UVOD U ZAŠTITU NA RADU

Svaki je poslodavac u Republici Hrvatskoj, bez obzira na djelatnost koju obavlja i svoju veličinu, obavezan organizirati i provoditi zaštitu na radu.

Zaštita na radu sustav je mjera kojima se osobe na radu i druge osobe štite od štetnog utjecaja rada, a ostvaruje se obavljanjem poslova zaštite na radu i primjenom propisanih, ugovorenih i priznatih pravila zaštite na radu te naređenih mjera i uputa poslodavca.

Svrha je zaštite na radu sprečavanje ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i drugih bolesti povezanih s radom te sustavno unapređivanje sigurnosti i zaštite zdravlja radnika i osoba na radu.

Ako se zaštita na radu ne provodi i ako se ne poduzimaju preventivne mjere, mogu nastati neželjene posljedice i tako se može ugroziti poslovanje, stabilnost pa i sam opstanak svake tvrtke, posebno one manje, jer troškovi koji mogu nastati zbog ozljeda na radu i inspekcijskih kazni višestruku nadmašuju svako ulaganje u prevenciju i sigurnost na radu.

Pojam zaštite na radu povezan je s prvim desetljećima industrijske revolucije, dakle s razdobljem od prije nešto više od 200 godina. Prve mjere sigurnosti i prvi oblici osiguranja u samim počecima industrijske revolucije, dakle krajem 18. stoljeća, štitili su isključivo vlasništvo, a ne ljude.  Ljudski život bio je u prošlosti jeftin, a ozljede na radu, pa čak i gubitak života, tada se smatrao cijenom napretka, nužnim zlom. U to vrijeme zbog toga nitko nije odgovarao.

Radna mjesta počela su se mijenjati nabolje početkom 19. stoljeća kad su osnivani prvi sindikati koji su tražili bolje uvjete rada i kad su mediji, a tada su to bile novine, počele pisati o nehumanim radnim uvjetima, posebno djece koja su radila u tvornicama i mlinovima. Prvi zakon o zaštiti na radu donesen je u Velikoj Britaniji 1802. godine, no znatniji pomaci nabolje u zaštiti na radu javljaju se tek početkom 20. stoljeća kad odšteta radnicima za slučaj ozljede na radu postaje obveza poslodavca. Tada život radnika  postaje sve dragocjeniji jer se izjednačuju interesi poslodavca i radnika.

Sigurnije radno okruženje postalo je jednima i drugima zajednički interes. Tada su se počeli osnivati različiti odbori i odjeli za sigurnost na radu u tvrtkama te zapošljavati prvi inženjeri za sigurnost. Počelo se intenzivno razmišljati o uzrocima ozljeda, o izvorima opasnosti i o tome kako ih se može spriječiti. Na strojeve se ugrađuju zaštitne naprave, na opasna mjesta u građevinama ograde, rukohvati, podovi koji nisu klizavi, a radnici dobivaju osobna zaštitna sredstva - sigurnosne pojaseve i zaštitne kacige te upute za siguran rad. Savjeti i najbolje prakse iz proizvodnje pretvaraju se u zakone i inspekcijski režim, a radno okruženje postaje sve sigurnije.

Danas živimo u najsigurnijem razdoblju u ljudskoj povijesti, a razvojem društva došli smo do toga da se zaštita na radu više ne shvaća samo kao zakonska obveza, već i kao moralna obveza svakog poslodavca. Ona se danas ne provodi samo zbog ekonomskih razloga, već su tu i humanitarni motivi. 

Zaštita na radu u Republici Hrvatskoj regulirana je zakonodavstvom iz zaštite na radu.

Osnovu čine Ustav, Zakon o radu i Zakon o zaštiti na radu, a uz njih se pitanja iz zaštite na radu uređuju i drugim zakonima i podzakonskim propisima.

Uz to provedbu zaštite na radu obvezuju i konvencije Međunarodne organizacije rada koje je Republika Hrvatska preuzela i ratificirala.

Zakon o zaštiti na radu, kao i svi podzakonski propisi doneseni na temelju njega u Republici Hrvatskoj imaju za cilj sprečavanje nastanka ozljeda na radu i profesionalnih bolesti, te zaštitu radnog okoliša.

