja propisa te obuku zaposlenika o sigurnosnim procedurama. Kroz edukativni video će te naučiti koje su uloge i odgovornosti ovlaštenika poslodavca. Ovaj video je nezaobilazan za sve koji su uključeni u upravljanje i provođenje zaštite na radu, od ovlaštenika do poslodavaca i zaposlenika. Video o ovlašteniku poslodavca za zaštitu na radu možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati
  • Travanj 04, 2024

    Seminar: Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.“. Seminar će se održati 24. travnja 2024. godine u 10:00 sati u hotelu „Diplomat“ Zagreb koji se nalazi na adresi Horvatova ulica 35B, 10000 Zagreb. Privremena gradilišta često su mjesta visokog rizika za ozljede, uključujući smrtne slučajeve, zbog neprimjene propisanih mjera zaštite na radu. Da bi se smanjio broj nesreća, donesen je Pravilnik o zaštiti na radu na privremenim gradilištima. Ovo usavršavanje pokriva tko mora primjenjivati Pravilnik i kako to učiniti, uključujući primjenu na različite vrste radova (npr. dogradnje, održavanje, rekonstrukcije). Objašnjavati će se kada je potrebno imenovati koordinatora za zaštitu na radu (ZNR) i izraditi plan izvođenja radova (PIR), kao i postupanje u specifičnim situacijama poput…
    Nastavite čitati