Zaštita od padova

Opasnosti od padova dijele se na:


Padovi osoba

- na istoj razini (poskliznuća, spotaknuća…)

- u dubinu

- s visine

- s visine iznad 3m




Pad predmeta na radnika

Statistike pokazuju da se najveći  ozljeda zbog padova događa zbog spotaknuća i poskliznuća, a velik broj i padovima sa stepeništa i s visine. Ozljede zbog poskliznuća i spotaknuća čine čak i do  30% svih ozljeda na radu.  Osim ekonomske štete, one uzrokuju bol, patnju a ponekad čak i smrt radnika. Većina tih slučajeva nije se trebala ni dogoditi. Potrebno je:

- razumjeti kako se nesreće zbog padova događaju

- identificirati problematična područja

- eliminirati ili svesti na najmanju moguću mjeru rizik od padova

 

Poskliznuća se događaju kada je premalo trenje između obuće koju nosi radnik i površine po kojoj hoda. Najčešći uzroci poskliznuća su:

- mokre površine ili proliveno ulje

- vremenske neprilike

- izlizani tepisi

- podovi s različitim stupnjem istezanja



Spotaknuća se događaju kad se nogom nenamjerno udari u neki objekt i izgubi ravnoteža.


Najčešći uzroci spotaknuća su:

- nepreglednost

- loša osvijetljenost

- kablovi na putu

- nezatvorene donje police

- neravne podne površine

- naborani tepisi


Kako spriječiti spotaknuća i posklizuća?

- Odmah očistiti, obrisati i osušiti sve prolivene tekućine

- Označiti mokra područja

- Održavati radne površine i prolaze nezakrčenima

- Pričvrstiti (prilijepiti) i izravnati  sve tepisone koji su naborani

- Uvijek zatvarati ladice

- Kablove koji prolaze preko radnih površina odgovarajuće prekriti

- Održavati dobru  osvijetljenost radnog prostora

- Na radnim mjestima gdje je moguće često prisustvo mokrih površina prolivenih tekućina potrebno je da radnici nose odgovarajuću obuću.

- Čišćenje radnih prostorija treba se obavljati nakon završetka posla, a ne u vrijeme posla.

- I najvažnije: uvijek paziti i gledati kud se hoda!

Padovi s visine

Padovi s visine su najopasniji padovi jer za posljedicu imaju najčešće teške, pa čak i smrtne ozljede.


Vrlo je važno da se prije penjanja na ljestve one dobro pregledaju i po potrebi učvrste. Nikad se ne smije penjati na ljestve koje se tresu ili na ljestve s skliskim prečkama, niti se ne smiju za penjanje koristi stolice i sl.

Poslovi na visini većoj od 3 metra spadaju u poslove s posebnim uvjetima rada ako se primjenom osnovnih pravila zaštite na radu ne može spriječiti povećana opasnost od pada radnika s mjesta rada, što znači da te poslove mogu obavljati radnici koji osim općih uvjeta zadovoljavaju i posebne uvjete glede zdravstvenog stanja.

To znači da ukoliko nemate liječnički pregled za rad na visini, ne smijete se penjati na visinu veću od 3 m. Rok za ponovnu provjeru zdravstvenog stanja radnika koji rade na visini iznosi godinu dana.


Mjere za sprječavanje padova:

- Ladice u ormarima i radnim stolovima treba uvijek držati zatvorenima

- Neodgovarajući,  istrošeni i naborani tepisi i otirači često su izvori opasnosti od popiknuća

- Produžni kablovi povučeni preko prolaza uzrok su popiknuća

- Pri čišćenju podova obvezno označiti mokra područja

- Roba ne smije se previsoko slagati, niti na način da je ugrožena stabilnost


 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Travanj 18, 2024

    Radionica: Mentalno zdravlje na radnom mjestu

    Hrvatska udruga poslodavaca organizira radionicu pod nazivom: „MENTALNO ZDRAVLJE NA RADNOM MJESTU". Radionica će se održati 20. svibnja 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca koja se nalazi na adresi Radnička cesta 37a, 10000 Zagreb. Ova radionica predstavlja ključni dio projekta "Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the Workforce" (MH4HRM), u kojem Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje kao partner zajedno s brojnim europskim suradnicima. Ovaj projekt također uključuje aktivno sudjelovanje Hrvatske udruge poslodavaca kao jednog od ključnih dionika. Radionicu će voditi Helena Koren, magistra psihologije, i Petra Bekavac,…
    Nastavite čitati
  • Travanj 11, 2024

