Uvod

Kod pripremanja i posluživanja hrane u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, osoblje i zaposlenici moraju poštivati i osnovne higijenske norme. Za vrijeme rada osoblje se ne smije dirati rukama po koži, kosi i slično. Kod kihanja ili kašljanja pred usta treba staviti maramicu, a ako se stavi ruka treba je odmah oprati. Za posluživanje gostiju smije se upotrijebiti samo čisti i ispravan pribor, a hrana mora biti spremljena tako da je zaštićena od svakog zagađivanja. Pitanju osobne higijene radnika zaposlenih u ugostiteljstvu i hotelijerstvu treba posvetiti posebnu pažnju, jer o pravilnom provođenju osobne higijene ovisi zdravlje zaposlenog osoblja kao i zdravlje gostiju. U prostorijama gdje se priprema hrana moraju se osigurati umivaonici za pranje ruku sa hladnom i toplom vodom.

Radna odjeća radnika zaposlenih u ugostiteljstvu i hotelijerstvu mora se mijenjati prema potrebi, to jest čim se zaprlja. Ova odjeća ne smije se nositi izvan radnih prostorija, a za odlaganje odjeće zaposleno osoblje mora raspolagati dvodijelnim garderobnim ormarićima, koji ne smiju biti smješteni u prostorijama gdje se priprema hrana. Garderobni ormarići moraju biti tako izvedeni da su zadovoljeni uvjeti: da imaju najmanje visinu150 cm, dubinu35 cm, širinu70 cm, da su izrađeni na nogarima visokim15 cm radi čišćenja, a ako nemaju nogare da su smješteni na fiksno podnožje visoko15 cm; da na podesnim mjestima pri dnu i vrhu imaju otvore za ventilaciju; da su snabdjeveni ključevima za zatvaranje; da su oličeni zaštitnim bojama; da s unutarnje strane imaju ugrađene vješalice ili drugo odgovarajuće sredstvo za vješanje odijela; da u gornjem dijelu imaju policu za odlaganje kape ili šešira, a visina police mora biti najmanje30 cm od vrha; da u donjem dijelu imaju policu za obuću. Dvostruki garderobni ormarić može biti podijeljen po širini na dva dijela, a pregrada u dvostrukom ormaru mora biti izvedena tako da civilno odijelo ne dolazi u dodir s radnim.

Osobe koje boluju od zaraznih bolesti ili od bolesti koje prouzrokuju crijevni i kožni paraziti, zatim osobe koje te bolesti mogu prenijeti na druge osobe (kliconoše), ili pak boluju od bolesti koje izazivaju gađenje kod gostiju, ne mogu biti zaposlene na radnim mjestima gdje se rukuje hranom. Zbog toga osoblje koje rukuje hranom mora biti pod stalnim zdravstvenim i sanitarnim nadzorom.

U ugostiteljstvu i hotelijerstvu radnici veoma često cijelo svoje radno vrijeme provedu u jednom prinudnom položaju tijela - stajanju. To može imati znatnog utjecaja na promjenu na kostima i zglobovima kao i na poremećaje u krvožilnom sustavu. Dugotrajno stajanje može uzrokovati ravna stopala, proširenje vena na nogama, a ako se pored toga dižu i nose tereti, mogu se pojaviti i poremećaji u trbušnoj šupljini, na primjer trbušna kila. Zbog toga se na radna mjesta na kojima se za vrijeme rada stalno stoji ne bi smjele zapošljavati osobe s kroničnim bolestima krvnih žila na nogama, kao što su proširene vene, smetnje u cirkulaciji, edemi, ulcusi i slično, kao ni osobe s promjenama na koštanom, mišićnom i zglobnom sustavu nogu i kičme, kao što su spuštena stopala, deformiteti zglobova i kičme, te teži reumatski procesi koji mogu dovesti do funkcionalnih promjena.

