Vibracije

Vibracije ili titraji su periodična gibanja pri kojima se karakteristične kinematičke veličine (brzina i ubrzanje) stalno ponavljaju u određenim vremenski intervalima. Vibracije se mogu pojaviti u obliku jedva zamjetnih titraja pa do trošenja, drmanja, ritmičkog udaranja i slično. Na čovjeka se prenose putem nogu kad čovjek stoji na vibrirajućoj podlozi, putem donjeg dijela trupa kada čovjek sjedi i putem ruku kad čovjek rukuje vibrirajućim sredstvom za rad. Vibracije zamaraju čovjeka, smanjuju mu radnu sposobnost i ugrožavaju zdravlje. Oboljenja od vibracija najčešće se osjećaju u ramenima, taktovima i zglobovima. Vrlo često i prsti budu oštećeni, pa se u njemu osjećaju trnci. To je bolest slična reumatskim bolestima. Za nastanak oštećenja vrlo su važne frekvencije vibracija, a opasni interval čini frekvencija od 40 do 125 herca. Izvori vibracija na sredstvima rada često su ujedno i izvori buke i tada nastaju veoma snažni štetni utjecaji na zdravlje radnika. Jednom nastale promjene od vibracija ne mogu se izliječiti, već, dapače, pokazuju težnju prema stalnoj progresiji. Najčešće od vibracija, takozvanih vibracijske bolesti, obolijevaju radnici u rudnicima, kamenolomima i izgradnji cesta, koji rukuju raznim bušilicama, vibratorima i nabijačima, te radnici u šumama koji rukuju motornim pilama, isto tako obolijevaju i radnici u poljoprivredi, naročito oni koji rukuju traktorima i slično.

 

Pojava vibracija može se izbjeći konstruktivnim izvedbama i ugradnjom ublaživača vibracija. Tako je kod većine suvremenih motornih pila za drvosječe gibajući klip motora postavljen u aksijalnom smjeru, dakle u smjeru kretanja lanca, što proizvodi znatno manje vibracije nego u slučaju okomito postavljenog klipa. Postavljanjem ublaživača na rukohvate ručnih mehanizirani alata postižu se dobri rezultati. Radnici koji rukuju vibrirajućim sredstvima rada moraju raditi skraćeno radno vrijeme ili se izlagati vibracijama kraće vrijeme, a u međuvremenu trebaju obavljati poslove koji nisu praćeni vibracijom. Pri upotrebi osobnih zaštitnih sredstava mora se paziti da se upotrebljavaju zaštitne rukavice izrađene od materijala koji apsorbira vibracije.

 

Štetne vibracije su titraji predmeta s kojima zaposlenik na radu dolazi u dodir. Pritom se u obzir uzima frekvencija i amplituda vibracija. Smatra se da najštetnije djeluju vibracije s frekvencijom između 40 i 125 Hz, naročito ako im amplituda iznosi više od 100 mikrometra. Štetno djelovanje vibracija može biti:

- Štetno djelovanje na cijelo tijelo - vibracije koje se vode od nogu odnosno stražnjice po tijelu, na primjer sjedenje profesionalnog vozača na sjedalu teretnog motornog vozila.

- Štetno djelovanje na šake i ruke - vibracije koje se vode preko ruku u tijelo, na primjer držanje na radu ručke udarne bušilice.

IZVORI VIBRACIJA MOGU BITI:

- Strojevi i postrojenja koja pri radu vibriraju što se prenosi na temelje ili podlogu, a odatle na ostale strojeve, objekte i drugo. Do čovjeka vibracije dolaze preko nogu i tijela.

- Vozila i strojevi kao teretna vozila, građevinski strojevi, poljoprivredni strojevi. Na čovjeka se vibracije prenose preko tijela (sjedala).

- Prijenosni strojevi i uređaji kao motorne lančane pile, pneumatski strojevi i bušilice kojima radnik rukuje. Na čovjeka se vibracije prenose preko šake i ruku.

