Uvod

Zavarivanjem se naziva postupak spajanja materijala s pomoću izvora energije. To spajanje ostvaruje se mjestimičnim taljenjem ili deformacijom, upotrebom pritiska ili bez njega, posljedica čega je nastajanje narazdvojivih čvrstih veza među atomima zavarenih materijala. Prema upotrebi razlikuju se dva osnovna oblika: zavarivanje i navarivanje. Zavarivanje je spajanje dvaju ili više dijelova pomoću dodatnog materijala ili bez njega, u homogenu cjelinu. Navarivanje je nanošenje dodatnog materijala na određenu površinu zbog dobivanja traženih dimenzija ili svojstava. U zavarivačkoj terminologiji komadi koji se zavaruju nazivaju se osnovnim materijalom, dok se oni koji se upotrebljavaju za zavarivanje nazivaju dodatnim materijalom. Ovisno o postupku zavarivanja, zavarivanje taljenjem se može izvoditi sa ili bez dodatnog materijala. Pri zavarivanju taljenjem spajanje komada ostvaruje se zagrijavanjem osnovnog materijala na mjestu spoja do temperature taljenja. Izvor energije potreban za taljenja i način pretvaranja te energije u toplinsku odlučujuće utječe na dimenzije i oblik zavara, na osobine zavarenih spojeva i područje upotrebe postupka. Budući da je kemijska aktivnost metala u tekućem stanju velika, pri zavarivanju taljenjem potrebno je spriječiti kontakt rastaljenog metala sa zrakom što se postiže stvaranjem troske za vrijeme zavarivanja, upotrebom zaštitnog plina ili kombinacijom plina i troske.

Najčešći postupci zavarivanja taljenjem su:

Plinsko zavarivanje poznato je od 1894. godine. Ostvaruje se toplinom koja se dobiva izgaranjem plina u za to konstruira­nom plameniku. Kao izvor topline najčešće se za zavarivanje upo­trebljava acetilen, koji izgaranjem s kisikom daje temperaturu plamena 3100 do 3200 °C, ali se mogu upotrijebiti i drugi plinovi koji daju dovoljno visoku temperaturu npr. vodik, zemni plin.

 

Elektrolučno zavarivanje upotrebljava kao izvor topline za zavarivanje električnu energiju, koja se u električnom luku pre­tvara u toplinu. Postoji više varijanti elektrolučnog zavarivanja, no u većini slučajeva se radi tehnikom da električni luk gori između elektrode i osnovnog materijala. Manje se primjenjuje tehnika kod koje električni luk gori među elektrodama. Za zavarivanje se mogu upotrijebiti taljive i netaljive elektro­de.

 

Elektrolučno zavarivanje netaljivom elektrodom pod za­štitom inertnog plina (TIG = Tungsten Inert Gas) razvija se od 1941. godine. Toplina potrebna za taljenje osnovnog i dodatnog materijala dobiva se iz električnog luka koji gori između netaljive volframove elektrode i osnovnog materijala. Dodatni materijal dodaje se posebno.

 

Elektrolučno zavarivanje taljivom elektrodom pod zašti­tom inertnog plina (MIG = Metal Inert Gas) pojavilo se 1948. godine. Toplina potrebna za taljenje osnovnog i dodatnog materi­jala dobiva se iz električnog luka što gori između elektrode koja se tali i osnovnog materijala. Elektroda služi i kao dodatni materi­jal.

 

Elektrolučno zavarivanje taljivom elektrodom pod zašti­tom aktivnog plina (MAG = Metal Aktiv Gas) datira od 1953. godine. Princip postupka jednak je onome MIG zavarivanja, sa­mo se za zaštitu rastaljena metala umjesto inertnog upotrebljava aktivni plin.