Zaštita od utjecaja stalnog nepovoljnog položaja tijela pri radu, radnika zaposlenih u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, u ovom slučaju su češći odmori i stanke u toku rada, sa sjedenjem. Osim toga je potrebno pri radu koristiti odgovarajuću obuću s ortopedskim uloškom. U slobodno vrijeme, za radnike zaposlene u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, preporuča se aktivni odmor sa češćim šetnjama i bavljenje sportom.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati
  • Studeni 27, 2024

    Obavijest o suradnji: Preventa d.o.o. i Veleučilište studija sigurnosti

    S ponosom objavljujemo da je 16. listopada 2024. potpisan Sporazum o suradnji između Prevente d.o.o., tvrtke specijalizirane za provođenje zaštite na radu i za ispitivanje kemijskih čimbenika radnog okoliša, i Veleučilišta studija sigurnosti, institucije visokog obrazovanja posvećene razvoju stručnih i akademskih kompetencija studenata. U sklopu ove suradnje, Preventa d.o.o. održala je gostujuće predavanje za studente kolegija „Ispitivanje radnog okoliša“ i „Kemijske štetnosti u radnom okolišu“. Tema predavanja bila je: "Prezentacija i laboratorijske vježbe s Gasmet GT5000 uređajem za FTIR spektroskopiju". Predavanje su održali direktor Prevente d.o.o., Borivoj Žmegač, mag. ing. el., zajedno s kolegom Roginekom Tomicom, mag. ing. sec., koji su studentima predstavili:
    Nastavite čitati
  • Studeni 11, 2024

    Stručni seminar: Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; Umjetna intelegencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; Pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom

    Udruga za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, zaštitu okoliša i zaštitu od požara Regije Sjeverozapad (USOP) organizira stručni seminar pod nazivom: „Stručno osposobljavanje radnika za energetska zvanja; umjetna inteligencija u službi sigurnosti i zaštite na radu; pružanje prve pomoći i gašenje požara hidrantskom mrežom“. Seminar će se održati u petak 29. studenog 2024. godine u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin koja se nalazi na adresi Šetalište Franje Tuđmana 1, 42000 Varaždin. Seminar će sudionicima osigurati sveobuhvatnu stručnu podršku, detaljne informacije i personalizirane konzultacije, čime će im značajno olakšati obavljanje svakodnevnih radnih zadataka u području zaštite na radu. Pored toga, seminar je osmišljen tako da omogućuje polaznicima ispunjavanje zakonske obaveze kontinuiranog…
    Nastavite čitati
  • Studeni 04, 2024

    Stručni skup: Zaštita zdravlja na radu - Propisi, novosti, primjeri dobre prakse

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja na radu- propisi, novosti, primjeri dobre prakse“. Skup će se održati u četvrtak 28. studenog 2024. s početkom u 10 sati u velikoj dvorani Kraš, koja se nalazi na adresi Ravnice 48, 10 000 Zagreb. Cilj stručnog skupa je  informirati sudionike o novostima u području regulative radnog vremena, o programima osposobljavanja i vođenju ZNR poslova kod poslodavca, izradi procjene rizika, o savjetima i preporukama u svezi gripe na radnom mjestu, o aktivnostima u HT Grupi u području poboljšavanja zdravlja na radu, o primjerima dobre prakse, o požarima u željezničkom prometu te korištenju hidrantske mreže, o primjeni umjetne inteligencije, i sl. Skup…
    Nastavite čitati
  • Listopda 29, 2024

    Forum: Sigurnost i zdravlje na radu

    Zavod za istraživanje i razvoj i Znanstveno – stručni časopis „Sigurnost“ organiziraju forum pod nazivom „Sigurnost i zdravlje na radu“. Forum će se održati 05. studenog 2024. s početkom u 10:00 sati u Kongresnom centru Antunović koji se nalazi na adresi Zagrebačka avenija 100a, 10090 Zagreb. Program foruma namijenjen je stručnjacima iz područja zaštite na radu i poslodavcima koji su odgovorni za organizaciju i provedbu mjera sigurnosti i zaštite zdravlja zaposlenika. U okviru Foruma razmatrat će se nekoliko aktualnih i važnih tema: - Izazovi koje stručne osobe susreću u radu s migrantima, posebno u kontekstu zaštite…
    Nastavite čitati