 

Izloženost vibracijama može izazvati oštećenja krvnih žila, mišića, tetiva, kostiju i zglobova te živaca. Veličina oštećenja ovisit će o vrsti i trajanju vibracija, hladnoći i vlazi okoline u kojoj zaposlenik radi, nefiziološkom položaju tijela pri radu, i individualnim osobinama čovjeka. Ako je do oštećenja zdravlja došlo kod zaposlenika koji je kroz duže razdoblje bio izložen djelovanju vibracija to se smatra profesionalnom bolešću.

 

ZAŠTITA OD VIBRACIJA

Vibracija strojeva, uređaja i alata - osim što popratno, u određenim okolnostima izaziva buku - štetno djeluje na radnike koji njima rukuju ili su u njihovoj neposrednoj blizini. Vibracije radnika zamaraju, smanjuju mu radnu sposobnost i štetno djeluju na zdravlje ako im je dulje izložen. Tako, zbog duljeg djelovanja vibracija, mogu na­stati oboljenja krvnih žila, tetiva, zglobova i kostiju. Ako radnik radi na takvom radnom mjestu duže vrijeme (nekoliko godina), nastaju promjene u živčanom i probavnom sustavu. Strojevi koji izazivaju stalne vibracije najčešće su razne vrste kompresora, motorne pile, pogonski strojevi, generatori u hidrocentralama, termocentralama itd.

 

Zaštita od vibracija provodi se medicinskim mjerama, kao i kod buke, te tehničkim i organizacijskim mjerama koje se u ovom slučaju svode na:

- tehničke mjere zaštite koje se odnose na strojeve, uređaje, alate i drugo,

- kolektivne ili pojedinačne mjere zaštite, tehničkog i organizacijskog karaktera koje se odnose na radnike.

Zadovoljenju zahtijeva iz prve grupacije teži se ponajviše proizvodnjom takvih strojeva, uređaja i alata kod kojih je vibracija svedena na minimum ili potpuno uklonjena. To se uglavnom postiže ugradnjom elastičnih, umjesto krutih sklopova, maksimalno mogućim uravnoteženjem masa, preciznošću izrade i drugo. Kada to nije dostatno, strojevi ili strojni dijelovi se od okoline izoliraju primjenom raznih antivibracijskih sredstava.

 

GRANIČNE I UPOZORAVAJUĆE VRIJEDNOSTI IZLOŽENOSTI VIBRACIJAMA

Granične vrijednosti i upozoravajuće vrijednosti izloženosti za vibracije šaka-ruka se ocjenjuje i/ili mjeri u skladu s odredbama Pravilnika, a utvrđene su kao sljedeće:

- granična vrijednost dnevne izloženosti, normirana na referentno razdoblje od osam sati, je 5 m/s²;

- upozoravajuća vrijednost dnevne izloženosti, normirana na referentno razdoblje od osam sati, je 2,5 m/s².

Granične vrijednosti i upozoravajuće vrijednosti izloženosti za vibracije cijelog tijela se ocjenjuje i/ili mjeri u skladu s odredbama Pravilnika, a utvrđene su kao sljedeće:

- granična vrijednost dnevne izloženosti, normirana na referentno razdoblje od osam sati, je 1,15 m/s²;

- upozoravajuća vrijednost dnevne izloženosti, normirana na referentno razdoblje od osam sati, je 0,5 m/s².