 

Elektrolučno zavarivanje pod zaštitom praška (EPP) poz­nato je od 1930. (1935.) godine. Ovim postupkom zavarivanja električni luk gori između taljive elektrode, koja služi i kao dodatni materijal, i osnovnog materijala. Zaštitu rastaljena metala vrši sloj praška koji pokriva električni luk.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Listopda 05, 2024

    24. Konferencija zaštite na radu

    Znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“ i ZIRS učilište organiziraju 24. Konferenciju zaštite na radu koja će se održati 17.10.2024. godine s početkom u 10:00 sati u prostorijama ZIRS-a, na adresi ulica grada Vukovara 68, Zagreb. Ovo je izvrsna prilika za poslodavce, stručnjake, osobe zadužene za zaštitu na radu, kao i sve zainteresirane, da prošire svoja znanja i dobiju korisne savjete o tome kako učinkovito regulirati pitanja zaštite na radu u okviru svojih organizacija. Sudionici će imati priliku čuti konkretna rješenja i preporuke koje mogu odmah primijeniti u svojoj radnoj sredini, s ciljem poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika. Sudionici će naučiti kako implementirati specifične sigurnosne mjere koje nadilaze…
    Nastavite čitati
  • Listopda 02, 2024

    Edukacije: Zaštita na radu, zaštita od požara, zaštita okoliša

    U organizaciji Zitel-a održati će se tri edukacije: - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite od požara – 8.-9.10.2024. godine - Pripremni seminar za polaganje stručnog ispita iz zaštite na radu – 11.-12.10.2024. godine - Gospodarenje otpadom – zakonske obveze i propisi – 22.-23.10.2024. godine Sve edukacije će se održavati online putem platforme Teams.
    Nastavite čitati
  • Rujan 26, 2024

    Konferencija: Sigurnost 24 - Sigurnost u eri umjetne inteligencije

    Veleučilište studija sigurnosti organizira konferenciju pod nazivom „Sigurnost 24 – sigurnost u eri umjetne inteligencije“. Konferencija će se održati 01.10.2024. godine s početkom u 08:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Konferencija ima za cilj poticanje razmjene praktičnih iskustava i primjera najbolje prakse u različitim područjima sigurnosti. Istaknuti stručnjaci iz akademskih krugova i industrije, uključujući predstavnike vodećih kompanija, razgovarat će o ključnim temama poput međunarodne sigurnosti, nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske, poslovne i kibernetičke sigurnosti te sigurnosti povezane s umjetnom inteligencijom (AI). Poseban fokus bit će stavljen na izazove i mogućnosti primjene AI u sigurnosnim sustavima, uz naglasak na etičke aspekte i regulaciju ovih tehnologija.
    Nastavite čitati
  • Rujan 18, 2024

    Međunarodni seminar/webinar: Nadzor zaštite

    MEĐUNARODNI SEMINAR/WEBINAR: NADZOR ZAŠTITE Europsko društvo inženjera sigurnosti (ESSE) organizira program kontinuiranog stručnog usavršavanja u području zaštite na radu. U sklopu programa, održat će se seminar/webinar pod nazivom „Nadzor zaštite“. Seminar će se održati 18. listopada 2024. godine s početkom u 10:00 sati, u Beogradu, Srbija. Prijavu za izlaganje prezentacije potrebno je dostaviti do 30.09.2024. godine na e-mail adresu [email protected]. Prezentacija može imati najviše 15 slajdova i ne smije trajati duže od 15 minuta. Završnu verziju prezentacije potrebno je poslati najkasnije do 14.10.2024. godine.
    Nastavite čitati
  • Rujan 17, 2024

    Seminar: Provedba zaštite na radu i zaštite od požara - Obveze za poslodavce i radnike

    Seminar.hr organizira seminar pod nazivom: „Provedba zaštite na radu i zaštite od požara – obveze za poslodavce i radnike“. Seminar će se održavati 17. i 18. listopada u Hotelu Palace Bellevue Opatija, koji se nalazi na adresi ulica Maršala Tita 144-148, Opatija. Poslodavac ima zakonsku obvezu osigurati zaštitu svojih radnika od potencijalnih rizika po sigurnost i zdravlje na radnom mjestu. Kvalitetne mjere zaštite zdravlja i sigurnosti na radu ključne su za svakog poslodavca, bez obzira na broj zaposlenika, prirodu radnih procesa ili djelatnost kojom se bavi. Najvažniji izazov za poslodavce odnosi se na njihove zakonske obveze,…
    Nastavite čitati