Zaštita od povrjeđivanja električnom strujom niskog napona

Zaštita od indirektnog dodira


Da bi spriječili predugačko trajanje opasnih napona dodira, najčešće električna trošila i uređaje štitimo automatskim isključivanjem napajanja:

- posredstvom nadstrujnih zaštitnih uređaja (automatskih prekidača i osigurača)
- ili pak zaštitnim uređajima diferencijalne struje (zaštitne strujne sklopke).

Uspješno automatsko isključivanje napajanja u slučaju pojave previsokog napona dodira omogućava se spajanjem metalnih kućišta trošila i uređaja preko zaštitnih vodiča na uzemljivače ili na pogonsko uzemljenje izvora energije.
Zbog toga je jako važno da zaštitni vodiči nisu prekinuti, jer prekid zaštinog vodiča predstavlja neispravnu zaštitu od previskog napona dodira.
Jednako tako loše podešeni prekidači i osigurači krpani žicom, dovode do nedjelotvornosti zaštite s automatskim isklapanjem napajanja


Strujna zaštitna sklopka

U redovitom pogonu struja koja dolazi u trošilo jednaka je struji koja odlazi iz trošila. Ako u dođe do proboja izolacije vodiča, struja kvara prelazi preko PE vodiča, pa strujna zaštitna sklopka isklapa napajanje.

Svaka strujna zaštitna sklopka na sebi ima TEST tipkalo za provjeru isključenja sklopke. Ova se funkcija mora redovito provjeravati.

Uspješno automatsko isključivanje napajanja u slučaju pojave previsokog napona dodira omogućava se spajanjem metalnih kućišta trošila i uređaja preko zaštitnih vodiča na uzemljivače ili na pogonsko uzemljenje izvora energije.

 

- Zbog toga je jako važno da zaštitni vodiči nisu prekinuti, jer prekid zaštinog vodiča predstavlja neispravnu zaštitu od previskog napona dodira.

 

Jednako tako loše podešeni prekidači i osigurači krpani  žicom, dovode do nedjelotvornosti zaštite s automatskim isklapanjem napajanja.

 

Ukoliko je uređaj izveden u dvostrukoj izolaciji (uređaj klase II), tada ga nije potrebno spajati preko kabla sa zaštitnim vodičem.


- Zaštitni vodič mora biti dobro spojen na kućište trošila i na zaštitni kontakt utikača.

- Priključak trošila sa zaštitnim vodičem izvodi se utikačem sa zaštitnim kontaktom (šuko) u priključnicu koja također ima zaštitne kontakte (šuko).

- Zaštitni kontakti šuko utičnice trebaju biti neoštećeni i čisti; naročito je potrebno provjeriti njihovo stanje nakon svih ličilačkih radova jer mogu biti obojani bojom za zid i tako postati nefunkcionalni.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Lipanj 07, 2023

    Video: Prednosti i nedostaci rada od kuće

    Matej Sakoman, psiholog i stručnjak za područja ljudskih resursa, mentalnog zdravlja, pruža zanimljivu perspektivu o prednostima i nedostacima rada od kuće. U ovom videu ističe se da rad od kuće ima mnoge prednosti, ali i da ima svoje nedostatke. Važno je pronaći ravnotežu i prilagoditi se novom radnom okruženju kako bi se osiguralo mentalno zdravlje, produktivnost i sigurnost na poslu. Kada je riječ o prednostima, Sakoman ističe fleksibilnost kao ključnu prednost rada od kuće. Radnici imaju mogućnost prilagođavanja svojih radnih sati prema svojim potrebama, što može rezultirati boljom ravnotežom između profesionalnog i privatnog života. Osim toga, rad od kuće može smanjiti troškove povezane s putovanjem na posao i omogućiti radnicima da provedu više vremena s obitelji. Sakoman također…
    Nastavite čitati
  • Lipanj 06, 2023

    Edukacija: Rad od kuće - Izmjene zakona o radu

    Poslovno Učilište organizira edukaciju pod nazivom „Rad od kuće – izmjene Zakona o radu“. Edukacija će se održati 15. lipnja  s početkom u 9:00 sati, u ZagrebTower-u koji se nalazi na adresi Radnička cesta 80, 10000 Zagreb. Tijekom ove edukacije, sudionici će se imati priliku upoznati s najnovijim zakonskim promjenama koje su usmjerene na reguliranje rada od kuće. Stručni predavači pružit će dubinski uvid u ključne aspekte i pravne obveze vezane uz ovu temu. Rad na izdvojenom mjestu rada je rad kod kojeg radnik ugovoreni posao obavlja od kuće ili u drugom prostoru slične namjene koji je određen na temelju dogovora radnika i poslodavca, a koji nije prostor poslodavca.
    Nastavite čitati
  • Lipanj 05, 2023

    Video: Kako urediti mjesto rada od kuće

    Suvremeni način rada sve više se oslanja na informacijsko-komunikacijsku tehnologiju, što je dovelo do reguliranja rada od kuće Zakonom o radu. Ova situacija nastaje kada radnik ugovoreni posao obavlja od kuće ili u prostoru koji nije prostor poslodavca. Međutim, rad od kuće sa sobom nosi određene izazove u pogledu zaštite na radu. Jedan od najvažnijih izazova u radu od kuće je stvaranje sigurnog radnog okruženja. Nedostatak adekvatne radne opreme, poput ergonomskih stolica, stolova i rasvjete, može biti posebno problematičan. Radnici koji rade od kuće često su prisiljeni raditi u neergonomskim pozicijama, što može dovesti do bolova u leđima, vratu i ramenima. Stoga je važno da poslodavci osiguraju svojim zaposlenicima adekvatnu radnu opremu i potrebnu edukaciju o ergonomiji kako bi se izbjegli problemi vezani uz dugotrajno sjedenje i nepravilno držanje. U skladu s zakonskim i zdravstvenim preporukama, u novom videu predstavljamo savjete za uspješno uređenje radnog prostora kod kuće. Na primjer,…
    Nastavite čitati