 

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Siječanj 15, 2025

    Stručni skup: Zaštita zdravlja i sigurnost na radu

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Zaštita zdravlja i sigurnost na radu“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine u 10.00 sati u velikoj dvorani Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, Zagreb. Stručni skup posvećen unapređenju znanja i razmjeni iskustava u području zaštite na radu, s posebnim naglaskom na jačanje primjene zakonskih i tehničkih mjera. Cilj ovog događanja je informirati sudionike o najnovijim promjenama, standardima i praksama koje doprinose sigurnijem i zdravijem radnom okruženju. Teme skupa uključuju: Jačanje provedbi mjera zaštite na radu - Marina Borić,…
    Nastavite čitati
  • Siječanj 13, 2025

    Razvoj stručnih i osobnih vještina u Preventi - Nova godina, novi izazovi

    U Preventi čvrsto vjerujemo da je kontinuirano učenje temeljni preduvjet za postizanje uspjeha, kako u profesionalnom tako i u osobnom razvoju. Svjesni važnosti ulaganja u znanje, svake godine tradicionalno započinjemo s nizom internih edukacija namijenjenih našim zaposlenicima. Cilj ovih edukacija nije samo osnaživanje stručnih kompetencija, uključujući područje zaštite na radu, već i razvijanje soft vještina koje su ključne za uspješno funkcioniranje u svakodnevnom poslovnom okruženju. Naš pristup razvoju zaposlenika temelji se na uvjerenju da uspjeh ne ovisi samo o tehničkoj stručnosti, već i o sposobnosti razumijevanja i upravljanja međuljudskim odnosima. Stoga značajan dio naših edukacijskih aktivnosti posvećujemo razvoju emocionalne inteligencije, unapređenju komunikacijskih vještina, te jačanju mentalne otpornosti.
    Nastavite čitati
  • Siječanj 07, 2025

    Seminar: Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Ergonomija na radnom mjestu i zaštita od buke“ koji će se održati 30. siječnja 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotel "Diplomat" koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb i ONLINE (Teams). Znate li da loša ergonomija i izloženost buci imaju ozbiljne posljedice? Neprilagođena radna mjesta glavni su uzrok mišićno-koštanih poremećaja i smanjenja radne učinkovitosti. Prekomjerna buka može uzrokovati trajna oštećenja sluha, smanjiti koncentraciju, izazvati stres i negativno utjecati na mentalno zdravlje. Posljedice se odražavaju na radnicima i poslodavcima, uključujući češća bolovanja, veći broj ozljeda i znatne financijske gubitke za organizacije.
    Nastavite čitati
  • December 17, 2024

    Video: Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom „Prva pomoć i upotreba AVD-a kod srčanog udara“ u kojem ćemo Vas detaljno upoznati s ključnim koracima pružanja prve pomoći u slučaju srčanog udara, kao i s pravilnom upotrebom automatskog vanjskog defibrilatora (AVD). Osim toga, naglasak stavljamo i na važnost zaštite na radu, gdje je poznavanje ovih vještina od presudne važnosti za sigurnost zaposlenika i brzu reakciju u hitnim situacijama. Srčani udar je hitno medicinsko stanje koje zahtijeva brzu i efikasnu reakciju, a poznavanje osnovnih postupaka može značajno povećati šanse za preživljavanje. U ovom videu, uz stručna objašnjenja dr. sc. Siniše Zovka, dr. med., direktora društva Plavi tigar d.o.o.; naučit ćete kako prepoznati simptome srčanog udara,…
    Nastavite čitati
  • December 05, 2024

    Video: Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara

    Predstavljamo naš novi video materijal pod nazivom: „Kako koristiti hidrantsku mrežu za gašenje požara“. Video služi kao učinkoviti alati za edukaciju radnika iz zaštite na radu i zaštite od požara. Hidrantska mreža sustav je cijevi i hidrantskih priključaka koji omogućuju brzo i učinkovito gašenje požara. Može se sastojati od: ✔️ Vanjske mreže – hidranti postavljeni na otvorenim prostorima, povezani s glavnim vodovodnim sustavom, koji omogućuju dovod velike količine vode za vatrogasce i hitne službe. ✔️ Unutarnje mreže – hidranti smješteni unutar zgrada, u blizini ključnih točaka poput hodnika ili stepenica, opremljeni crijevima i mlaznicama koje su spremne za…
    Nastavite čitati