    Seminar: Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevecije - Praktični vodič za stručnjake kako preventirati psihosocijalne rizike

    Smart Biz organizira seminar pod nazivom: „Obveze poslodavca vezane uz procjenu psihosocijalnih rizika i mjera prevencije – praktični vodič za stručnjake kako prevenirati psihosocijalne rizike“. Seminar će se održati 09. svibnja 2024. godine s početkom u 09:00 sati u hotelu The Westin koji se nalazi na adresi Krsnjavoga 1, 10000 Zagreb. Seminar će pokriti sljedeće ključne teme: Razumijevanje psihosocijalnih rizika i stresa vezanog uz posao: Sudionici će naučiti prepoznavati različite psihosocijalne faktore koji doprinose stresu, sindromu izgaranja i mentalno-zdravstvenim izazovima na poslu. Osim toga, stjecat će uvide u kompleksnu psihološku, socijalnu i organizacijsku dinamiku koja ima utjecaj na dobrobit i produktivnost zaposlenih.
    Nastavite čitati
  • Travanj 09, 2024

    Video: Ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu

    U ovom edukativnom videu govorimo o ovlaštenicima poslodavca. Ovlaštenik poslodavca zaštite na radu je ključna figura u osiguravanju sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Njegova uloga obuhvaća implementaciju i nadgledanje sigurnosnih mjera, vođenje evidencija, osiguravanje pridržavanja propisa te obuku zaposlenika o sigurnosnim procedurama. Kroz edukativni video će te naučiti koje su uloge i odgovornosti ovlaštenika poslodavca. Ovaj video je nezaobilazan za sve koji su uključeni u upravljanje i provođenje zaštite na radu, od ovlaštenika do poslodavaca i zaposlenika. Video o ovlašteniku poslodavca za zaštitu na radu možete pogledati ovdje:
    Nastavite čitati
  • Travanj 04, 2024

    Seminar: Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu na privremenim gradilištima 2024.“. Seminar će se održati 24. travnja 2024. godine u 10:00 sati u hotelu „Diplomat“ Zagreb koji se nalazi na adresi Horvatova ulica 35B, 10000 Zagreb. Privremena gradilišta često su mjesta visokog rizika za ozljede, uključujući smrtne slučajeve, zbog neprimjene propisanih mjera zaštite na radu. Da bi se smanjio broj nesreća, donesen je Pravilnik o zaštiti na radu na privremenim gradilištima. Ovo usavršavanje pokriva tko mora primjenjivati Pravilnik i kako to učiniti, uključujući primjenu na različite vrste radova (npr. dogradnje, održavanje, rekonstrukcije). Objašnjavati će se kada je potrebno imenovati koordinatora za zaštitu na radu (ZNR) i izraditi plan izvođenja radova (PIR), kao i postupanje u specifičnim situacijama poput…
    Nastavite čitati
  • Ožujak 29, 2024

    Video: Povjerenik radnika za zaštitu na radu

    U ovom informativnom videu istražujemo ključne uloge i odgovornosti povjerenika zaštite na radu. Saznat ćete kako povjerenik igra ključnu ulogu u identifikaciji rizika, osiguravanju pridržavanja propisa i promoviranju kulture sigurnosti na radnom mjestu. Otkrit ćemo i kako povjerenici mogu postati važni između zaposlenika i uprave, olakšavajući komunikaciju i rješavanje problema. Povjerenik zaštite na radu je ključna figura u svakoj organizaciji koja se brine o sigurnosti i dobrobiti svojih zaposlenika. Njegova uloga obuhvaća identifikaciju potencijalnih opasnosti na radnom mjestu, pružanje savjeta i smjernica za sprječavanje ozljeda i nesreća te osiguravanje pridržavanja propisa o zdravlju i sigurnosti na radu. Video o povjereniku zaštite na radu možete pogledati…
    Nastavite čitati