Požar i eksplozija

Kod zavarivanja pojavljuju se redovito dovoljno visoke temperature da se mogu vrlo lako zapaliti različiti materijali. Ti materijali mogu se zapaliti u neposrednpm dodiru s plamenom kod plinskog zavarivanja, ili u dodiru s užarenim ili ugrijanim komadima kovina za vrijeme ili nakon zavarivanja. Zapaljenje mogu uzrokovati i užarene čestice metala ili šljake koje padaju oko mjesta rada i do nekoliko metara daleko, naročito ako se zavarivanje obavlja na povišenim mjestima iznad zapaljivih materijala ili tvari. Ponekad do zapaljenja može doći i nekoliko sati nakon rada, zbog toga što su materijali duže vrijeme tinjali i konačno se zapalili. Užareni otpaci elektroda veoma često su uzrok gorenja zapaljivih tvari. Čestice materijala i šljake mogu biti tako ugrijane da se ne vidi crvena boja, tj. da nisu užarene, a da ipak mogu zapaliti mnoge materijale, jer se tada temperatura tih čestica kreće od 200 do 400 °C, što odgovara temperaturi paljenja mnogih krutih tvari, kao što su drvo, papir, tkanina i sločno. Zbog toga je pri zavarivanju, na mjestima gdje bi moglo doći do požara, potrebno poduzimati odgovarajuće mjere zaštite.


- Udaljite sve zapaljive  materijale, pa čak i prašinu, s mjesta zavarivanja bez obzira nalaze li se pokraj, iznad ili ispod mjesta zavarivanja. Ako se radovi obavljaju na cjevovodu, skinite izolaciju s jedne i druge strane mjesta rada kako se ne bi zapalila. Zapaljive predmete koji se ne mogu udaljiti iz opasnog područja pokrijte negorivim materijalom koji slabo provodi toplinu, kao što je azbestno platno ili ploča.

- U blizinu mjesta rada donesite ručne vatrogasne aparate, ili pripremite vatrogasne cijevi s vodom, te pozovite vatrogasca koji će nadzirati rad i gasiti požar u slučaju potrebe.

- Za vrijeme rada stalno pazite na plamen, prskanje iskara, širenje topline kroz ugrijane metalne dijelo­ve, kako ne bi došlo do požara na mjestu rada, te ispod i iznad mjesta rada. Užarene otpatke elektroda stavljajte u predviđene posude s pijeskom ili vodom.

- Nakon završenog zavarivanja provjerite sva mjesta pokraj, ispod i iznad mjesta rada, i to na zagrijava­nje, miris paljenja i dimljenje, te takva mjesta odmah ohladite ili ugasite.

 

Najveća opasnost postoji pri neposrednom zavarivanju posuda, kao što su bačve, kotlovi, tankovi, cijevi i slično, koje su sadržavale ili sadrže zapaljive tekućine. Zbog zagrijavanja dolazi do naglog isparavanja, stvaranja eks­plozivne smjese, a potom i njenog paljenja, što neminov­no dovodi do eksplozije. Smatra se da je na primjer u bačvi od 200 litara dovoljno da ostane samo 1 centimetar benzina, pa da se stvori opasna eksplozivna smjesa. Zbog toga je potrebno posude prije zavarivanja dobro očistiti, te napuniti vodom ili negorivim plinom. Za čišćenje se upotrebljava vruća voda kojoj se mogu dodati razna sredstva, zavisno o tome kakva se je tvar nalazila u posudi. Može se koristiti i vodena para koja se upuhava u posudu. Nakon čišćenja takvu posudu potrebno je napuniti vodom ili negorivim plinom, kako bi se spriječi­la mogućnost nastajanja eksplozivne smjese.


- Ako se posude pune vo­dom, treba ih napuniti do vrha. Oko mjesta zavariva­nja može ostati mali neis­punjeni prostor. Pri tom posude treba položiti, ili na njihovim najvišim mje­stima ostaviti otvor za pro­vjetravanje kako bi sav zrak mogao izaći. Za cijelo vrijeme rada posude mora­ju  biti  napunjene vodom.

- Ako iz bilo kojeg razloga posude nije moguće puniti vodom, mogu se puniti vodenom parom ili inertnim plinovima, kao što su dušik ili ugljični dioksid. Ako se upotrebljava para, ona se mora za cijelo vrije­me rada upuštati u posu­du, tako da na otvor stalno pomalo izlazi.

- Plin dušik mora se upuštati u posudu s njenog donjeg kraja, jer je lakši od zraka. Zbog toga takva posuda ne smije na gornjem dijelu imati nikakve otvore.