Zakon o zaštiti na radu određuje i uređuje slijedeće:

  • sudionike i njihova prava, obveze i odgovornosti vezane za zaštitu na radu radnika i u provođenju mjera zaštite na radu,
  • osnovna i posebna pravila zaštite na radu,
  • obveze poslodavca u provođenju zaštite na radu
  • obveze i prava radnika, te prava povjerenika radnika za zaštitu na radu,
  • obveze ovlaštenika odnosno stručnjaka zaštite na radu,
  • obveze i odgovornosti pri projektiranju i izvođenju radova,
  • obveze i postupke obrazovanja i osposobljavanja iz zaštite na radu,
  • pravni okvir za rad ovlaštenih osoba za zaštitu na radu,
  • provođenje upravnog i inspekcijskog nadzora

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Lipanj 21, 2024

    Edukacija: Zaštita na radu - obveze poslodavca online

    Self-determination theory d.o.o. organizira edukaciju pod nazivom „Zaštita na radu obveze poslodavaca“ koja će se održavati 11.07. , 24.09. i 26.11.2024. godine. Edukacija će se održavati online putem Webinar-a. Zaštita na radu i obaveze poslodavca u radnom okruženju predstavljaju ključni element ljudskih prava zaposlenika i održivog poslovnog razvoja. Webinar je usmjeren na primjenu obaveznih propisa i potencijalni inspekcijski nadzor. Namijenjen je višem i srednjem menadžmentu, predstavnicima radnika te stručnjacima za zaštitu na radu. Cilj je osigurati potpuno razumijevanje obveza, primjenu propisa, podizanje svijesti o rizicima te implementaciju mjera za zaštitu zdravlja i sigurnosti radnika. Sadržaj edukacije obuhvaća ključne aspekte…
    Nastavite čitati
  • Lipanj 04, 2024

    9. Međunarodni stručno-znanstveni skup ''Zaštita na radu i zaštita zdravlja''

    Veleučilište u Karlovcu organizira 9. međunarodni stručno-znanstveni skup pod nazivom „Zaštita na radu i zaštita zdravlja“. Skup će se održavati od 18. do 21. rujna 2024. godine u Resortu Borik koji se nalazi na adresi  Ul. Majstora Radovana 7, 23000 Zadar. Na ovom stručno-znanstvenom skupu tradicionalno se okupljaju stručnjaci i znanstvenici iz različitih područja s ciljem razmjene znanja i iskustava iz područja zaštite na radu, zaštite zdravlja i zaštite okoliša. Ovaj skup predstavlja jedinstvenu priliku za interdisciplinarnu suradnju, omogućujući sudionicima da se upoznaju s najnovijim dostignućima i inovacijama u svojim područjima, kao i da razmijene najbolje prakse i izazove s kojima se susreću u svakodnevnom radu.
    Nastavite čitati
  • Lipanj 03, 2024

    19. Međunarodna Konferencija - Digitalizacija i sigurnost

    THE EUROPEAN SOCIETY OF SAFETY ENGINEERS (ESSE) organizira 19. međunarodnu konferenciju pod nazivom: "Digitalizacija i sigurnost". Konferencija će se održavati od 14. do 15. lipnja 2024. godine ONLINE i uživo u Hotelu Matija Gubec, koji se nalazi na adresi Viktora Šipeka 31, Stubičke Toplice. Rok za prijavu sudionika je 31.05.2024. godine Program za 14.06.2024. godine: Accreditation of Conference participants Division of Conference materials Moderator: Josip Taradi, Zagorka Krstić Prša
    Nastavite čitati
  • Svibanj 23, 2024

    24. Konferencija zaštite na radu - Radionica 2

    ZIRS učilište u suradnji sa Znanstveno-stručnim časopisom „Sigurnost“ na 24. Konferenciji zaštite na radu, organizira Radionicu II na temu: „ "Upućivanje radnika na ocjenu radne sposobnosti - Kako postupati i moguća rješenja". Radionica će se održati 11. lipnja 2024. godine s početkom u 10:00 sati na adresi Ulica grada Vukovara 68, 10000 Zagreb. Radionice su najučinkovitiji način učenja i podučavanja kroz grupnu interakciju sudionika, omogućujući neposrednu razmjenu znanja i iskustava među sudionicima. Ova metoda potiče aktivno sudjelovanje, olakšava razumijevanje složenih tema i omogućuje praktičnu primjenu stečenih znanja. ŠTO VAS OČEKUJE?
    Nastavite čitati
  • Svibanj 17, 2024

    Novosti: Zaštita na radu

    Poslovno učilište organizira edukaciju pod nazivom: „Zaštita na radu“. Edukacija će se održati 05.06.2024. godine s početkom 09:00 sati u Zagrebtower-u na adresi Radnička cesta 80, 10 000 Zagreb. Zaštita na radu često predstavlja veliki izazov za poslodavce, koji moraju ulagati puno vremena i truda kako bi pronašli potrebne informacije. Većina se pritom oslanja na sebe i često nailazi na netočne informacije. Mnogi poslodavci nisu svjesni svojih obaveza u vezi s ovom tematikom, a oni koji jesu, često ne znaju točno što im je potrebno i kako to pravilno riješiti. Sadržaj:
    Nastavite čitati