- Ugljični dioksid teži je od zraka pa se uvodi u posudu odozgo. Posuda, zbog toga, ne smije imati otvore s donje strane.

 

Najtraženije usluge

Loading...

Novosti iz zaštite na radu

  • Ožujak 04, 2025

    SEMINAR: Ciklus seminara Projektiranje zaštite u garažama

    Alarm automatika d.o.o. organizira seminare koji se održavaju po sljedećem rasporedu: Zagreb, 20.3.2025., Hotel Antunović, Zagrebačka Avenija 100 A Split, 28.3.2025., Hotel Mondo, Kopilica 5 Osijek, 4.4.2025., ZOO hotel, Sjevernodravska obala bb Rijeka, 10.4.2025., kongresna dvorana Alarm automatike, Dražice (Zamet) 123c Online, 10.4.2025., online praćenje seminara u Rijeci putem zoom aplikacije
    Nastavite čitati
  • Veljača 28, 2025

    VIDEO: Opasnosti na radu - nepalski jezik

    Strani radnici postali su svakodnevnica u Hrvatskoj, a često preuzimaju i najrizičnije poslove. Zato je važno osigurati im kvalitetno osposobljavanje za siguran rad. Osim jezične barijere, važno je uzeti u obzir da mnogi dolaze iz sredina gdje zaštita na radu nije na razini na koju smo mi navikli. Ono što mi smatramo standardom, njima može biti potpuno novo i nepoznato. Kako bismo unaprijedili osposobljavanje stranih radnika i povećali sigurnost na radnom mjestu, snimili smo video na nepalskom jeziku. Cilj ovog videa je omogućiti radnicima iz Nepala bolje razumijevanje sigurnosnih pravila i procedura zaštite na radu. Kvalitetna zaštita na radu ključna je za sprječavanje nesreća i ozljeda, a pravovremena edukacija i prilagođeni materijali mogu značajno smanjiti rizike na radnom mjestu.
    Nastavite čitati
  • Veljača 25, 2025

    SEMINAR: Zaštita na radu kod izvođenja građevinskih radova

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zaštita na radu kod izvođenja građevinskih radova“ koji će se održati 5. ožujka 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotelu "Diplomat" i Online (Teams) koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb. Radovi na gradilištima ubrajaju se među najrizičnije djelatnosti kada je riječ o sigurnosti radnika. Ozljede na radu, koje ponekad imaju teške ili smrtonosne posljedice, česta su pojava u građevinskom sektoru. Kako bi se osigurala sigurnost radnika i zakonitost poslovanja, ključno je pridržavati se načela prevencije i važećih zakonskih propisa iz područja zaštite na radu. Ključne teme seminara:
    Nastavite čitati
  • Veljača 21, 2025

    Stručni skup: Mentalno zdravlje, prevencija bolesti i ozljeda na radu

    Hrvatska udruga za zdravo radno mjesto organizira stručni skup pod nazivom „Mentalno zdravlje, prevencija bolesti i ozljeda na radu“ koji će se održati 13. ožujka 2025. godine u 10.00 sati u tvornici Kraš koja se nalazi na adresi Ravnice 48, Zagreb. Tijekom skupa sudionici će imati priliku upoznati se s izazovima i mogućnostima poboljšanja uvjeta rada, osobito u zdravstvenim ustanovama. Također će biti predstavljen niz primjera dobre prakse, uključujući i primjere iz farmaceutske industrije, kao i važnost planiranja i provedbe mjera zaštite na radu na gradilištima. Stručni skup namijenjen je svim dionicima u sustavu zaštite na radu, uključujući stručnjake za sigurnost i zdravlje na radu, liječnike medicine rada, medicinske sestre, psihologe, članove uprava, sindikate te…
    Nastavite čitati
  • Veljača 19, 2025

    Seminar: Zapošljavanje stranaca i zaštita na radu 25

    eMarker d.o.o. organizira seminar pod nazivom „Zapošljavanje stranaca i zaštita na radu 25“ koji će se održati 25. veljače 2025. godine od 10-13:15 sati u Hotelu "Diplomat" i Online (Teams) koji se nalazi na adresi Horvatova ul. 35B, Zagreb. Zaštita na radu jedna je od ključnih obaveza svakog poslodavca, a njezina pravilna primjena postaje posebno izazovna kada je riječ o zapošljavanju stranih radnika. Mnogi propisi ostavljaju prostor za nedoumice, a njihova nepravilna primjena može rezultirati pravnim posljedicama i kaznama. Ključne teme seminara: Postupak zapošljavanja stranih radnika – od izdavanja dozvola za boravak i rad do osiguravanja svih uvjeta za…
    Nastavite čitati